Ile pieniędzy zarabiają studenci w Polsce? Raport Jobsquare

W Naszym kraju pracuje ok. 60 proc. studentów. Na rękę dostają 1, 8 tys. zł i mają wiele uwag do pracodawców

Ile pieniędzy zarabiają studenci na terytorium polski? Średnio ok. 1, 8 tys. zł na rękę - wynika z badania "Student w pracy 2016" firmy Jobsquare. W raporcie czytamy, że młodzi mają wiele uwag do pracodawców, a jedną z najistotniejszych jest brak informacji o stawkach godzinowych w anonsach o pracę.

Podczas studiów pracuje ponad sześcdziesięciu proc. żaków. Dzisiaj ludzie młodzi wybierają proste lekcje i szybkie pieniądze w zamian staży np. w korporacjach - wynika z papieru. Pracują studenci zaoczni, wieczorowi i dzienni. Zaledwie jedna czwarta z 1, pięć mln grupy studentów odrzucić szuka i nie podejmuje zatrudnienia w trakcie edukacji.

Ile pieniędzy zarabiają studenci? Średnio 1, 8 tys. zł na rękę

Płace jednak odróżniają się w związku od miasta: W raporcie czytamy:

Studenci mimo, że wybierają prostsze prace zarabiają lepiej od minimalnej płacy krajowej. Średnio 1809 złotych na rękę wraz z średnią stawką godzinową 14 złotych netto. Przy czym, na warszawskim rynku, gdzie zarobki będą najwyższe, student bierze do odwiedzenia kieszeni średnio 2370 zł.

To o 1100 złotych więcej niż w ostatnim Poznaniu, gdzie przeciętna pensja żaka wynosi 1190 złotych. Warto też podkreślić, że dla pierwszej pracy średnia płaca jest o 500 złotych niższa i zamyka się sumą 1310 złotych netto i średnią stawką godzinową na pułapie 11 złotych netto.

Studenci mają jednak sporo uwag do pracodawców po związku z ogłoszeniami o pracę.

  •  Gdy studenci kładą duży nacisk na zarobki, pracodawcy często unikają w ogłoszeniach danych o oferowanych stawkach.
  • Studenci wskazują na deficyt atrakcyjnych ofert pracy (ok. 50 proc. respondentów)
  • Żacy narzekają na niejasną tekst ogłoszeń (39 proc. )

O ile brak stawki godzinowej to niepokojący trend wśród pracodawców, zaś kwestia atrakcyjności ofert wydaje się bardzo subiektywna, tak trzecia część zarzut jest kluczowy. Po raporcie czytamy, że studentom "chodzi o umieszczanie ofert, w których nie precyzuje się zakresu obowiązków, albo podczas rozmowy kwalifikacyjnej oferuje się ich zupełnie odmienny zakres".

– Wyniki pokazują jasno – zawodzi polityka rekrutacyjna pracodawców: niezrozumiałe ogłoszenia, praca niezgodna wraz z ofertami. No jak i również polityka płacowa, czyli trwałe unikanie przez pracodawców podawania stawek godzinowych. A jak pokazuje nasze badania, studenci mają bardzo precyzyjne wyczekiwania – mówi Marcin Fiedziukiewicz z Jobsquare i daje – dziś bój o pracownika wygrywają ci szefowi, którzy lepiej rozumieją przewidywania kandydatów do pracy i sięgają po kanały komunikacji, w których kandydaci są obecnie obecni.

W obrębie badania przeprowadzono 600 ankiet ze studentami, którzy operują lub pracowali. Ankiety realizowano w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Gdańsku, Wrocławiu i Trójmieście.

Tagi: płace Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w adres „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku mieszczą się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem punkt widzenia o likwidacji OFE. Na jeszcze gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

AUTOPROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Twórca Altus TFI znał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Myśl Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie