Po niedzielę w Katedrze Polowej WP odsłonięcie tablicy smoleńskiej

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

W niedzielę, 15 sierpnia w Katedrze Polowej WP odbędzie się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej ofiary kleski pod Smoleńskiem – poinformował PAP proboszcz katedry ks. płk Robert Mokrzycki.

Tablicę odsłoni prezydent Bronisław Komorowski w towarzystwie rodzin ofiar katastrofy – mateczki biskupa polowego gen. dyw. bpa Tadeusza Płoskiego jak i równiez matki ks. płk. Jana Osińskiego oraz wdów wedlug generałach a mianowicie Franciszku Gągorze i Kazimierzu Gilarskim.

„Wielka strata, jaką ponieśliśmy w katastrofie lotniczej pod Smoleńskiem 10 kwietnia, w której zginęła polska delegacja wraz z prezydentem Lechem Kaczyńskim na czele, udająca się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, nie może ulec zapomnieniu” – powiedział PAP ks. Mokrzycki. „Upamiętnienie tej katastrofy jest czymś naturalnym, jakimś odruchem serca” – zaznaczył.

Dodał, że ta tragedia „w dramatyczny sposób wpisała się przy najnowszą historię Polski”. „Jest jakąś tragiczną klamrą, która spięła owe wydarzenia z 1940 roku, ale nie co do okoliczności śmierci, bo one są badane, jedynie co do miejsca” – powiedział. Stąd też – jakim sposobem zaznaczył ks. Mokrzycki – tablica upamiętniająca to wydarzenie znalazła swe miejsce po Katedrze Polowej WP tuz przy Kaplicy Katyńskiej.

Tablica upamiętniająca wszystkie ofiary katastrofy z 10 kwietnia zostanie odsłonięta i poświęcona w niedzielę, 15 sierpnia w Katedrze Polowej WP w Warszawie w rocznicę „Cudu nad Wisłą” i Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Wcześniej, na temat godz. 12. 30, będzie sprawowana msza św. przy intencji ojczyzny i Wojska Polskiego. W trakcie tych uroczystości prezydent Komorowski przejmie zwierzchnictwo nad siłami zbrojnymi.

Przy uroczystościach wezmą też udział rodziny jak i równiez przyjaciele ofiar katastrofy smoleńskiej.

Tablicę ufundowała Rada Gwarancji Pamięci Walk i Męczeństwa; umieszczono ją w kruchcie Kaplicy Katyńskiej. Znajdują się na niej nazwiska 96 osób, które zginęły 10 04 pod Smoleńskiem, data urodzenia oraz stanowiska, jakie zajmowali. Po środku tablicy – za szybą w urnie – umieszczono ziemię z miejsca katastrofy, którą przywiózł do Naszego kraju proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Smoleńsku, o. Ptolemeusz Kuczmik. Po lewej stronie urny znajduje się napis: „Pamięci 96 ofiar katastrofy ponizej Smoleńskiem dziesiec. 04. 2010”, po prawej: „Polskiej delegacji udającej się na obchody 70. rocznicy Zbrodni Katyńskiej”.

Tablice zaprojektował rzeźbiarz Firm Moderau; jego dziełem są m. in. przeszklone drzwi do Kaplicy Katyńskiej z wizerunkiem orła z oficerskiego guzika.

Kaplica Katyńska w Katedrze Polowej WP powstała w 2002 z inspiracji ówczesnego arcypasterza polowego WP gen. dyw. Sławoja Leszka Głódzia, jako upamiętnienie męczeństwa 21 857 obywateli RP – jeńców wojennych jak i równiez więźniów, zamordowanych wiosną 1940 roku za posrednictwem NKWD przez decyzji najwyższych władz państwowych Związku Sowieckiego. Kaplicę poświęcił – po obecności rodzin ofiar Zbrodni Katyńskiej a mianowicie prymas Naszego kraju kard. Józef Glemp. (PAP)

skz/ abr/ jra/