Ich praca poprawia życie na starym kontynencie. Bruksela doceniła innowatorki  Informacje

Ich posada poprawia życie w Ue. Bruksela doceniła innowatorki

Wczesnym wykrywaniem chorób neurodegeneracyjnych, diagnozowaniem nowotworów oraz budowaniem programów przydatnych w doświadczeniach kosmosu czy neurologii absorbują się kobiety-innowatorki, nagrodzone po poniedziałek w Brukseli w trakcie 2. Kongresu Innowacyjności.

- Przyszłością Europy wydaje się nauka, przyszłością Europy jest innowacja - podkreślał po poniedziałek przewodniczący Komisji Europejskiej (KE) Jose Barroso, w czasie otwarcia kongresu.

Polski apetyt na innowacje

W konkursie European Women Innovators Award, organizowanym po raz drugi, uczestniczą badaczki z krajów Unii Europejskiej, które realizują projekt finansowany ze środków europejskich, zaś jednocześnie założyły - lub są współzałożycielkami - spółki o obrotach wynoszących jak najmniej 100 tys. euro rocznie.

W tym r. laureatką pierwszej nagrody - 100 tys. euro - została niemiecka genetyk i bioinformatyk Saskia Biskup. Założona przez nią firma CeGaT działa na styku diagnostyki, badań naukowych i klinicznych. W swojej pracy badawczej Biskup zajmuje się m. in. badaniem genów partycypujących w powstawaniu choroby Parkinsona, a także rozwojem nowych biomarkerów pozwalających na przedwczesne wykrywanie chorób neurodegeneracyjnych.

Najważniejsze są kontakty i programy finansowania

Zdaniem Biskup w pracy naukowca jak i również przedsiębiorcy najważniejsze są 2-ie umiejętności - budowania spotkań i rozmów z innymi naukowcami oraz wykorzystywania możliwości, jakie dają programy finansowania i rozwoju badań.

- Jak naukowiec muszę powiedzieć, że spotyka nas wiele frustracji, gdyż nie wszystko i nie zawsze idzie porządnie. Czasami naprawdę wiele wysiłku trzeba wkładać w wówczas, żeby stale budzić po sobie motywację do dalszej pracy. Jako przedsiębiorca koniecznie trzeba następnie stale motywować odmiennych – powiedziała laureatka.

Metodę pozwalającą wykrywać molekularny profil nowotworów, opracowała laureatka drugiej nagrody, Laura van ’t Veer z Holandii. Jej firma Agendia prowadzi badania tkanek nowotworowych. We współpracy z Holenderskim Instytutem Raka firma Laury van ’t Veer rozwija też metody identyfikowania chorób na podstawie badań DNA i współpracuje z ponad dwadzieścia tys. pacjentów z kompletnego świata. Prace laureatki oddziaływają na sposób diagnozowania raka oraz decyzje dotyczące kuracji. W nagrodę za własne dokonania otrzymała 50 tys. euro.

Płeć nie ma wpływu

"Z imitacji na innowacje". Czy Polska jest gotowa na taki skok?

Jej zdaniem płeć nie ma wpływu w to, jak kobiety jak i również mężczyźni tworzą wynalazki albo odkrywają coś nowego.

- Sądzę jednak, że odróżnia ich podejście do pewnych problemów albo sposób, przy jaki pracują nad postępem nowych produktów. Kobiety są bardziej skłonne brać pod spodem uwagę poglądy i argumenty swoich partnerów w biznesie - powiedziała van ’t Veer.

Trzecią nagrodę przyznano Anie Maiques spośród Hiszpanii, współzałożycielce Starlab a mianowicie firmy, w której wychodzą programy i inne przybory do zadań tak różnorodnych, jak badania kosmosu lub neurologia. Maiquez powiedziała, że przede wszystkim chce rozwijać naukę, która posiada pozytywny wpływ na społeczeństwo, np. w dziedzinie medycyny czy ochrony otoczenia. Za zdobycie 3. obszaru otrzymała 25 tys. €.

Zdaniem szefa KE praca nagrodzonych badaczek pozwala nie tylko rozwijać naukę, ale również „przyczynia się do wzrostu ekonomicznego i poprawy jakości życia przy Europie”.

Unia określa na innowacje

Kongres Innowacyjności w Brukseli potrwa aż do środy. Uczestniczy w nim więcej niż 3 tys. naukowców, racjonalizatorów i wystawców, coś znacznie więcej aniżeli tylko wraz z Europy. Podczas otwarcia zebrania Barroso zwrócił uwagę, że kryzys się jeszcze nie skończył, ale dotychczas najpomyślniej radzą sobie z zanim kraje, które od dawna najwięcej inwestują w testowania.

Unia wspiera innowacje w ramach wielu narzędzi. W największym z wymienionych, Horyzont 2020 na progres badań i innowacji w latach 2014-2020 przeznaczono niemalże 80 mld euro. System ten zakłada wspieranie w najwyższym stopniu kreatywnych i utalentowanych badaczy i zespołów prowadzących pionierskie badania, wsparcie nowych jak i również powstających technologii oraz wyszukiwanie nowych obszarów dla innowacji czy rozwój infrastruktury badawczej.