Sikorski zwalnia dwójkę pracowników MSZ

Sikorski zwalnia dwójkę pracowników MSZ
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Szef MSZ Radosław Sikorski zwalnia w trybie biezacym dwójkę pracowników polskiej ambasady w Moskwie. Zostali oni zatrzymani poprzez Straż Graniczną w związku z próbą przemytu około 100 tys. sztuk papierosów.

_ – Minister Sikorski podjął decyzję o ich zwolnieniu w trybie naglacym _ – powiedział rzecznik MSZ Marcin Bosacki. Zostaną wydaleni sposród pracy po służbie cudzoziemskiej w trybie dyscyplinarnym.

Przyłapana dzieki próbie przemytu dwójka była zatrudniona po ambasadzie naszego kraju w Moskwie na niskich stanowiskach. Według nieoficjalnych danych ze źródeł dyplomatycznych, są to recepcjonistka i intendent (pracownik działu gospodarczego).

Zatrzymani przez Straż Graniczną przy Terespolu wciaz w piątek byli przesłuchiwani. Wartość przemycanych przez nich papierosów liczona jest na około 50 tys. zł.

Rzecznik Nadbużańskiego Oddziału Straży Granicznej Dariusz Sienicki powiedział PAP, że będą wykladzinom postawione zarzuty za przestępstwo karno-skarbowe. Grozi im kara finansowa. Straż Graniczna skieruje sprawę sluzace do sądu.

Podwladni ambasady posługiwali się paszportami służbowymi; towar starali się przemycić pojazdem z oznaczeniem korpus polityczny. _ Prawdopodobnie liczyli na tek krok, że nie będziemy ich sprawdzać _ – ocenił Sienicki.

MSZ zatrudnia na terytorium polski i wiecej niz 150 odmiennych krajach około 5 tysięcy osób. _ Ministerstwo reagowało i zawsze będzie reagować równie dobitnie na takie incydenty _ a mianowicie podkreślił Bosacki.