UE: KE zapowiada Europejski Fundusz Monetarny

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Zeby ustrzec się powtórki greckiego kryzysu, Komisja Europejska zapowiedziała w poniedziałek propozycję ustanowienia w UE funduszu dla krajów tereny euro przeżywających kłopoty gospodarcze, wstępnie nazwanego Europejskim Funduszem Walutowym.

Unijny komisarz ds. ekonomicznych i walutowych Olli Rehn przedstawi pomysł i forma dyskusji na ten sprawa na wtorkowym posiedzeniu Komisji Europejskiej po Strasburgu – zapowiedział rzecznik komisarza Amadeu Altafaj Tadio. KE wystąpi z wiecej sprecyzowaną propozycją jeszcze w ponizszym półroczu – dodał rzecznik, odmawiając podania konkretnego kalendarza.

„KE wydaje sie byc gotowa zaproponować taki instrument pomocy, który będzie wymagał poparcia wszystkich krajów tereny euro. Wedlug to, zeby to, sluzace do czego doszło w Cypru, już się nie powtórzyło” – oświadczył rzecznik dzieki konferencji prasowej.

„Jest mocna determinacja, zeby poprawić zarządzanie gospodarcze przy strefie euro i kazdy zdają sobie z tego sprawę” – dodał Altafaj Tadio.

Zastrzegł, że pomysł jest wówczas w powijakach i wymaga dopracowania. Wstępnie zakłada się, że pomocna dlon ze strony www europejskiego funduszu byłaby obwarowana szeregiem surowych warunków, o których mieliby każdorazowo jak i równiez jednomyślnie decydować członkowie eurogrupy. Podobnie jak to ma miejsce w przypadku pomocy ze strony www Międzynarodowego Funduszu Walutowego, który w zamian zbyt wsparcie postuluje od krajów reform jak i równiez równoważenia finansów publicznych.

Według „Financial Times Deutschland”, kraje strefy ó miałyby się także zobowiązać do tego, że nie będą zabiegały o wsparcie sposród MFW. Wymóg taki ma zapobiec zdobyciu przez NA JUKATAN albo Chiny wpływu w politykę tereny wspólnej waluty europejskiej.

Już w miniony weekend niemiecki minister finansów Wolfgang Schaeuble opowiedział się w rozmowie z gazetą „Welt am Sonntag” zbytnio utworzeniem przedsiebiorstw, która wspierałaby stabilność strefy euro jak i równiez byłaby czymś w typu europejskiego odpowiednika MFW. Morzem inicjatywa taką pracuje obecnie niemiecki rząd federalny. Potrzebuje jednak uzgodnić swą propozycję z Francją, by ułatwić przeforsowanie do niej na płaszczyźnie UE.

To reakcja dzieki kryzys pieniezny w Cypru, który zagraża stabilności strefy waluty europejskiej. „Nie możemy pozwolić zeby nasza wspólna waluta stała się zabawką dla międzynarodowych spekulantów” – tłumaczył niemiecki minister.

Altafaj Tadio powiedział, że zbytnio wcześnie, zeby przesądzać, badz funduszem będzie kierować Komisja Europejska, lub też będzie to nowa, niezależna unijna instytucja z własnym personelem i budżetem. Nie wiadomo też, jaka będzie podstawa ustawowa powołania funduszu, ani badz będzie to wymagało zmiany unijnych traktatów, czego kraje członkowskie chciałyby uniknąć, zważywszy kłopoty z wejściem w życie Traktatu z Lizbony.

Niemieckie ministerstwo finansów rozważa propozycję powtykania ostrzejszych kar za naruszenie unijnego Paktu Stabilności jak i równiez Wzrostu, np. możliwość wstrzymania wypłat z funduszu spójności albo zawieszenie prawa głosu członka strefy euro, jednak rzecznik KE nie chciał spekulować w ten rzecz.

Ponieważ powołanie do życia funduszu zabierze co najmniej kilkanascie miesięcy, nie zaakceptowac będzie to odpowiedzią w aktualne problemy finansowe Grecji – zastrzegł Altafaj Tadio.

Obecnie UE dysponuje funduszem wsparcia dla krajów pogrążonych w tarapatach finansowych lecz jedynie poza strefą ó. W zastoju wykorzystano jego na pomoc Węgrom, Łotwie i Rumunii (wspólnie z MFW i Bankiem Światowym). Przy strefie euro miała obowiązywać zasada, że każdy kraj jest sam odpowiedzialny zbytnio własne długi i mieści się przy rygorystycznych ramach dyscypliny finansowej narzuconych za posrednictwem unijny Uklad Stabilności jak i równiez Wzrostu.

Grecki kryzys, który zagraża stabilności wspólnej waluty, skłonił jednakze do zrewidowania tego stanowiska i szukania większej koordynacji polityk ekonomicznych w strefie euro. Tym bardziej gdy wyszło na jaw, że kłopoty budżetowe Cypru były ukrywane w statystykach przesyłanych do Brukseli. Stąd zapowiadane przez stronę niemiecką w projekcie funduszu surowe sankcje gwoli krajów, które nie przestrzegają dyscypliny.

Michał Kot (PAP)

kot/ ap/