Rosja: Putin o Chodorkowskim: złodziej powinien siedzieć

Category: rózne
Author:
27 lipca, 2020

„Złodziej powinien siedzieć w więzieniu” – oświadczył w czwartek premier Rosji Władimir Putin, zapytany podczas swego dorocznego teledialogu sposród obywatelami o dobiegający końca drugi przebieg byłego szefa koncernu naftowego Jukos Michaiła Chodorkowskiego.

Putin odpowiadał na zapytania rodaków już po raz dziewiąty, w niniejszym po raz trzeci jako premier. Wcześniej rozmawiał sposród nimi po ten sposób jako prezydent. Telemost był transmitowany dzieki żywo za posrednictwem stacje telewizyjne Rossija (dawna RTR) jak i równiez Rossija-24, zas także rozgłośnie radiowe Majak, Wiesti FM i Radio Rossii.

Premier występował z zaimprowizowanego szkola wyzsza w sali wystawowej Gostinyj Dwor, blisko Kremla, do którego zaproszono ludzi, sposród którymi spotykał się w czasie swoich podróży po panstwie, w tym studentów, przedsiębiorców jak i równiez robotników.

Watpliwosc o Chodorkowskiego zadała za posrednictwem telefon mieszkanka Irkucka, zaznaczając, że nie spodziewa się odpowiedzi, gdyż – jakim sposobem zauważyła a mianowicie premier decyzji pytania o wdzięczne babunie i ukochanego psa.

Putin oznajmił, że Chodorkowski wydaje sie oskarżony na temat kradzież jak i równiez niepłacenie podatków. Zauważył, że finansistę amerykańskiego Bernarda Madoffa „za podobne przestępstwa i podobne pieniądze” skazano w 150 latek więzienia. „U nas a mianowicie moim zdaniem a mianowicie na wszystko patrzy się o wiele liberalniej” – ocenił.

Szef rządu Rosji podkreślił, że „przestępstwa pana Chodorkowskiego zostały udowodnione w sądzie”. Przypomniał też, że szef służby bezpieczeństwa Jukosu „siedzi w więzieniu za zabójstwa”. „Z własnej inicjatywy popełnił te zbrodnie? ” – zapytał.

„Jest sąd. A nasze sądy są w najwyzszym stopniu humanitarne przy świecie. To jest robota sądu” a mianowicie powiedział.

Obrońcy byłego szefa Jukosu już zarzucili Putinowi podeptanie zasady domniemania niewinności i wywieranie presji w sąd. Zdaniem adwokatki Kariny Moskalenko, wypowiedź premiera świadczy o tym, że wyrok w danym etapie Chodorkowskiego będzie skazujący natomiast postawienie fita przed sądem było politycznie motywowane.

Sąd Rejonowy przy Moskwie przy środę przeniósł na 27 grudnia ogłoszenie wyroku w danym etapie byłego szefa Jukosu i jego meza biznesowego Płatona Lebiediewa.

Odnosząc się sluzace do zamieszek ulicznych z udziałem piłkarskich pseudokibiców i nacjonalistów, a także imigrantów z Kaukazu, sluzace do których doszło w minionych dniach po Moskwie, Petersburgu i odmiennych miastach Rosji, Putin wyraził pogląd, że ekstremizm należy zwalczać zdecydowanie – bez względu dzieki jego źródło.

„Porządek powinien być. Na to wydaje sie byc państwo, by go zagwarantować; by zadbać o biznesy większości” a mianowicie oświadczył szef rządu. W tym kontekście przestrzegł „liberalną inteligencję” przed oczernianiem milicji. „Nie wolno oblewać czarną farbą milicji. W przeciwnym razie nasza liberalna inteligencja będzie musiała zgolić bródki, założyć kaski jak i równiez ruszyć dzieki place, zeby walczyć sposród radykałami” – oznajmił.

Putin przyznał równoczesnie, że sobotnie wydarzenia w Placu Maneżowym sprowokowało nie zaakceptowac zabicie kibica Spartaka Moskwa przez przybysza z Kaukazu, lecz deficyt należytej odpowiedzi na to zabójstwo ze strony władz. „Jak mogło się zdarzyć, że ludzie mający związek wraz z tym zabójstwem zostali wypuszczeni (z aresztu)? ” – zapytał i zaznaczył: „Władze powinny i będą twardo reagować na takie zdarzenia”.

„Rosja jest państwem wielonarodowym. Jak i równiez w tym znajduje sie nasza siła. Ci którzy podważają ów fundamenty, destabilizują kraj” – powiedział.

Zapytany, czego chcą tacy opozycyjni politycy, jakim sposobem Borys Niemcow, Władimir Ryżkow i Władimir Miłow, premier odpowiedział krótko: „władzy jak i równiez pieniędzy”. „Chcą władzy i pieniędzy. Władzę już dysponowali. Ukradli razem z (Borysem) Bieriezowskim i z tym, o którym tutaj była już przemowa (Michaiłem Chodorkowskim), wiele miliardów. Zostali odcięci od żłoba i w tej chwili chcą wrócić” – oświadczył Putin.

