Trzy podmioty nadal zaciekawione zakupem udziałów MPEC Białystok

Trzy podmioty nadal zaciekawione zakupem udziałów MPEC Białystok
Category: inne
27 lipca, 2020

Po zbadaniu sytuacji spółki, trzy podmioty są wciaz zainteresowane kupnem udziałów Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej (MPEC) w Białymstoku. Mają miesiąc na złożenie wiążących sugestii – poinformował we wtorek białostocki magistrat.

Rozchodzi o przedsiebiorstwa: Fortum Power and Heat Polska, ENEA Wytwarzanie oraz GDF SUEZ Energy Services International. Kazde one odpowiedziały na zaproszenie i po grudniu 2013 roku zostały dopuszczone az do negocjacji co do zakupu udziałów MPEC Białystok.

Jak poinformowała we wtorek rzeczniczka prezydenta Białegostoku Urszula Mirończuk, po styczniu wszystkie podmioty przeprowadziły badanie spółki (tzw. due diligence) jak i równiez potwierdziły swój dalszy udział w metodzie.

Teraz mają złożyć wiążące propozycje warunków umowy sprzedaży udziałów spółki. Termin na złożenie dokumentów upływa dwunastu marca 2014 r. „Po przeanalizowaniu złożonych propozycji, podjęta zostanie postanowienie dotycząca dalszego procedowania” – dodała Mirończuk.

Gmina potrzebuje sprzedać udziały jednorazowo, w całości, jednemu podmiotowi badz ich grupie działającej wspólnie. Przedmiotem sprzedaży jest 85 proc. udziałów, o łącznej wartości nominalnej prawie 55, 8 mln zł.

Jak wynikało wraz z ogłoszeń zamieszczonych w dwóch ogólnopolskich gazetach, przedmiotem negocjacji jest cos wiecej niz cena kupna udziałów, ale również zaproponowany przez inwestora program wzrostu spółki badz zasady współpracy inwestora z gminą Białystok.

Przeciwna sprzedaży MPEC wydaje sie opozycja po Radzie Miasta Białystok. W maju ubiegłego roku odbyło się wraz z inicjatywy PiS referendum co do przyszłości MPEC, ale było nieważne na skutek zbyt malej frekwencji. Większość głosujących opowiedziała się aczkolwiek przeciw sprzedaży przedsiębiorstwa.

Na koniec października 2013 roku w sesji wskazówki nie znalazł też większości projekt uchwały opozycji na temat cofnięciu prezydentowi Białegostoku zgody na sprzedaż spółki MPEC. Zabrakło konkretnego głosu.

Według władz miasta pieniądze wraz z prywatyzacji MPEC miałyby być przeznaczone dzieki wkłady własne Białegostoku do inwestycji po nowej perspektywie finansowej UE. Prezydent Tadeusz Truskolaski kilka razy zastrzegał jednak, że nie będzie „sprzedaży zbytnio wszelką cenę”. (PAP)

rof/ pad/