Adam Kszczot wspiera Tough Mudder na polskim rynku

Adam Kszczot inwestuje w biegi wraz z przeszkodami i wspiera Tough Mudder

Jeden z najkorzystniejszych polskich lekkoatletów, Adam Kszczot (dwukrotny wicemistrz świata w 800 m, trzykrotny czempion Europy, piąty sportowiec po plebiscycie „Przeglądu Sportowego” na najlepszego sportowca minionego roku) wspiera inicjatywę Tough Mudder. To największa na kuli ziemskiej marka ekstremalnych biegów wraz z przeszkodami, która wchodzi do Polski. 29 czerwca przy Katowicach odbędą się w pierwszej kolejności zawody organizowane pod naszym szyldem.

Potencjał do odwiedzenia rozwoju

Zdaniem ekspertów Tough Mudder rynek biegów przeszkodowych ma możliwość być wart nawet kilkadziesiąt milionów złotych. W minionych latach spada zainteresowanie biegami ulicznymi, najbardziej dynamicznie poprawiają się właśnie biegi przeszkodowe nazywane OCR (Obstacle Course Race).

W ubiegłym roku kalendarzowego polskie biegi przeszkodowe zgromadziły grubo ponad 100 tysięcy uczestników. Jeśli przyjmiemy, iż średnio każdy z wymienionych zapłacił za pakiet startowy około 150 złotych, zapewnia to przynajmniej 15 milionów złotych przychodów z samych opłat startowych. Do tegoż dochodzą wpływy od sponsorów, którzy coraz mocniej angażują się w imprezy owego typu. Oczywiście koszty organizacji takich imprez są wiele wyższe niż np. w wypadku biegów ulicznych, ale wówczas jedna z najszybciej rosnących kategorii biegania w własnym kraju

– mówi Sebastian Rabuszko, konsultant zarządu Tough Mudder w Polsce.

To sprawiło, że naszym rynkiem zainteresował się Tough Muddder, który jest największym graczem w branży biegów przeszkodowych na świecie. Dotychczas w Europie imprezy spod tego szyldu odbywały się zwłaszcza w Niemczech i przy Wielkiej Brytanii. Wejście do odwiedzenia Polski to wstęp do odwiedzenia większej ekspansji marki przy Europie Środkowo-Wschodniej, za jaką stoją polscy inwestorzy

– podkreśla Sebastian Rabuszko.

Adam Kszczot zdecydował się zainwestować w rozwój biegów modele Tough Mudder, ponieważ widzi w niej ogromny potencjał.

Idea radości z biegania, bez presji periodu i szalonej rywalizacji paradoksalnie zawodowo jest mi zupełnie obca, ale jednocześnie niesłychanie mocno mnie pociąga. Poboczną atrakcją jest grupowe załatwianie przeszkód, co jest ogromnym atutem w zabawie. Rozumiem, że Tough Mudder wydaje się w stanie podbić rynek biegów OCR w Naszym kraju i w całej Europie Środkowo-Wschodniej

– mówi lekkoatleta dodając, że biegi przeszkodowe są jego zdaniem przyszłością aktywności fizycznej.

Tough Mudder po raz pierwszy przy Polsce

Pierwszy w Polsce bieg z cyklu Tough Mudder odbędzie się 29 czerwca w Katowicach. Zapisy w imprezę o nazwie 5k wystartowały pod koniec grudnia. Na podstawowym dystansie 5km zostanie zaprezentowanych parę z ponad 250 przeszkód znajdujących się w katalogach Tough Mudder. Katowicka impreza stanie się pierwszą zorganizowaną na licencji Tough Mudder, dotychczas renoma organizowała biegi samodzielnie, nie przekazywała praw podmiotom zewnętrznym.

Foto: Tough Mudder Zawody Tough Mudder poważają się dużą popularnością

Organizatorzy twierdzą, że pierwszy polski bieg został zaplanowany jako wydarzenie towarzysko-sportowe, w którym mogą wziąć udział dosłownie wszyscy, bez względu na poziom przygotowania fizycznego.

Tough Mudder to największy co do liczby uczestników odbywający się w kilkudziesięciu rejonach na ziemi bieg z barierami. Od początku egzystowania w imprezach spod tegoż szyldu organizowanych w dziesięć krajach na całym kuli ziemskiej wzięło udział ponad 3, 5 miliona uczestników. Biegi Tough Mudder wielką famą cieszą się m. in. w Niemczech. W 2018 roku zgromadziły około 100 tysięcy uczestników oraz więcej niż 35 tysięcy kibiców. Wówczas zdecydowanie największy cykl biegów przeszkodowych w tym państwie.