Czerwińska: mocny złoty to efekt silnej gospodarki  Pieniądze

Temat: Rząd PiS

  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na dodatkowe miliardy
  • Zmiany w PIT, ale z warunkami

Polska ma silne wartości gospodarcze i doskonały rynek pracy, jest więc baza do umocnienia złotego a mianowicie stwierdziła minister finansów Teresa Czerwińska w rozmowie wraz z agencją Reutera.

- W długim terminie nadmierne umocnienie złotego nie jest pomyślne dla eksportu. Ale dysponujemy silne fundamenty gospodarcze i bardzo dobry rynek robocie, więc jest podstawa do odwiedzenia umocnienia złotego - powiedziała Czerwińska. - Na pewno jego obecny poziom odrzucić budzi obaw - dodała.

Poziom stóp procentowych jest zdaniem minister najlepszy.

Mieszkanie dodatkowo do korekty. Rząd szykuje dopłaty

Gospodarka Polski dzierży dobre widoki na dalszy wzrost, jednak Czerwińska wypatruje spowolnienia wobec poziomu 5, 1 proc. uzyskanego po ostatnim kwartale 2017 roku kalendarzowego.

- Szacujemy, że popyt krajowy wzrósł o 5 procent w IV kwartale, podczas gdy refleks w inwestycjach (... ) wyniosło około 12 procent - powiedziała.

Mniejsze potrzeby pożyczkowe

Minister wypowiedziała się też w sprawie finansów publicznych. Jej zdaniem potrzeby pożyczkowe państwa w 2018 roku powinny stać się niższe niż założone w budżecie około 182 mld zł. Będzie to - w jej wycenie - możliwe dzięki podjętym w 2016 roku wysiłkom rządu w celu wyeliminowania praktyk unikania opodatkowania.

- W pierwszym trymestrze ograniczyliśmy ogólną podaż długu wobec analogicznego okresu roku kalendarzowego ubiegłego. Nie wykluczam (podobnych redukcji) w kolejnych kwartałach - powiedziała.

- Rząd kontynuuje również znoje w celu redukcji wkładu długu zagranicznego w zadłużeniu całkowitym - zapewniła minister.