Allegro: nowi właściciele liczą w dwucyfrowe tempo wzrostu e-commerce  Tech

Nowi właściciele Serwis allegro zdradzają plany. "Chcemy zaproponować dodatkowe usługi"

Nowi administratorzy Allegro na przełomie r. chcą sfinalizować transakcję przejęcia tej spółki za trzy, 25 mld dolarów. Liczą, że w finansowanie sprawie zaangażują się polskie banki. Fundusze nie wykluczają dalszych przejęć na rynku, a samo Allegro może na kilku latach zostać poprzez nich sprzedane na giełdzie.

Kilka dni temu Naspers podpisał umowę sprzedaży serwisów Allegro i Ceneo za 3, 25 mld USD funduszom private equity Cinven, Permira oraz Mid Europa. Transakcja wymaga nadal uzyskania zgody urzędów antymonopolowych.

Transakcja przejęcia

W konsorcjum głównymi inwestorami istnieją Permira, dla której wówczas pierwsza transakcja na polskim rynku oraz Cinven, a mniejszościowy udział ma Mid Europa.

Allegro sprzedane. Za ponad 3 miliardy dolarów

Przedstawiciele kapitałów private equity liczą, iż do finalizacji transakcji dojdzie do końca 2016 roku kalendarzowego lub na początku 2017 roku. Do tego czasu nie chcą mówić na temat strukturze finansowania. Paweł Padusiński, partner Mid Europa, poinformował jedynie, że część nakładów dostarczą polskie banki.

- Polskie banki są zaangażowane w finansowanie transakcji. Nie ma jeszcze decyzji, które z nich a mianowicie powiedział Padusiński.

Serwis Allegro

Założone w 1999 r. Allegro posiada ponad 20 mln zarejestrowanych internautów, którzy dokonują blisko czternaście mln transakcji miesięcznie. Do odwiedzenia grupy należy porównywarka cen Ceneo. Grupa ma rezydencję w Poznaniu i najmuje 1. 275 osób.

Nowi właściciele Allegro liczą na mocny wzrost branży handlu online w Polsce w najbliższych latach. Wskazują, że to był podstawowy powód ich inwestycji po Allegro, któremu stawiają jako cel utrzymanie pozycji lidera i wzrost w toku takim jak reszta sektorze.

- Rynek wzrasta z przyczyn strukturalnych, ponieważ handel przenosi się z offline do online, an udział handlu internetowego po Polsce jest relatywnie niski w porównaniu z innymi krajami. Szacujemy, że udział handlu online w naszym kraju przy całości obrotów branży wydaje się być na poziomie 6-7 proc., a to daje dużą przestrzeń do dalszych wzrostów - powiedział Thomas Railhac, starszy partner Cinven.

Kupili za "imponującą kwotę", aby sprzedać? Allegro ma możliwość znów zmienić właściciela

Dla porównania podaje mężczyzna przykłady Wielkiej Brytanii jak i również USA, gdzie udział handlu internetowego sięga odpowiednio 16 i 12 proc. i "nadal rośnie w witalnym tempie".

Handel internetowy

- Rynek może się rozwijać w tempie dwucyfrowym w ciągu przynajmniej najbliższych 5 lat, a przypuszczalnie też i w dłuższym terminie. Analitycy mówią o średniorocznym tempie wzrostu około 15 proc., a jeżeli się tak stanie, to rynek e-commerce w Polsce podwoi się w ciągu pięć lat - powiedział Padusiński z Mid Europa.

- Widzimy długoterminowe szanse dla wzrostu rynku, an Allegro jest jego liderem. Uważamy, że model biznesowy spółki jest bardzo atrakcyjny, generujący dużą gotówkę, Serwis allegro ma bardzo dobrze rozpoznawaną przez polskich konsumentów markę i dobrą reputację wśród klientów i firm, które sprzedają swoje produkty za jego pośrednictwem - dodał Railhac z Cinven.

Przedstawiciele funduszy private equity mają nadzieję, że Serwis allegro będzie się rozwijać po tym samym tempie, jakie możliwości cały rynek.

Plany właścicielskie

- Mamy kilkanaście pomysłów, które będziemy pragnęli omówić z zarządem, kiedy sfinalizujemy już transakcję. Wszelkie zmierzają ku dalszej reformy relacji Allegro z odbiorcami i firmami, chcemy zaproponować im dodatkowe usługi - powiedział Railhac.

Wejście do rządowych danych zbyt 7 dolarów. Rosyjscy hakerzy mają swoje Allegro

Nowi właściciele Allegro zakładają, że spółka będzie się rozwijać przede wszystkim organicznie. Nie zaakceptować mają planów wyjścia firmy poza granice Polski.

- Nie bardzo także widzimy synergie z pozostałymi spółkami z naszego portfolio - powiedział starszy partner Cinven.

- Chcemy skoncentrować się na naszym rynku, widzimy tutaj ciągle wiele szans. Polska będzie dla nas priorytetem. Zakładamy rozwój organiczny, ale nie wykluczamy przejęć na terytorium polski, o ile będzie okazja i przybliżą nas one do osiągnięcia naszych celów rozwoju propozycje produktowej i usługowej a mianowicie dodał partner Mid Stary kontynent.

Horyzont inwestycyjny nowych właścicieli Allegro będzie w przypadku tej spółki pokrewny jak w innych tego typu transakcjach. Wynosi on przeciętnie 5 lat. O dacie wyjścia z inwestycji zdecyduje to, czy spółka z sukcesem wprowadzi i wykona zakładaną strategię.

- Wyjście z Allegro poprzez debiut spółki na giełdzie będzie jedną z na serio rozważanych przez nas możności. Nie wykluczamy tego, lecz za wcześnie, żeby na temat tym myśleć. Najpierw trzeba zrealizować swoje plany a mianowicie powiedział Padusiński z Mid Europa.

Fundusze inwestycyjne

Cinven jest funduszem private equity działającym globalnie od momentu 1977 roku. Fundusz inwestuje przede wszystkim w sektory: usługi dla biznesu, dobra konsumenckie, usługi finansowe, ochrony zdrowia, przemysł oraz TMT (technologia, media, telekomunikacja).

Mid Europa od początku działalności w 1999 roku kalendarzowego angażuje się w regionie Europy Środkowo-Wschodniej, przejmując przede wszystkim firmy o wiodących tytułach rynkowych. Mid Europa inwestuje w 18 krajach regionu, zrealizowała do tej pory 33 inwestycje.

Przedstawiciele obu funduszy deklarują dalsze zainteresowanie inwestycjami na polskim rynku.

Permira wydaje się globalną firmą inwestycyjną, założoną w 1985 roku. Do niej dotychczasowe zaangażowanie w spółkach przekroczyło 31 mld USD. Fundusz zainwestował w ponad 200 firm, a podstawowe obszary jego zainteresowania to firmy konsumenckie, usługi inwestycyjne, ochrona zdrowia, przemysł i technologie. Fundusz zatrudnia więcej niż 200 osób w 14 biurach w Europie, Ameryce Północnej i w Azji.