Chiny zadłużone na blisko 3 biliony dolarów. Eksperci: To mało, ale...  Informacje

Temat: Chiny

  • Chińska inicjatywa ożywia wątpliwości. Lagarde wezwała do ostrożności
  • "Szansa dla naszych przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • Wrzucił monety do silnika "na szczęście". Pasażer dostał słony rachunek
  • Chiński gigant liderem na rodzimym rynku. Apple poza podium
  • Rozmowy USA-Chiny. Trump podał graniczną datę

Zadłużenie chińskiego samorządu sięgnęło niemal trzech bilionów dolarów - ogłosiło chińskie Narodowe Biuro Audytu. Wówczas o 67 proc. większą ilość niż w 2010 roku kalendarzowego.

Oto pięć najlepszych gospodarek 2013 r.

Narodowe Biuro Audytu (National Audit Office) prześwietliło budżety 33 tysięcy samorządów miastowych i ponad 36 tyś samorządów regionalnych. W najlepszym raporcie wyliczyło, że pierwotnego łączne zadłużenie wyniosło wreszcie czerwca tego roku 17, 9 biliona juanów, to znaczy blisko trzy biliony dolarów. Suma obejmuje wszelkie zobowiązania i rządowe gwarancje.

Niebezpieczne rolowanie długu

"Zadłużenie chińskich rządów lokalnych jest pod spodem kontrolą, ale w niektórych obszarach stwierdzono istnienie niebezpieczeństwa" - stwierdzono w raporcie. Wśród nich wymieniono m. in. brak autonomii polegającej na uzależnieniu od centralnego rządu w sprawie zbytu gruntów na spłatę kredytów. Raport ujawnił także, hdy coraz częściej samorządy zaciągają nowe pożyczki na spłatę starych. Dzięki rolowaniu długu, spłacają już w ten sposób jedną piątą zobowiązań.

Inwestorzy zwracają jednak uwagę, że pieniądze z pożyczek lokalni politycy przeznaczają jednak na niepotrzebne projekty infrastrukturalne. To rodzi obawę, że inwestycje się nie zwrócą, a tym samym braknie środków na spłatę obciążenia. W efekcie może dojść do destabilizacji chińskiego programu finansowego. Dlatego ekonomiści apelują, by druga co do wielkości gospodarka świata zmniejszyła swoje potrzeby pożyczkowe.

Niepokojące tempo

Chińskie bazy mają trupa w szafie?

Zdaniem analityków cytowanych poprzez Reutersa, dane z rządowego raportu potwierdzają dobrą kondycję chińskiej gospodarki. Przytaczają na rzecz porównania przykład Japonii, dokąd zadłużenie wynosi ok. dziesięć bilionów dolarów. Niepokoi ich jednak tempo wzrostu chińskich długów. "Podczas gdy kompletny dług publiczny Chin zostaje niski jak na wzorce OECD, to tempo jego wzrostu jest nadal niepokojące" - twierdzą eksperci z firmy analitycznej ANZ po komentarzu cytowanym przez Reutersa.

Pekin nakazał przeprowadzenie doświadczenia na temat zadłużenia samorządów w sierpniu, na fali rosnącego sceptycyzmu opinii publicznej co do wiarygodności oficjalnych danych. To pierwsze od momentu 2011 tego typu kompleksowa analiza. Obecnie dług publiczny Chin wyniósł 58 proc. PKB.