Andrus Ansip o gospodarce cyfrowej  Tech

Temat: Internet

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • 300 plus w nowej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za przeszło 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na równoczesne miliardy

Polska musi zrobić więcej, jeśli chodzi o rozwój gospodarki cyfrowej. W Digital Economy and Society Index (DESI), rankingu rozwoju cyfrowego państw UE, znajdujecie się na 22. miejscu - mówi wiceszef KE, komisarz ds. jednolitego rynku cyfrowego Andrus Ansip.

Podczas niedawnej wizyty w Polsce Ansip spotkał się m. in. z wicepremierem, ministrem rozwoju Mateuszem Morawieckim i minister cyfryzacji Anną Streżyńską.

"Widać chęć poprawy"

Superszybki sieć już za cztery czasy. Ale Polska może dysponować zmartwienia

- Są bardzo zorientowani na rozwój cyfrowej gospodarki w Polsce, a także kładą nacisk dzięki cyfrowe usługi administracji (tzw. e-government). Widać szczerą gotowość poprawy sytuacji - faktycznie komisarz ocenił ta schadzka przy rozmowie z PAP. Jak na przykład przypomniał, według Digital Economy and Society Index, Nasz kraj znajduje się na 22. miejscu, "co nie jest wysoką lokatą".

- W niektórych obszarach, w przykład odnośnie do dostęp służące do bezprzewodowego internetu szerokopasmowego, Polska radzi sobie bardzo dobrze - jest na pięć. miejscu w Ue. Krajowe władze mogą jednak zrobić znacznie więcej dla swoich obywateli w tym obrębie - powiedział.

Jak dodał, w naszym kraju popularne jest składanie formularzy podatkowych przez internet, ale i tu - wskazał - jest pole do naprawy. - Przykładowo - nieomal 50 proc. podatników wykorzystuje w Polsce e-deklaracje podatkowe, jednak w Estonii wydaje się być to 95 proc. (... ) Myślę, że dużo zależy od ludzi. Jeśli politycy, rządzący będą na presją, zrobią więcej a mianowicie zaznaczył.

Jednolity rynek cyfrowy

Ansip odniósł się także do planów rozwoju jednolitego rynku cyfrowego, za który to odpowiada w KE: "W Unii Europejskiej 20 latek temu udało nam się stworzyć jednolity rynek, lecz tylko w sensie fizycznym. Każdy dziś z tegoż korzysta. Nasza gospodarka z dnia na dzień staje się jednak szybciej cyfrowa i dlatego po 20 latach musimy ponownie stworzyć jednolity, liczący ponad pięćset mln klientów, rynek cyfrowy".

- Zaprezentowaliśmy obecnie w grudniu dwie oferty stanowiące element strategii rozwoju jednolitego rynku cyfrowego. 1-a z nich dotyczy zmiany zasad zawierania umów a mianowicie dziś mamy 28 odrębnych zasad dotyczących sprzedaży internetowego dóbr materialnych i 28 odmiennych zasad dotyczących zbytu online treści cyfrowych. Własnym celem jest ich zharmonizowanie, tak żeby istniały tylko dwa typy zasad a mianowicie dot. sprzedaży online dóbr materialnych oraz treści niematerialnych - relacjonował, dodając, że Polska w tym obrębie wspiera działalność Komisji Europejskiej.

Druga propozycja a mianowicie jak powiedział - wówczas kwestia tzw. przenoszenia esencji. Jak wyjaśnił, obecnie trzydziestu pięciu proc. Europejczyków spędza co najmniej 10 dni w przeciągu roku w innym państwie członkowskim. - Chcemy, aby mieli oni dostęp aż do legalnie kupionych w własnym kraju treści cyfrowych, także wtedy, gdy przebywają po innym kraju. Dziś nie zaakceptować mają takiej możliwości wraz z uwagi na restrykcje związane z prawami autorskimi - powiedział. Dodał, że z technicznego punktu widzenia odrzucić jest to trudne, naszym bardziej, że już dziś 20 proc. użytkowników globalnej sieci korzysta z połączenia VPN, by mieć dostęp do odwiedzenia treści cyfrowych.

Zniesienie opłat roamingowych

Unia pragnie ułatwić zakupy w internecie. Będzie taniej

- Znosimy już opłaty roamingowe w Unii Europejskiej - pryska 15 czerwca 2017 r. Gdy te opłaty zaprzestaną obowiązywać, ludzie będą chcieli częściej korzystać ze swych urządzeń mobilnych, także podczas podróży do innych krajów UE. Do tego periodu musimy dać Europejczykom dostęp do treści cyfrowych kupowanych w innym kraju - zaznaczył.

Jak powiedział, część krajów UE oferuje więc, żeby to transportowanie było możliwe tylko przy określone dni, ale tej zdaniem nie jest wówczas dobre rozwiązanie. - Mnóstwo Polaków mieszka w Naszym narodzie, ale czasowo pracuje po innym kraju UE. Wszystkich dnia ponad 15 tys. ludzi przekracza most łączący Danię ze Szwecją, pośród Malmo i Kopenhagą. Operują w jednym kraju, zaś mieszkają w drugim. Jakie możliwości powiemy ludziom, którzy pozostają w Bratysławie i operują w Wiedniu, podobnie wydaje się z Luksemburgiem i Francją. Liczba ludzi mieszkających w jednym kraju i działających w innym w UE rośnie - argumentował.

Ułatwienia w transgranicznym handlu elektronicznym, w tym w rozliczeniach VAT, walce z nieuzasadnionym blokowaniem geograficznym czy przystępnymi cenami przesyłek, to część propozycji zawartych w ogłoszonej w maju ub. r. przez KE strategii jednolitego rynku cyfrowego.

Cele KE

Celem Komisji wydaje się zniesienie ograniczeń regulacyjnych jak i również ostateczne przekształcenie 28 rynków krajowych w jedną całość. Komisja szacuje, że całkiem funkcjonujący jednolity rynek cyfrowy może przyczynić się służące do wypracowania 415 mld euro rocznie w gospodarce i stworzenia setek tysięcy obszarów pracy.

Strategia zawiera trzy filary: lepszy dostęp do dóbr i propozycji cyfrowych w całej UE, stworzenie odpowiednich warunków jak i również jednolitych zasad prowadzenia aktywności dla sieci cyfrowych i usług innowacyjnych oraz zmaksymalizowanie potencjału wzrostu gospodarki związanego z gospodarką cyfrową.