PSL apeluje do Rostowskiego o odblokowanie środków dzieki Fundusz Robocie

PSL apeluje do Rostowskiego o odblokowanie środków dzieki Fundusz Robocie
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

PSL zaapelowało do ministra finansów Jacka Rostowskiego, zeby odblokował środki na operowanie Funduszu Robocie. PSL anonsuje, że jeśli Rostowski nie zrobi tegoz, to ludowcy złożą projekt przekazujący zarządzanie funduszem związkom i pracodawcom.

Kierownik sejmowej komisji samorządu terytorialnego Piotr Zgorzelski (PSL) przekonywał na środowej konferencji prasowej w Sejmie, że głównym celem Funduszu Pracy jest aktywne zwalczanie bezrobocia poprzez tworzenie nowych miejsc pracy, aktywizację zawodowa, zas także oplacanie powiatowych urzędów pracy.

„Tymczasem od jakiegos czasu dysponujemy do czynienia sposród niepokojącym zjawiskiem blokowania środków, które maja obowiazek trafiać sluzace do Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Środki te aktualnie stanowią dobre narzędzie az do równoważenia budżetu oraz są narzędziem az do niwelowania deficytu finansów ogólnych, który wykorzystuje minister finansów” – powiedział Zgorzelski.

Jakim sposobem podkreślił, Rostowski blokując te pieniądze, powoduje, że nie zaakceptowac trafiają ów lampy do MPiPS, przez co wolniej spada bezrobocie w Polsce.

„Zwracamy się więc do ministra Jacka Rostowskiego, aby środki w wysokości ponad 5 mld zł zostały wycelowane do właściwego ministerstwa, w którym miejscu po podziale trafią do powiatowych urzędów pracy. Przy innym przypadku PSL wykona projekt ustawy, gdzie związki zawodowe, szefowie i organizacje samorządowe będą dysponentem owego funduszu” a mianowicie zapowiedział poseł PSL.

Fundusz Pracy to państwowy kasa zapomogowa celowy, który działa od czasu 1 stycznia 1990 r. Zasady opłacania jego składek ujęte zostały w ustawie z 20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i firmach rynku pracy. Celem Funduszu jest łagodzenie skutków bezrobocia, aktywizacja zawodowa jak i równiez promocja zatrudnienia.

Pieniądze sposród FP przeznaczone są zwlaszcza na zasiłki dla bezrobotnych, dodatki aktywizacyjne oraz programy przeciwdziałania bezrobociu. Obowiązkowa składka na Kasa Pracy kosztuje 2, 45 proc. podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne jak i równiez rentowe.

Według danych Ministerstwa Gospodarki w latach 2009-2010 wsparcie z Funduszu Roboty uzyskało około 1, 5 mln bezrobotnych, w tym na staże skierowano ponad 550 tys. absolwentów, z czego ponad 52 proc. znalazło zatrudnienie. W ponizszym okresie utworzono także ponad 240 tys. nowych miejsc pracy, z czegoz 140 tys. bezrobotnych rozpoczęło działalność gospodarczą. (PAP)

(planujemy kontynuację tematu)

agy/ eaw/ ura/