„Prawa nabyte poprzez mundurowych nietykalne”

Category: emerytury
Author:
27 lipca, 2020

Reforma emerytur służb mundurowych powinna uwzględniać zasady przyzwoitości i krzepkiego rozsądku a mianowicie oświadczył premier Donald Tusk. Podkreślił jednocześnie, że uprawnienia nabyte za posrednictwem dzisiejszych funkcjonariuszy służb mundurowych są nietykalne.

Premier na konferencji prasowej był pytany o medialne wiadomosci na temat robót nad reformą dotyczącą emerytur służb mundurowych. Jak zaznaczył, informacje ów _ nie zaakceptowac są harmonijne z rzeczywistością _.

_ Gazeta Wyborcza _ napisała dziś, że dobiegają końca rozmowy między związkowcami jak i równiez rządem odnosnie tej reformy. W przyszłym tygodniu a mianowicie według dziennika – miałoby być podpisane porozumienie. Reforma dotyczy policjantów, żołnierzy, strażaków, strażników granicznych, pracowników więziennictwa, w sumie przeszlo 250 tys. osób.

Jakim sposobem czytamy przy _ GW _, według nowych przepisów mundurowi pracowaliby o pięć lat dłużej – prawo do renty zyskiwaliby nie po kolejny, lecz po 20 czasach, po osiągnięciu minimalnego stuleciu 50 lat. Ponadto nie zaakceptowac będzie można łączyć renty z rentą. Wszystkie powyższe zmiany objęłyby obowiązkowo funkcjonariuszy wstępujących az do służby na 2012 r. Obecni mogliby wybierać stary lub oryginalny system.

Premier zaznaczył, że rozmowy między związkowcami jak i równiez rządem na temat reformy ciagle trwają. _ Jak będzie finał ludzi rozmów, to ogłosimy te wstępne ustalenia pomiędzy stroną związkową natomiast stroną rządową _ a mianowicie powiedział kierownik rządu.

Tusk oświadczył, że _ prawa, które są gwarantowane konstytucją i werdyktem Trybunału Konstytucyjnego, a więc prawa zdobyte przez obecnych funkcjonariuszy wszystkich służb mundurowych są nietykalne _. Podkreślał, że mówi to po to, _ żeby przeciąć wszystkie spekulacje, żeby wreszcie złe języki nie kolportowały nieprawdziwych wiadomosci _.

Jakim sposobem powiedział, _ kto dzisiaj jest żołnierzem, policjantem, strażakiem etc., ów swoje upowaznienia do końca swojej służby i dożywotnio utrzymuje _. _ Nie ma żadnego trudnosci z utrzymaniem nabytych norm, także emerytalnych. Czy się to komuś podoba czy nie _ – powiedział premier. Jakim sposobem zaznaczył, jemu osobiście _ nie wszystko w tych nabytych warunkach się pociaga, ale to nie ma żadnego znaczenia, owe prawa są nietykalne _.

_ a mianowicie Dla mnie wydaje sie byc ważne to, żeby wreszcie przestano siać taki niepokój wśród dzisiejszych mundurowych, że cokolwiek ktoś planuje wykladzinom zabrać. Te banki są bezpieczni, jeśli chodzi o pierwotnego uprawnienia emerytalne _ – powiedział kierownik rządu.

Tusk oświadczył, że planowane modyfikacje będą dotyczyć tych osób, które rozpoczną służbę dopiero po wejściu w życie zmienionych przepisów. Jak powiedział, jest gwoli niego rzeczą oczywistą, że _ ponizsza nowa ustawa, która będzie dotyczyła oryginalnych funkcjonariuszy, winna uwzględniać wyraznie bardziej reguly przyzwoitości i zdrowego rozsądku _.

_ – Nie może być tak, jak jest dzis, że po 15 latach służby 35-letni, zdrowy mężczyzna ma upragnienia emerytalne, niekiedy także rentowe, bo nieszczesliwie to też wymaga przeglądu, i jednocześnie równocześnie pracuje _ a mianowicie podkreślił. Jak zauważył, _ te upowaznienia w dodatku oznaczają wyraźnie wyższą niż średnia w Polsce emeryturę dla byłych mundurowych _.

Zdaniem premiera nie ma powodów, by sądzić, że _ 50-letni policjant byłby przy czymkolwiek spory niż 40-letni policjant _. Jak powiedział szef rządu, sam dzierzy 54 okres i choć – zaznaczył – nie zawsze prowadził _ jakiś niezmiernie higieniczny zwyczaj życia _, to odczuwa się tak sprawny, zeby pełnić urząd premiera.