Amazon wymusza wyższe marże? Niemieccy księgarze walczą z internetowym gigantem  Informacje

Temat: Internet

  • Globalny zestawienia prędkości internetu. Polska zaliczyła awans, ale do podium mamy daleko
  • Koniec piractwa, czy cenzura w internecie? Emocje wokół propozycji reformy prawa autorskiego
  • "Ojciec internetu" ostrzega: masz zdjęcia, na których ci zależy, wydrukuj je
  • Koniec internetu jaki to znamy? Kontrowersyjna decyzja na temat neutralności sieci
  • Luka przy zabezpieczeniach WiFi. Narażeni konsumenci na całym świecie

Czy Amazon, gigant internetowej sprzedaży książek, walczy z niemieckimi wydawnictwami nieuczciwymi metodami? Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich uważa, że tak i oskarża amerykańską firmę o wówczas, że nieetycznymi działaniami wymusza posłuszeństwo wydawnictw i solidniejsze niezwykłego warunki umów. Stowarzyszenie rozważa rozpoczęcie procesu antymonopolowego.

Amazon to amerykańskie przedsiębiorstwo, które zajmuje się sprzedażą w sieci. W naszej branży jest jednym ze światowych liderów. Przedsiębiorstwo słynie z tego, że ma w ofercie ogromny zbiór wszelkich tytułów książkowych - wiele z nich jest dostępnych tylko w Amazonie.

Ktoś kradł przesyłki, więc postawili paczkomat

Poważne oskarżenia

Teraz Stowarzyszenie Księgarzy Niemieckich oskarżyło wielkiego giganta, że ten używa swoją pozycję na rynku oddziaływuje na wydawcach posłuszeństwo, oraz wyższe marże. Stowarzyszenie dowodzi, że Amazon w propozycji internetowej sprzedaży ustawia obok książkach "niepokornych" wydawnictw spis, że są niedostępne, bądź uprzedza, że na ich dostawę trzeba długo czekać. Według SKN amerykańska firma ma też podnosić ceny niektórych dzieł literackich i uniemożliwiać możliwość zapotrzebowania danej pozycji przed premierą.

W ten środek zniechęca klientów do nabycia, na czym tracą wydawcy. Kiedy sprzedaż książek maleje Amazon ma zmuszać wydawców do renegocjacji umów na korzystniejsze dla siebie. Podstawieni pod ścianą wydawcy nie zaakceptować mają wyboru i przystają się na warunki amerykańskiego giganta.

- Obserwujemy, że obok wielu popularnych tytułach czas realizacji zamówienia jest opóźniony, choć nasze wydawnictwo może dostarczyć każdą ilość książek szybko i we właściwym czasie - twierdzi Aleksander Lorbeer, szef wydawnictwa Ullstein Buchverlage. - Na zamówienie jednej z naszych powieści detektywistycznych trzeba stało czekać aż 11 dób. To opóźnienie to odrzucić przypadek - dodaje Lorbeer.

Ogromne spadki

Zdaniem agenta literackiego Petera Fritza ofiarami nacisku Amazonu wydaje się wielu autorów. - Pewne pozycje mają dramatyczny, blisko 3

Prawo antymonopolowe ma hamować nadużywaniu pozycji rynkowej, zaś to jest to z czym mamy u naszą firmę styczność. Amazon używa każdego sił, aby szantażować wydawców

Aleksander Skipis, prezes Stowarzyszenia Księgarzy Niemieckich

0 proc. spadek sprzedaży. To brutalne wymuszenie Amazona - powiada Fritz i dodaje, iż liczy, że wydawcy są solidarnie walczyć z monopolem amerykańskiego giganta.

Prezes Stowarzyszenia Księgarzy Niemieckich Aleksander Skipis twierdzi, że prawnicy już analizują możliwość złożenia skargi do urzędu monopolowego na działania Amazona. - Prawo antymonopolowe dzierży zapobiegać nadużywaniu pozycji rynku, a to jest wówczas z czym mamy u nas do czynienia. Amazon używa wszystkich sił, by szantażować wydawców - mniema Skipis.

Amazon odmówił komentarza dziennikowi "Berliner Zeitung" w tej sprawie.