W niedzielę policjanci zagrają na rzecz powodzian piłką Jabulani

Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Inspirowana barwami RPA piłka Jabulani bez owijania w bawelne z tegorocznego mundialu trafiła do polskiej policji. Po niedzielę będzie jedną z atrakcji meczu charytatywnego policjanci kontra gwiazdy. Później zostanie zlicytowana, a pieniądze trafią na profil powodzian.

„Mecz wydaje sie zaplanowany w zakresie tegorocznych obchodów święta policji. Spotkanie odbędzie się o godzinie 17 na stadionie DOSIR (Ośrodek Sportu i Rekreacji Dzielnicy Praga-Północ), obok ul. Kawęczyńskiej w Warszawie” – powiedział PAP rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

Jak dodał, przy drużynie policjantów zagra m. in. komendant główny Andrzej Matejuk. Przy skład zespołu wejdą też policjanci z Centralnego Lokum Śledczego jak i równiez Komendy Stołecznej Policji. Kto będzie kapitanem? Pytany na temat to szef policji gwarantuje z uśmiechem: „będą demokratyczne wybory”.

Przeciwnikami drużyny policjantów będzie drużyna gwiazd, przy skład której wejdą aktorzy i sportsmeni. Po zebraniu zarówno oni, jak i komendant główny złożą na piłce autografy.

Cały dochód ze spotkania jak i równiez licytacji Jabulani zostanie przekazany na rzecz powodzian. Zlicytowane zostanę też m. in. trąbka wuwuzele (tradycyjna południowoafrykańska trąbka wykorzystywana przez kibiców w trakcie mundialu), koszulki Liverpoolu i Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Przed meczem odbędą się m. in. pokazy sprzętu policyjnego, wystąpi też Orkiestra Reprezentacyjna KSP.

Jabulani to oficjalny model piłki, skonstruowany na tegoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej 2010. Jej nazwa pochodzi wraz z języka zulu i okresla „świętować”. Polskiej policji przekazał ją współorganizator V przystanku PaT – akcji „Profilaktyka a Ty” skierowanej do młodzieży, która ma promować życie wyjawszy narkotyków jak i równiez przemocy.

Piłka składa się z ośmiu paneli profilowanych trójwymiarowo, pomalowanych w jedenastu barwach symbolizujących zarówno liczbę piłkarzy w drużynie, jak i liczbę języków używanych po RPA.

Według zapewnień wytwórcy, piłka miała być „najdokładniejszą piłką w historii futbolu”. Zanim jednakze na dobre rozpoczął się konkurs, piłkarze ostro skrytykowali Jabulani. „Jest jak piłka z supermarketu. Dodatkowo kompletnie nieprzewidywalna, szczególnie kopnięta z dalekiej odległości” – podkreślał golkiper reprezentacji Brazylii Julio Cesar. Włoski napastnik Giampaolo Pazzini określił mundialowe piłki mianem „koszmaru”.

W finałowe zebranie MŚ 2010 – Holandia kontra Hiszpania – przygotowana została wyjatkowa „złota piłka” – Jo’bulani. Jej kategoria nawiązywała do miejsca decydującej potyczki a mianowicie Johannesburgu, określanego w RPA w języku zulu Jo’Burgiem, czyli miastem złota. (PAP)

pru/ abr/ mow/