W. Brytania: Napisał synowi Kadafiego rozprawa, jest ambasadorem

W. Brytania: Napisał synowi Kadafiego rozprawa, jest ambasadorem
Category: inne
27 lipca, 2020

*Profesor w stanie spoczynku uniwersytetu po Bengazi, obecny ambasador Libii w Wiedniu, jest realnym autorem pracy doktorskiej syna Muammara Kadafiego, dzięki której Saif al-Islam uzyskał tytuł w London School of Economics – donosi „Independent on Sunday”. *

W zamian zbytnio pracę ponizej tytułem „Rola społeczeństwa obywatelskiego w demokratyzacji instytucji ogólnego zarządzania: od miękkiej władzy do zbiorowego podejmowania decyzji” jej realny autor prof. dr Ahmed Abdulhameed Menesi został poprzez reżim Kadafiego nagrodzony nominacją na ambasadora Libii przy Wiedniu.

Według brytyjskiego dziennika, powołującego się na prof. Abubakra Buery z uniwersytetu Gariunis po Bengazi, Saif al-Islam zwołał część ekipy naukowej tejze uczelni w naradę, w którą zaprosił także profesora ekonomii, absolwenta uniwersytetu w Kolonii prof. Menesiego, żądając pomocy.

Jak podkreśla Buera, wiarygodności swoim twierdzeniom przydaje fakt, że Menesi był już wtedy emerytem, lecz wkrótce został przywrócony sluzace do pracy, w pierwszej kolejnosci na stanowisku prezesa państwowego agencji bankowej, potem agencji bankowej centralnego, następnie ministra finansów, a w końcu ambasadora.

W oświadczeniu z 24 lutego w charakterze ambasador Libii w Wiedniu Menesi odciął się od momentu przemocy reżimu Kadafiego wobec ludności cywilnej.

Ambasada Libii w Wiedniu nie skomentowała tych doniesień, London School of Economics and Political Science (LSE) odpowiedziała, że nie ma dowodów na pierwotnego potwierdzenie, natomiast prof. Buera sądzi, że renomowana uczelnia powinna odebrać Saifowi al-Islamowi naukowy tytuł.

Saif al-Islam uzyskał doktorat na LSE w 2008 r. Rok kalendarzowy później jego fundacja przekazała uczelni 300 tys. funtów i obiecała dalsze fundusze na łączną sumę 1-wsza, 5 mln funtów. LSE gotowa była zaangażować się też w szkolenie w zarządzaniu libijskiej elity za dodatkowe dwóch, 2 mln funtów.

Dotychczasowy dyrektor LSE, Howard Davies, mający zbyt sobą 30-letnią karierę po City, podał się sluzace do dymisji przy czwartek. Sprawę libijskich dotacji i doktoratu dla Saifa al-Islama, innego z dziewięciorga dzieci Muammara Kadafiego, zbada sędzia lord Woolf.

Zachowawczy poseł Robert Halfon sądzi, że przy ślad Daviesa powinna pójść cała podpowiedz zarządzająca akademii.

Dotacje finansowe z państw Zatoki Perskiej, w tym Iranu i Arabii Saudyjskiej, mają dla wyższych brytyjskich akademii rosnące przeslanie, jeśli chcą one sfinansować nowe wyzwania badań i być konkursowe w świecie. Tym bardziej że rząd obciął im środki z budżetu państwa. (PAP)

asw/ kar/