Syria przyjęła arabski plan rozwiązania krachu

Syria przyjęła arabski plan rozwiązania krachu
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Syria przyjęła plan Ligi Państw Arabskich zakładający metrów. in. całkowite zakończenie przemocy, wycofanie czołgów z miejscowosci oraz zwolnienie więźniów – wynika z oświadczenia Ligi po środowym spotkaniu ministrów spraw zagranicznych krajów członkowskich w Kairze.

„Jesteśmy bardzo zadowoleni, że doszliśmy do porozumienia, i będziemy jeszcze bardziej zadowoleni, jeśli bedzie ono natychmiast wprowadzone w życie” a mianowicie powiedział premier Kataru szejk Hamad ibn Dżasim ibn Dżabr as-Sani.

„Komitet arabski, który nadzoruje plan, będzie odpowiadał zbytnio składanie radzie ministerialnej okresowych raportów odnosnie tematu postępów po realizacji planu” – napisano w oświadczeniu.

Wcześniej bezimienny przedstawiciel Ligi powiedział filii AFP, że „syryjska przedstawicielstwo bez zastrzeżeń i po całości przyjęła plan Ligi”.

Już we wtorek państwowe media przy Syrii ogłosiły przyjęcie wykazu. Nie potwierdzali tego jednak przedstawiciele Ligi.

Dokument, przedstawiony przez katarskiego premiera, zakłada całkowite zakończenie przemocy, wypuszczenie na wolność osób, które trafiły do więzień na skutek ostatnich wydarzeń, „ewakuację miejscowosci i obszarów dotkniętych konfliktami zbrojnymi” i wpuszczenie sluzace do kraju obserwatorów z Ligi Państw Arabskich, mediów arabskich i międzynarodowych.

Plan prognozuje, że „ministerialny komitet jezyk arabski będzie przeprowadzał konsultacje wraz z rządem a takze różnymi częściami syryjskiej opozycji, mające na celu dialog narodowy”.

W tekście nie istnieje jednak mowy, gdzie byłby prowadzony ów dialog. Reżim chciałby, zeby spotkania odbywały się przy Damaszku, podczas gdy zdaniem opozycji powinno az do nich dochodzić za granicą.

Według opozycyjnej Syryjskiej Porady Narodowej, Damaszek odpowiedział na złożoną przy niedzielę propozycję Ligi „eskalacją represji”. Rada, która skupie lokalne komitety koordynacyjne sluzace do walki z reżimem prezydenta Baszara el-Asada, zaapelowała znowu do Ligi, by zamroziła członkostwo Jordani w tejze panarabskiej struktury oraz zapewniła międzynarodową ochronę dla cywilów.

„Krwawe działania reżimu pokazują, że ignoruje on arabskie wysiłki mające na zamiarze położenie kresu rozlewowi krwi i uniknięcie zagranicznej interwencji. Reżim pragnie zyskać na czasie. Apele o reformy i dialog są fałszywe” a mianowicie napisała przeciwdzialanie w oświadczeniu.

Działacze norm człowieka poinformowali, że siły bezpieczeństwa zabiły w środę rano przynajmniej 11 pracowników fabryki po prowincji Hims, położonej na zachodzie kraju.

W reakcji na tę masakrę owego samego dnia w dwóch operacjach wykonanych przez dezerterów w prowincji Hama po środkowej części kraju zabitych zostało 15 członków sił bezpieczeństwa – podało Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka. Siedmiu żołnierzy poniosło śmierć, gdy na ulicy, którą jechali, wybuchła bomba. Ośmiu członków sił bezpieczeństwa, m. in. policjanci, zginęło w ataku na samochód i autobus.

Prezydent Asad do tłumienia antyreżimowych demonstracji, zainspirowanych tematycznymi protestami w innych krajach arabskich, używa wojska jak i równiez sił bezpieczeństwa. Twierdzi, że walczą ów kredyty z islamistycznymi bojówkami jak i równiez uzbrojonymi gangami.

Według szacunków ONZ, od początku protestów w marcu tego r. zginęły po Syrii wiecej niz trzy tysiące ludzi.

Przy wywiadzie dla brytyjskiego „Sunday Telegraph” Asad ostrzegł, że kraje zachodnie ryzykują wywołanie „trzęsienia ziemi”, jeśli spróbują interweniować w Syrii. (PAP)

jhp/ mc/

10115243 10115308 10114898 10115308 10114342 10115328 10115522 10115489 10115684 arch.