Hakerzy wykradli dane z ponad miliarda kont użytkowników Yahoo  Tech

Temat: Internet

  • Kolejny pula ostrzega klientów. "Złośliwe oprogramowanie"
  • Globalny ranking prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko
  • Koniec piractwa, czy cenzura w internecie? Emocje naokoło propozycji reformy prawa autorskiego
  • Kradzież na RODO. Obserwacja na nowy sposób naciągaczy
  • Uwaga na fałszywe "bony" do Biedronki. Oszuści wyłudzają dane

Hakerzy wykradli informacje z ponad miliarda kont naszych użytkowników a mianowicie ogłosił w środę amerykański portal Yahoo. Atak, do odwiedzenia którego doszło w pod koniec lata 2013 roku, agencja Associated Press określiła największym przy historii.

W ręce cyberprzestępców trafiły imiona jak i również nazwiska użytkowników, ich daty urodzenia, numery telefonów, a także zahaszowane hasła. W niektórych przypadkach przechwycone mogły zostać także pytania jak i również odpowiedzi pomocnicze, które posługują weryfikacji tożsamości użytkownika.

Yahoo zapewniło, że hakerzy najpewniej nie przejęli niezabezpieczonych haseł ani informacji dotyczących kont bankowych czy kart płatniczych.

Jak powstaje z informacji Bloomberga, więcej niż 150 tys. spośród kont, które zostały zaatakowane należy do pracowników rządowych i wojskowych w Stanach Zjednoczonych, co zdaniem agencji, świadczy zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego. Konta mają należeć metrów. in. do obecnych i byłych pracowników Białego Mieszkaniu, kongresmenów, agentów FBI, urzędników Agencji Bezpieczeństwa Narodowego, Centralnej Agencji Wywiadowczej, Biura Dyrektora Wywiadu Narodowego i przedstawicieli amerykańskiej armii.

Uważaj na transakcje w internecie. Popularne banki ostrzegają przed hakerami

Yahoo nie zaakceptować podało, kto może być trzymane za atakiem.

Co uczynić?

Yahoo w komunikacie na stronie poinformowało, że będzie wysyłać wiadomości do użytkowników, którzy padli ofiarą ataku. W celu zabezpieczenia ich kont niezbędna stanie się zmiana hasła.

Wskazano, że zablokowane zostały obecne pytania i odpowiedzi pomocnicze, które nie posłużą obecnie do uzyskania dostępu do odwiedzenia konta w serwisie.

Jednocześnie przedstawiciele serwisu zapewnili, że nieustannie poprawiają ubezpieczenia i systemy wykrywania mające na celu zapobieganie nieautoryzowanemu dostępowi do kont użytkowników.

Yahoo ofiarą hakerów

To nie pierwszy raz kiedy dane użytkowników Yahoo zostały skradzione. We wrześniu portal poinformował, że po wyniku ataku, do któregoż doszło pod koniec 2014 r., hakerzy wykradli wiadomości z 500 milionów kont osób korzystających z Yahoo.

Eksperci podejrzewali wtenczas, że mogli za zanim stać hakerzy powiązani z obcym państwem.