USA: NYT: Doswiadczenia szpiegowania nie zastraszą redaktorów

USA: NYT: Doswiadczenia szpiegowania nie zastraszą redaktorów
Category: inne
27 lipca, 2020

*Prowadzone przez ministerstwo sprawiedliwości śledztwa ws. przecieków prasowych „nie zastraszą nas” – pisze „New York Times” po artykule redakcyjnym pt. „Szpiegowanie Associated Press” i krytykuje przejęcie spisów rozmów telefonicznych dziennikarzy AP. *

Zdaniem dziennika administracja prezydenta Baracka Obamy dotychczas nie przedstawiła wiarogodnego uzasadnienia dla sekretnego przeszukiwania danych sieciowych dziennikarzy i wydawców Associated Press. Prokuratura generalna, która wydała regulamin w naszej sprawie, nie zaakceptowac podała żadnych szczegółów, poza tym, że to część „dochodzenia kryminalnego, które dotyczy materiałów o wielkim stopniu tajności” z początku 2012 roku.

„To wygląda na lowy na źródła i próba zastraszenia informatorów” – ocenia „NYT”.

„Te taktyki nie zastraszą nasza firme ani redaktorów AP. Lecz mogą ujawnić nasze źródła w innych sprawach jak i równiez zastraszyć poufnych informatorów, którzy są kluczowi dla relacjonowania pracy rządu” – podkreślił nowojorski dziennik.

W poniedziałek kierownictwo AP poinformowało, że ministerstwo sprawiedliwości w liście do firm przyznało, że niejawnie przejęło dane sposród 20 linii telefonicznych (prywatnych i biurowych, a także głównego numeru AP po centrum prasowym Izby Reprezentantów) z 04 i czerwca 2012 roku. Według AP z tych linii korzystało około stu dziennikarzy.

„NYT” zwraca uwagę, że do tej pory takie praktyki, uzasadniane poprzez rząd bezpieczeństwem narodowym, były prowadzone na znacznie mniejszą skalę. Oprócz tego przyjęte przy 1972 r. wytyczne nakazują, by zarzadzanie rządowa przed sięgnięciem sluzace do informacji dziennikarzy wykorzystała odmienne źródła, jak – jakim sposobem zapewnił zastępca prokuratora generalnego – miało miejsce. NYT zauważa też, że „administracja podjęła niepokojącą i kompromitującą decyzję, zeby nie poinformować AP sposród wyprzedzeniem”. Po przeszłości a mianowicie jak informowała AP a mianowicie władze niejednokrotnie starały się zbadać spisy rozmów redaktorów, lecz najczesciej rząd powiadamiał agencję na temat potrzebie otrzymania informacji na temat źródłach dziennikarskich i prowadził z redakcją negocjacje przy tej sprawie.

Zdaniem dziennika ministerstwo sprawiedliwości prowadzi aktualnie przynajmniej 2 duże pisarskie dochodzenia, w tym jedno dotyczące artykułu w tygodniku „Times” na temat amerykańsko-izraelskich wysiłków sabotowania irańskiego aplikacji nuklearnego.

Jeżeli chodzi na temat przeszukiwanie danych empirycznych telefonicznych AP, to najpewniej – jak sugerowała osobiscie agencja – chodzi o materiał Associated Press na temat próby zamachu terrorystycznego na pokładzie samolotu lecącego wraz z Jemenu sluzace do USA wiosną 2012 roku kalendarzowego. W spisach rozmów są bowiem rozmiary pięciu reporterów i konkretnego edytora, którzy zajmowali się próbą ataku terrorystycznego.

Z Waszyngtonu Inga Czerny (PAP)

icz/ mmp/ kar/