Profesjonalisci: zdrowie kobiet warunkiem zdrowia przyszłych pokoleń

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

Od zdrowia kobiet zależy to, jak zdrowe i mocne będą przyszłe polskie pokolenia. Dlatego realizując swoje funkcje społeczne jak i równiez zawodowe kobiety nie musza zaniedbywać siebie i profilaktyki zdrowotnej – oceniają profesjonalisci.

Mówili o tym po czwartek dzieki debacie przy Sejmie RP pt. „Zdrowa kobieta, wielka Polska”. Podkreślali zarazem, że rolą państwa jest ułatwienie kobietom dbania o tezyzna fizyczna, np. za posrednictwem udostępnienie badań i metod profilaktyki.

Socjolog dr Tomasz Sobierajski zwrócił uwagę, że w ostatnich kilkunastu latach bardzo zmieniły się role kobiet na terytorium polski – wiele zaczęło zajmować wysokie stanowiska, zarządza zespołami ludzi, pełni ważne funkcje państwowe. „Ale oprócz owego mają też mnóstwo innych ról społecznych i muszą je wraz z sobą godzić. Są żonami, matkami, wnuczkami, córkami. Przy pierwszej kolejności dbają na temat zdrowie najmlodszych, następnie o zdrowie partnera, rodziców, teściów, ale także dziadków, bo przecież żyjemy coraz dłużej” – tłumaczył specjalista. W niniejszym wszystkim muszą jeszcze znaleźć czas niezwyklego.

W natłoku obowiązków panie często zapominają, że ich zdrowie wydaje sie najważniejsze, bo to one są filarem rodziny, zaznaczył lekarz ginekolog i poseł na Sejm RP dr Jerzy Ziętek, pomysłodawca dyskusji. „Wiele pan unika badań profilaktycznych, bo nie mają czasu, czują wstyd, lęk, obawy zanim diagnozą” a mianowicie mówił.

Zbytnio przykład podał bezpłatne testowania cytologiczne, które są podstawową formą profilaktyki inwazyjnego raka szyjki macicy i w które ciągle zgłasza się niewielki odsetek uprawnionych pań (ok. 25 proc. – PAP). Tymczasem codziennie z przyczyny tego nowotworu umiera 5 Polek, często młodych, tylko dlatego, że został pan wykryty w stadium zaawansowanym.

Zdaniem Jolanty Fajkowskiej, dziennikarki telewizyjnej, by kobiety mogły dbać na temat swoje dzieci i rodzinę powinny wypracować w osobiscie „zdrowy egoizm”. „Podczas podróży samolotem słyszymy, że w przypadku awaryjnej matka podróżująca wraz z dzieckiem powinna najpierw nałożyć maskę tlenową sobie, a dopiero pózniej dziecku. Kiedy usłyszałam to po jednego razu pierwszy byłam zaskoczona, ale szybko zrozumiałam, że pani musi najpierw zająć się sobą, zeby mieć siły pomóc dziecku” – tłumaczyła.

Zdaniem prof. Anny Dobrzańskiej, konsultanta krajowego w dziedzinie pediatrii, „aby było zdrowe dziecko najpierw powinien być pomyslna matka”. „Zdrowie przyszłego pokolenia zaczyna się od świadomości kobiet odnosnie tematu tego, jak przygotować się do zajścia w ciążę, jak dbać o mojej dziurki w ciąży, a później o dziecko” – tłumaczyła.

Jak ocenił dr Ziętek, postawy Polek wobec profilaktyki zdrowotnej może zmienić wyksztalcenie. Wiedzę na ten sprawa powinno się jednak przekazywać już dziewczynkom w gabinecie pediatry.

Prof. Alicja Chybicka, prezes Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego przekonywała nastepnie, że abyśmy mieli na terytorium polski zdrowe mateczki musimy już dziś zadbać o wigor dziewczynek. Obecnie, co roku rodzi się ich ok. 180 tys., podczas gdy w latach 70. było to nawet 500 tys. Dlatego, powinno sie inwestować w ich wigor, np. refundując szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV), który wydaje sie przyczyną większości przypadków raka szyjki macicy.

Według specjalistki, gdyby Ministerstwo Zdrowia wyłożyło na szczepienia anty-HPV środki i wynegocjowało cenę z ich twórcami to zbyt 70-100 mln można by zaszczepić kazde nastolatki po wieku dwunastu lat, tj. jeszcze zanim inicjacją seksualną.

Prof. Ryszard Poręba, prezes Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego podkreślił, że efekty działań podjętych obecnie dla profilaktyki raka szyjki, w tym efekty szczepień, można będzie zaobserwować zbytnio ok. dwadziescia lat. „Liczymy, że szczepiąc przeciw HPV można będzie w przyszłości wyeliminować raka szyjki, podobnie jak kiedyś szczepionka przeciw wirusowi polio wyeliminowała chorobę Heinego-Medina powodującą kalectwo u mnóstwo dzieci” a mianowicie powiedział ekspert.

Obecny w debacie wiceminister zdrowia Aleksander Sopliński przyznał, że szczepienia przeciw HPV stanowią jeden z 3 elementów profilaktyki raka szyjki – po edukacji jak i równiez populacyjnych doswiadczeniach cytologicznych. Zaznaczył, że MZ planuje w tym roku skierować zlecenie do Filii Technologii Medycznych (AOTM) w ponowną ocenę zasadności oplacania tych szczepień z funduszy publicznych. Glówny raz AOTM oceniał gryzie w 2009 r. i wydał decyzję negatywną, ale wtedy nie zaakceptowac zgromadzono jeszcze tak wielu wyników badań naukowych na temat katalogów skuteczności.

Czwartkową debatę zorganizowały: poseł dzieki Sejm RP Jerzy Ziętek, Parlamentarna Grupa Kobiet i Polska Koalicja Walki sposród Rakiem Szyjki Macicy. (PAP)

jjj/ tot/