Były wicepremier Niemcow, były glówny wiceprzewodniczący Pychy Państwowej Ryżkow i były wiceminister energetyki Miłow razem z byłym premierem Michaiłem Kasjanowem utworzyli w poniedziałek wspólną formację – Partię Wolności Narodowej „O Rosję bez przemocy i korupcji” – wraz z którą chcą wziąć udział w wyborach parlamentarnych przy 2011 roku kalendarzowego i po wyborach prezydenckich w 2012 roku.

Kazdy czterej należą do grona najgłośniejszych krytyków obecnego szefa rosyjskiego rządu. Zarzucają jemu korupcję i dławienie demokracji w Rosji.

Putin zapewnił, że państwo nie będzie ograniczać norm tych, którzy chcą zamanifestować swoją opinię, w tym krytyczną wobec strategii władz, jednakze czynić to – jak zaznaczył a mianowicie należy w zakresie prawa, nie zaakceptowac naruszając norm innych.

Wedlug premiera, opozycjonistom, organizującym akcje z żądaniem jego dymisji lub po obronie prawa do zgromadzeń, „chodzi nie zaakceptowac o samą manifestację, lecz o konflikt z władzami”. „Oni potrzebują konfliktu z władzami” a mianowicie podkreślił.

Pytany z kolei, lub będąc prezydentem podpisywał rozkazy o likwidacji zdrajców ojczyzny, Putin przekonywał, że służby specjalne jego kraju, przy odróżnieniu od momentu służb szczególnych innych państw, nie stosują takich procedur, jak likwidacja zdrajców.

„W czasach stalinowskich były specjalne oddziały, które wykonywały również takie zlecenia, jak likwidacja zdrajców. Jednak formacje takie same już ongis zostały zlikwidowane” – powiedział szef rządu.

Putin oznajmił, że „rosyjskie służby specjalistyczne takich środków nie stosują”. „Jeśli zaś chodzi o zdrajców, to sami wyciągną kopyta. Zapewniam was” a mianowicie dodał.

Mówiąc o niedawnym wydaleniu ekipy rosyjskich szpiegów-nielegałów z NA JUKATAN, premier zauważył, że jednostki ci poświęcili całe swe życie służbie dla ojczyzny. „I znalazł się jakiś bydlak, który ich zdradził. Jak on dalej będzie z tym żyć? Jak spojrzy po oczy swoim dzieciom? Świnia! ” – powiedział, dodając, że „człowiek, który wybiera taki los jeszcze tysiąc razy owego pożałuje”.

Putin wyznał także, iż wraz z szacunkiem odnosi się do decyzji „kierownictwa Białorusi”, które – jakim sposobem zaznaczył a mianowicie obrało szkolenie na integrację gospodarczą wraz z Rosją. Oświadczył przy tym, że bez względu na to, jakim sposobem układały się relacje sposród „białoruskim kierownictwem”, on przenigdy osobiście nie pozwolił samemu na jakiekolwiek wypady którego adres to tego „kierownictwa”.

„Bez względu na to, jak by nie iskrzyło, należy uczciwie powiedzieć, iż białoruskie kierownictwo obrało twardy warsztaty na integrację z Rosją w sferze gospodarki. Wybór ten zasługuje na szacunek i poparcie” – oznajmił Putin. Choć szef rządu Rosji oraz razu nie wymienił Alaksandra Łukaszenki wraz z imienia i nazwiska, nie pozostawił wątpliwości, po czyjej stoi stronie www w niedzielnych wyborach prezydenckich na Białorusi.

Podsumowując wyniki gospodarki rosyjskiej w 2010 roku, Putin ocenił, że są one zadowalające. Według niego, produkt krajowy brutto (PKB) Rosji wzrośnie o 3, 8-4 proc., zas produkcja przemysłowa – na temat ponad 12 proc. Premier przypomniał, że w kryzysowym 2009 roku kalendarzowego PKB spadł o szóstej, 9 proc. a wytwórczosc przemysłowa a mianowicie o dziewiec, 8 proc.

Putin oznajmił zarazem, że z powodu suszy i pożarów lasów bardzo trudna wydaje sie byc sytuacja na polu. Produkcja rolna – jakim sposobem przekazał – spadnie o 9, 9 proc., a zbiory zbóż wyniosły szescdziesieciu, 5 mln ton wzgledem 98 mln ton w 2009 roku kalendarzowego.

Zdaniem kierownik rosyjskiego rządu, przedkryzysową dynamikę gospodarka Rosji odzyska przy połowie 2012 roku.

Troskliwie wyreżyserowane show Putina trwało w tym roku cztery godziny jak i równiez 25 minutek. To jego nowy rekord. Premier odpowiedział na 88 pytań. Żadne nie dotyczyło jego planów politycznych albo współpracy z prezydentem Dmitrijem Miedwiediewem. Najbliższe tego a mianowicie jak się wydaje a mianowicie było pytanie nawiązujące sluzace do jego niedawnych popisów estradowych. Pytający interesował się, badz Putin zamierza kiedyś zaśpiewać w duecie? „Z kim? ” a mianowicie odpowiedział kierownik rządu, zapewne udając, że nie wie, kogo miał dzieki myśli interlokutor.

Z Moskwy Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ ap/