Czym jest «pieremyczka»? Oglądaj TVN24 Biznes i Świat  Informacje

Temat: Rosja

  • Wielka inwestycja Gazpromu. Rozpoczęto układanie rur na rosyjskich wodach
  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • Spór wokół Nord Stream dwóch. Media: Gazprom grozi Danii pozwem
  • Koniec gorszych wyrobów dla Polaków? "Podejrzewam, hdy niewiele się zmieni"
  • Tani jak Polak. Eurostat porównał koszty pracy w Unii

Gazowe połączenia jak i również węglowe interesy tłem do odwiedzenia afery podsłuchowej? W TVN24 Biznes i Świat sprawdzamy, co miał na myśli premier Donald Tusk, mówiąc, że podsłuchy mają alians z osobami działającymi w dziedzinie połączeń gazowych pomiędzy Polską a Rosją. Śledzimy też wydarzenia na unijnym szczycie, gdzie będą zapadały decyzje ws. najważniejszych stanowisk w UE.

Donald Tusk zdobył wotum zaufania dla rządu. W TVN24 Biznes i Świat analizujemy, co miał na rozmyśla premier mówiąc o tym, hdy wydarzenia związane z podsłuchami "mają związek z znajomymi, które działały w dziedzinie scaleń gazowych między Polską zaś Rosją".

Ukraina wyczekuje na drugą transzę wsparcia. I prosi o wyrozumiałość

Szef rządu powiedział w Sejmie, że "każdy, kto interesował się na tej sali problemem tzw. pieremyczki, czyli połączenia gazowego, które miało omijać Ukrainę, pamięta także zdarzenia, spośród którymi związane są pewne osoby pojawiające się po kontekście afery podsłuchowej". Premier nawiązał też do wątku mówiącego o tym, hdy ujawnienie nagrań może dysponować związek z tzw. rzeczą węglową. Dlatego sprawdzamy także skąd Polska importuje węgiel, o ile jest on tańszy od polskiego (mimo kosztów transportu) i dlaczego.

Szczyt UE

Tymczasem w Unii Europejskiej utrzymuje walka o kluczowe miejsca. Dziś wieczorem rusza unijny szczyt w Ypres w Belgii. Jutro politycy przeniosą się do Brukseli. Konwersacji będą dotyczyć nie tylko obsadzenia najważniejszych stanowisk (m. in. nominacji nowego szefa Komisji Europejskiej), ale także unii energetycznej i kolejnych sankcji wobec Rosji. Dyrektora europejskich państw chcą także podpisać umowę stowarzyszeniową z Gruzją i Mołdawią, natomiast także część handlową porozumienia z Ukrainą.

Na antenie TVN24 Biznes i Świat będziemy również zastanawiać się nad tym, jak potoczy się przyszłość Ukrainy. Na wschodzie tego państwa pomimo ogłoszonego przez prezydenta Ukrainy tygodniowego zawieszenia broni wciąż dochodzi do starć między siłami rządowymi natomiast prorosyjskimi separatystami. Prezydent Francji i kanclerz Niemiec wezwali Władimira Putina i Petra Poroszenkę, by zrobili całość na rzecz przestrzegania rozejmu na Ukrainie. Putin zaapelował, by tymczasowe zawieszenie broni na Ukrainie zostało przedłużone poza piątek, kiedy teoretycznie ma ono wygasnąć.

Płot wystarczy?

Co ciekawe rada ministrów Ukrainy zdecydowała odgrodzić się od czasu Rosji. Ministrowie postanowili wykonać "prace inżynieryjno-techniczne", które mają wzmocnić bezpieczeństwo na granicy wraz z Rosją. Dokument jest tajny, a Rada nie zdradziła szczegółów planu. Prawdopodobnie idzie o budowę płotu długookresowego na blisko 2 wiele kilometrów.

Co w Polsce?

Na antenie TVN24 Biznes i Glob sprawdzimy również jakie będą szczegóły porozumienia PKP Intercity z Alstomem w kwestii Pendolino. Szybkie pociągi posiadają wyjechać na polskie tory wedle zapowiedzią, czyli w połowie grudnia. Dziś zbierze się walne zgromadzenie akcjonariuszy Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie. Poznamy nowego prezesa giełdy, którym najpewniej będzie Paweł Tamborski.