Republikanie przeciwni nominacji Susan Rice na sekretarza stanu

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Wpływowi republikańscy senatorowie, którzy zapowiadali zablokowanie ewentualnej nominacji oredownik w ONZ Susan Rice na sekretarza stanu przy związku wraz z sprawą ataku na konsulat USA po Bengazi, na spotkaniu wraz z nią sugerowali, że nadal sprzeciwiają się nominacji.

_ a mianowicie Nawet nie zaakceptowac przybliżyliśmy się do wyjaśnienia podstawowych kwestii dotyczących napadu w Bengazi. Jestem dziś bardziej poruszony niż wczesniej _ a mianowicie powiedział na dzisiejszym zebraniu z Rice senator Lindsey Graham sposród senackiej Komisji Spraw Obcych.

_ a mianowicie Jest zrozumiale, że dane, które kobieta Rice dała społeczeństwu amerykańskiemu, były niewłaściwe _ – powiedział senator John McCain, były kandydat GOP na prezydenta.

Przy kilka dób po ataku 11 września na konsulat amerykański w Bengazi, w którym zginął ambasador USA w Libii i 3 innych Amerykanów, Rice powiedziała w wywiadach telewizyjnych, że był on przejawem _ spontanicznego protestu _ przeciwko antymuzułmańskiemu filmowi wyprodukowanemu po USA.

Tymczasem już wcześniej pojawiły się dowody, że atak był zaplanowany poprzez terrorystów islamskich. Wersję Rice – oficjalną linię administracji prezydenta Baracka Obamy a mianowicie powtórzył także na briefingu dla członków Kongresu ówczesny dyrektor CIA David Petraeus.

Zdaniem Republikanów rząd podał taką interpretację ataku jedenascie września w użytek refleksji publicznej, zeby – niedługo przed doborami – podtrzymać oficjalną tezę, że Obama odnosi tylko sukcesy po walce sposród terroryzmem islamskim.

Według przecieków z Białego Domu Rice jest główną kandydatką w sekretarza formy po zapowiedzianym odejściu Hillary Clinton sposród tego stanowiska w pozostalej kadencji prezydenta. Nominacje do gabinetu powinien zatwierdzić Senat.

Rice tłumaczy się, że mówiąc o _ spontanicznym proteście _ powtarzała tylko to, co ustalono jak oficjalną wypowiedź administracji na temat ataku.

Republikańscy krytycy odpowiadają na to, że Biały Gmach albo nie zaakceptowac powinien zlecać jej roli rzecznika rządu w naszej sprawie, albo też Rice powinna zająć własne stanowisko na podstawie danych mówiących, że chodziło na temat atak terrorystyczny.

Przeciwko nominacji Rice na szefa dyplomacji wystąpiło także wielu republikańskich członków Izby Reprezentantów. Przy liście az do Białego Domu, nawiązując do sprawy Bengazi, zarzucili te banki jej niekompetencję.

Ze strony www Demokratów pojawiły się pózniej komentarze, że obiekcje ów mają podtekst seksistowski jak i równiez rasowy – Rice wydaje sie Afroamerykanką.

Jednakze publicysta _ Washington Post _ Wiadoma Milbank także ostro skrytykował niedawno ewentualną nominację Rice na sekretarza stanu. Zwrócił uwagę, że ambasador przy ONZ jest znana wraz z niedyplomatycznego czynu – niekiedy traci panowanie nad sobą, przeklina i obraża swoich rozmówców, wraz z którymi się nie zgadza.