FBI może odszyfrować iPhone’a jak i również iPada

Raz złamali, będą łamać ponownie. FBI wspomoże odszyfrować kolejnego iPhone’a

Nie pomogły prośby i groźby – Apple nie odszyfrował iPhone'a terrorysty. Jednak FBI znalazło firmę, której udało się to zrobić.

Teraz Biuro zadeklarowało, że pomoże odszyfrować iPhone’a i iPada, które są dowodami w śledztwie ws. morderstwa, toczącym się obecnie w amerykańskim stanie Arkansas. Chodzi o parę zamordowaną we osobistym domu w Conway w lipcu zeszłego roku. O tę zbrodnię oskarżana wydaje się czwórka nastolatków. Śledczy sądzą, że dwójka z nich używała swioch smartfonów do planowania morderstwa. Nie przyznają się do winy.

Tym samym FBI potwierdziło obawy wielu ekspertów – skoro złamali zabezpieczenia jednego razu, będą to robić ponownie. Jedynie przed kilkoma dniami własny finał miała głośna kwestia iPhone’a należącego do jednego z zamachowców z San Bernardino – w strzelaninie zginęło 14 osób, sprawcy – muzułmańskie małżeństwo – zginęli w policyjnej obławie.

FBI, podpierając się nakazem sądowym, zażądało od momentu Apple odszyfrowania urządzenia. Prezes firmy Tim Cook odmówił. Nie mógł podjąć odmiennej decyzji, bo równałoby się to strzałowi w kolano. Gdy Edward Snowden ujawnił światu ogromną skalę inwigilacji amerykańskich służb oraz argument, że firmy technologiczne miały w tym swój wkład, interesanci zaczęli kłaść większy akcent na prywatność. A najwyższym kapitałem firmy jest ich zaufanie. Muszą mieć pełne przekonanie, ze ich dane będą chronione.

Foto: AP / East News Sprzeciw pod sklepem Apple w Bostonie

Z drugiej strony www nie sposób pominąć kwestii ochrony. W wypadku telefonu należącego do mordercy, który na sumieniu ma kilkanaście ludzkich żywotów, prywatność schodzi na kolejny plan. Jednak służby posiadają duży apetyt na informacje zbierane w celach prewencyjnych, nawet o tych, którzy niczego złego nie zrobili. Zatem naiwnym byłoby sprawdzenie, że służby mając środek na odszyfrowanie urządzenia, ograniczą się tylko do tego jednego przypadku. Tym sposobem wadliwe koło się zamyka.

Jednak FBI nie odszyfrowało iPhone’a samodzielnie, tylko skorzystało z pomocy zewnętrznej przedsiębiorstwa. Oficjalnie – nie nie ulega wątpliwości, kto przyłożył do tegoż rękę. Nieoficjalnie - dokonała to firma ulokowana po Izraelu – Cellebrite. Powinno się do japońskiej firmy Sun Corporation. Mimo, że ani jedna z firm do tego osiągnięcia się nie przyznaje, po informacji o złamaniu zabezpieczeń iPhone’a, cena działaniu Sun Corporation wzrosła o 40 proc.

Tagi: iPhone Apple iPad terroryzm intymność Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. W jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy otwarty żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu zatrudnionych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie