Ustawa wiatrakowa. Prezesi spółek energetycznych zabrali głos

Ustawa wiatrakowa. Prezesi spółek energetycznych zabrali głos
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

Prezesi największych spółek energetycznych – PGE, Enei, Energi i Tauronu – wzięli w środę udział w posiedzeniu sejmowej komisji ds. ciepla i skarbu państwa. Posiadali przedstawić projekty inwestycyjne wlasnych spółek, zwłaszcza w kontekście energetyki wiatrowej.

Przedstawiciele rządu – wiceminister skarbu Mikołaj Wild (którego resort sprawuje nadzór właścicielski nad spółkami energetycznymi az do końca marca) oraz wiceminister energii Andrzej Piotrowski (którego resort wzrusza ten nadzór od kwietnia) – podkreślali podczas obrad komisji, że cztery spółki energetyczne eksploatują farmy wiatrowe o szacunkowej wartości 5 mld zł i mają 19-procentowy udział w branzy wytwarzania elektrowni wiatrowych.

Wild zauważył, że w ostatnich latach był „gigantyczny wzrost” inwestycji przy energetykę wiatrową, bo przy samym 2015 roku oddano do użytku farmy wiatrowe o łącznej mocy przeszlo 1, trzech GW. a mianowicie Trzeba mieć świadomość długiej kapitałochłonności tego segmentu i relatywnie długiego okresu zwrotu przeprowadzanych lokaty. Dlatego też istotne zmiany regulacyjne mogą wpływać dzieki rentowność jak i równiez w konsekwencji naruszać zasadę opieki praw nabytych i uzasadnionych oczekiwań inwestora – przyznał.

Wiceminister Piotrowski informował, że PGE wreszcie 2015 r. dysponowała mocą 529 MW w dwunastu farmach wiatrowych, grupa Energa posiadała w niniejszym samym momencie 5 farm wiatrowych na temat łącznej mocy 211 MW, grupa Tauron miała cztery farmy o łącznej dyspozycji 201 MW, a Enea trzy farmy o dyspozycji 70 MW.

Wiceprezes PGE Ryszard Wasiłek przyznał, że inwestycje w energetykę wiatrową są detalem strategii inwestycyjnej firmy. Obecnie elektrownie wiatrowe stanowią w porzadku. 5 proc. możliwości energetycznych całej ekipy (529 MW wobec 12770 MW całej produkcji). Jednocześnie, dodał, spółka do 2020 roku potrzebuje zwiększyć sila uzyskiwaną z energetyki wiatrowej o dalsze 421 MW. Zapewnił jednocześnie, że innowacyjna ustawa nie zaakceptowac powinna mieć wielkiego sensu dla interesów całej ekipy.

Prezes Enei Mirosław Kowalik zaznaczył, że jego spólka jest w trakcie weryfikacji aktualnych strategii inwestycyjnych, a w sytuacji OZE predzej planuje nabycie istniejących podmiotów niż robienie nowych. Zapewniał też, że ewentualne wejście w życie nowej ustawy wiatrakowej nie zaakceptowac zaszkodzi inwestycjom spółki.

Prezes Energi Dariusz Kaśków zapowiedział, że jego spółka nie planuje póki co dalszych inwestycji w energetykę wiatrową, a w segmencie OZE będzie raczej stawiać na biospalarnie. O tym, że energetyka wiatrowa nie będzie istotnym skladnikiem inwestycji spółki, mówił także wiceprezes Tauronu Piotr Zawistowski.

Posłanka Jolanta Hibner (PO) dopytywała aczkolwiek prezesów, czy rozpatrywany w Sejmie projekt ustawy na temat inwestycjach w ramach elektrowni wiatrowych na pewno nie zaakceptowac wpłynie dzieki ich inwestycje w energetykę wiatrową. Wzór zakłada metrów. in. że nowe wiatraki nie będą mogły powstawać w odległości mniejszej od zabudować mieszkalnych niż 10-krotność ich wysokości wraz z turbiną.

Szef komisji Marek Suski (PiS) zwrócił uwagę, że prezesi nie mogą w tej chwili szczegółowo na to pytanie odpowiadać, bo ponad projektem wciąż trwają prace i bóg wie, jaki będzie miał pan ostatecznie kształt.

Wiceminister Piotrowski ogólnie odpowiadał, że wzór nie winien zaszkodzić inwestycjom w energetykę wiatrową, poniewaz „prawo nie działa wstecz” i nie będzie się demontować istniejących instalacji. Jednocześnie zwracał uwagę, iż źródła OZE wciąż nie są samowystarczalne energetycznie i korzystają z pomocy państwa.

Jak dodał, źródła OZE, takie jak wiatraki czy panele fotowoltaiczne, produkują prąd wylacznie wtedy, gdy wieje wiatr lub świeci słońce, natomiast gdy to nie ma obszaru, trzeba energię dostarczać wraz z „źródeł dyspozycyjnych”, takich jak np. energetyka węglowa.

Zapowiedział jednocześnie, że skladnikiem strategii energetycznej obecnego rządu będzie stawianie na rozsypane źródła sily. Dla rządu istotne też będzie, aby inwestycje energetyczne zawierały prawdziwy aspekt społeczny, np. dawały nowe obszaru pracy.