Tymoszenko przy więzieniu. Władze ingerują przy pracę doktorów

Tymoszenko przy więzieniu. Władze ingerują przy pracę doktorów
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Obrona skazanej na 8 lat więzienia byłej premier Julii Tymoszenko oskarżyła władze Ukrainy na temat ingerencję w działalność kanadyjskich lekarzy. Tobie zostali przysłani w ramach międzynarodowej misji medycznej do kolonii karnej po Charkowie, dokad przebywa opozycjonistka.

Prawnik Tymoszenko Serhij Własenko oświadczył dziś, że obecni u nas przedstawiciele ukraińskiego ministerstwa stanu zdrowia wbrew ustaleniom starają się dowiedzieć od lekarzy sposród Kanady, jaka będzie ich diagnoza stanu zdrowia byłej premier.

Zajeciem misji wydaje sie ustalenie, badz ze względu na mocne bóle kręgosłupa, na które uskarża się Tymoszenko, może ona być leczona przy więzieniu, lub też należy ją objąć opieką po cywilnej placówce medycznej. Kanadyjczycy mieli kontynuować rozpoczęte wczoraj badania dzis w południe, jednak Własenko poinformował, że ich zebranie z Tymoszenko było poważnie opóźnione.

_ – Pięć i pół godziny trwały jakieś gadki. Z naszych informacji wyplywa, że kanadyjscy lekarze byli nakłaniani az do przekazania przedstawicielom ministerstwa zdrowia diagnozy, którą sporządzą wedlug badaniu _ – oświadczył w wypowiedzi dla filtrów telewizyjnej TVi.

Władze więzienne Ukrainy po Kijowie o godzinie szesnascie czasu lokalnego informowały, że badanie Tymoszenko przez medyków z Kanady _ wydaje sie w toku _. Rzecznik prasowy obwodowego oddziału służby penitencjarnej w Charkowie podał aczkolwiek następnie, że lekarze przybyli do kolonii karnej wciaz w południe.

Prócz doktorów kanadyjskich w misji medycznej w sprawie Tymoszenko wczoraj uczestniczyli specjaliści sposród Niemiec. Katalogów spotkanie z byłą premier trwało kilkanascie godzin. Prokuratura Generalna Ukrainy podała, że po badaniu Niemcy wrócili do ojczyzny, a komentarze zostawili w zapieczętowanej kopercie. Ma być ona otwarta dopiero wtedy, gdy swą diagnozę przygotują Kanadyjczycy.

Pięcioosobowy kanadyjsko-niemiecki zespół lekarski przybył na Ukrainę przedwczoraj przy odpowiedzi – jak to ujęła prokuratura a mianowicie na _ apele ambasadorów państw UE, Stanów Zjednoczonych i międzynarodowych organizacji lekarskich _ na temat przeprowadzenie niezależnego badania Tymoszenko.

Wyrok siedmiu lat więzienia była premier usłyszała w październiku. Choć została skazana za nadużycia przy podpisywaniu umów gazowych z Rosją w 2009 roku, zachowuje, że padła ofiarą swych politycznych przeciwników. Za głównego z nich Tymoszenko uważa prezydenta Wiktora Janukowycza, który – jakim sposobem mówi była premier a mianowicie chce usunąć ją sposród polityki.

Proces i skazanie Tymoszenko poważnie zachwiały stosunkami Ukrainy sposród Zachodem. Sad skrytykowała m. in. Unia, która uznała, że ukraińskie władze dopuszczają się wybiórczego stosowania prawa wobec swych oponentów.