Tropiła zmowy i kartele. Tusk zwolnił ją za „brak świeżego spojrzenia”

Tropiła zmowy i kartele. Tusk zwolnił ją za „brak świeżego spojrzenia”
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Dziś Prezes Porady Ministrów Donald Tusk odwołał ze stanowiska prezes UOKiK Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel. _ – Nie znamy bezpośrednich powodów, nie spodziewaliśmy się tego i jesteśmy zupełnie zdziwieni – _ usłyszeliśmy po biurze prasowym urzędu. Zagrożeń dla konsumenta jest raz za razem więcej i premierowi wydaje się, że czas by ktoś odrebny świeżym spojrzeniem ogarnął tenze temat a mianowicie wyjaśnia rzecznik rządu Małgorzata Kidawa-Błońska.

Aktualizacja: 13: 00

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel od cztery czerwca 2004 roku pełniła funkcję prezesa UOKiK. Sposród Urzędem związana jest od momentu 1998 roku.

Do kwalifikacji prezes UOKiK należało kształtowanie polityki antymonopolowej oraz polityki ochrony konsumentów, m. in. zainicjowała i nadzorowała prace nad nowelizacją ustawy na temat ochronie konkurencji i konsumentów. Informacja o dymisji spadła na urząd jak grom.

_ – Nie było żadnych zapowiedzi, jesteśmy zupelnie zaskoczeni a mianowicie _ usłyszeliśmy w siedzibie UOKiK. Także Kancelaria Premiera nie wyjaśnia jakie są powody dymisji.

Rzeczniczka rządu Małgorzata Kidawa-Błońska wyjaśniła, że tak jak w ostatnim czasie Donald Tusk dokonał odmian w rządzie, tak w tej chwili dokonuje przemian w urzędach. _ – Zagrożeń dla konsumenta jest coraz więcej i premierowi wydaje się, że termin by ktoś inny świeżym spojrzeniem ogarnął ten temat – _powiedziała Kidawa-Błońska.

Jakim sposobem dodała, była prezes UOKiK _ wydaje sie osobą sposród bardzo dużym doświadczeniem, jednak świat i wyzwania przy ochronie kontrahenta zmieniają się. Instytucje, które nadwyrężają zaufanie ludzi, wykorzystują ich ufnosc, działają po coraz to inny sposób jak i równiez zdaniem premiera potrzebne wydaje sie byc nowe spojrzenie na owe zagrożenia _.

Rzeczniczka dodała, że nowy prezes bedzie wyłoniony po drodze konkursu. Sluzace do czasu powołania następcy, Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel będzie jednak pełnić dotychczasowe obowiązki.

Prezes UOKiK odpowiada bezpośrednio przed Prezesem Rady Ministrów. Powoływany wydaje sie byc przez faceta spośród osób wyłonionych po drodze otwartego naboru na 5-letnia kadencję.

Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel wydaje sie wykładowcą prawa antymonopolowego przy Collegium Civitas, Polskiej Akademii Nauk i Szkole Głównej Handlowej. Do kompetencji prezesa UOKiK należy kształtowanie strategii antymonopolowej oraz polityki gwarancji konsumentów.

Dziesiatki decyzji jak i równiez gigantyczne sankcje

Od chwili powołania na urząd, szefowa UOKiK podjęła tysiace decyzji i nałożyła sankcje idące przy setki milionów złotych.

Do rekordowych należą kary za zmowę producentów cementu zanim czterema laty. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył ponad 411 mln zł kar na producentów betonu za uczestnictwo w kartelu.

Według Urzędu siedem firm przez 11 lat dzieliło rynek jak i równiez ustalało ceny. Były to spółki zajmujące się produkcją i sprzedażą cementu – Lafarge Cement, Górażdże Cement, Grupa Ożarów, Cemex Nasz kraj, Dyckerhoff Nasz kraj oraz Cementownie Warta i Odra. Łączny udział tychze producentów po polskim sektorze wynosił niemalze 100 proc. Na podstawie zebranych dokumentów UOKiK ustalił, że producenci cementu co najmniej od czasu 1998 r. dzielili zbyt, ustalając akceptowalne udziały poszczególnych graczy i ceny najmniejsze cementu, wysokość podwyżek, terminy i kolejność ich wprowadzania. W tym celu wymienili między sobą informacje poufne – metrów. in. na temat wielkość sprzedaży.

Rok później głośna była sprawa zablokowania przez UOKiK transakcji kupna przez koncern energetyczny PGE mniejszej firmy Energa. Polaczenie sie tych dwóch firm zapisana była przy strategicznych projektach rządu na rzecz energetyki. W styczniu 2011 r. spólki nawet podpisały wartą szóstej, 5 mld zł umowę, jednak do niej finalizację zablokował UOKiK, który uznał, że ograniczyłoby to mocno konkurencję. PGE odwołało się do sądu. Jednakwarszawski sąd okręgowy oddalił to odwołanie.