Rosja: Wpływy Gazpromu z eksportu do Europy w 2009 roku mogą spaść na temat 25, 6 mld USD

Category: inne
27 lipca, 2020

W wyniku spadku cen ropy naftowej w świecie wpływy rosyjskiego Gazpromu z eksportu gazu ziemnego do Europy w 2009 roku mogą zmniejszyć się o 25, 6 mld dolarów.

Tak wynika z prezentacji dla inwestorów, przygotowanej przez wiceprezesa Gazpromu Aleksandra Miedwiediewa. Niektóre wiadomosci z tego dokumentu publikują w poniedziałek dzienniki „Kommiersant” i „Niezawisimaja Gazieta”.

Sposród prezentacji wyplywa, że przy 2008 roku monopolista wyeksportował na rynki europejskie 179 mld metrów sześciennych paliwa po średniej cenie 409 USD zbytnio 1000 metrów sześciennych. Jego przychody sposród tego tytułu wyniosły 73, 2 mld dolarów.

W tym roku – prognozuje Gazprom – sprzedaż sluzace do Europy może zmniejszyć się do 170 mld metrów sześciennych przy średniej wartosci 280 dolarów za tysiac metrów sześciennych. W takiej sytuacji wpływy eksportowe firmy spadną az do 47, szesc mld USD.

Miedwiediew nie wykluczył, że przychody eksportowe mogą być jeszcze nizsze – 42 mld dolarów.

Tego gwałtownego spadku Gazpromowi nie zrekompensuje niewielki wzrost wpływów z dostaw gazu do krajów poradzieckiej Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) – do 14, 9 mld USD z 13, 9 mld USD w 2008 roku.

Monopolista prognozuje również, że wyszukanie surowca zniweluje się w 2009 roku kalendarzowego z 550 mld az do 510 mld metrów sześciennych.

Eksperci przestrzegają, że gwałtowny spadek wpływów z eksportu gazu do Europy uderzy boleśnie po plany inwestycyjne Gazpromu, a to natomiast spowoduje kolejny spadek wydobycia paliwa i nowe klopoty dla jego odbiorców.

„Niezawisimaja Gazieta” nie zaakceptowac wyklucza poniekad, że koncern będzie wywoływał sztuczne spory gazowe z odbiorcami badz krajami tranzytowymi, mające ukryć prawdziwe pobudki zmniejszania dostaw w okresie szczytowego zapotrzebowania dzieki surowiec.

Zdaniem cytowanego poprzez dziennik analityka Michaiła Krutichina, Gazprom będzie musiał zredukować środki na inwestycje w 2009 roku kalendarzowego o 20-30 proc.

Miedwiediew zapowiedział, że mimo naprawde trudnej sprawy finansowej polski ruszy najdroższa inwestycja w historii monopolisty – struktura gazociągu South Stream, który przez Morze Czarne połączy Rosję wraz z Europą Środkową i Południową z ominięciem Ukrainy. Według wiceszefa Gazpromu, rurociąg ów może kosztować nawet dwudziestu czterech mld ó.

Jerzy Malczyk (PAP)

mal/ jo/ ro/