Będzie wojna handlowa z Rosją? «Pesymiści twierdzą, że utrzymuje ona od kilku tygodni»  Informacje

Będzie wojna handlowa z Rosją? "Pesymiści twierdzą, że trwa kobieta od kilku tygodni"

- Optymiści powiedzą, iż jeszcze nie ma walki handlowej z Rosją, a pesymiści, że trwa pani od kilku tygodni a mianowicie powiedział w TVN24 Interes i Świat Andrzej Kowalski, dyrektor Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki. Kowalski skomentował w ten sposób problem polskich eksporterów z dostarczaniem towarów do odwiedzenia Rosji.

Producenci jabłek obawiają się, że według embargu na mięso wieprzowe i jego przetwory a także produkty mleczne, Rosja wprowadzi zakaz importu owoców. Jak na przykład szacuje Stowarzyszenie Dystrybutorów Warzyw i Owoców "Unia Owocowa", eksport jabłek do Rosji spadł od początku roku o ponad 20 proc., w zestawieniu z z tym danym okresem rok wcześniej.

Jeszcze nie wojna

Po mięsie i mleku kłopoty z jabłkami. Eksporterzy: sprzedaż do Rosji spadła o ponad 20 proc.

Andrzej Kowalski podkreślił, hdy obecnie nie mamy jeszcze wojny handlowej, ale jest wówczas "bardzo groźna sytuacja dla producentów trzody chlewnej odrzucić tylko w Polsce, jednak też w Unii".

- Z ekonomicznego punktu widzenia nie ma żadnych podstaw. Nasz kraj żywność, jabłka są pewne. Przez dziesięciolecia tworzyliśmy system zabezpieczający żywność przed różnymi rodzajami ryzyka. Spełniamy wszelkie możliwe kryteria - unijne i znacznie bardziej wymagające np. japońskie - zaznaczył.

I przypomniał: - Jeżeli zdamy sobie kwestię, że ponad 80 proc. produkcji jabłek deserowych pójdzie na eksport, z owego 60 proc. do Rosji, to łatwo sobie wyobrazić co by się stało z cenami, gdyby cała ta masa zostałaby w kraju.

Kolejne produkty

Federalna Służba Nadzoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego Rosji (Rossielchoznadzor) wstrzymała od 17 04 import mleka i produktów mlecznych ze Spółdzielni Mleczarskiej Mlekovita w Wysokiem Mazowieckiem. Jako powód podała wykrycie podczas badań laboratoryjnych w produktach polskiej firmy bakterii z grupy pałeczek jelitowych.

Bilans. Najważniejsze wydarzenia poranka

To dalszy zakład mleczarski z Polski, któremu Federalna Służba Dozoru Weterynaryjnego i Fitosanitarnego spośród takiego powodu w naszym miesiącu zabroniła eksportu w celu Federacji Rosyjskiej. Dwóch kwietnie zakaz taki obowiązuje ROTR Spółdzielnię Mleczarską w Rypinie.

Wcześniej Rosja zakazała (od 7 kwietnia) importu przetworów wieprzowych z Polski jak i również Litwy. Unia Europejska wniosła we wtorek do Światowej Organizacji Handlu (WTO) kwestię przeciwko Rosji dotyczącą rosyjskiego embarga na import świń, mięsa wieprzowego i poniektórych produktów wieprzowych z Unii europejskiej.

Rosja zamknęła swój rynek na wieprzowinę z UE pod koniec stycznia, po wystąpieniu czterech odosobnionych przypadków afrykańskiego pomoru świń (ASF), wykrytych u dzików na terytorium polski i na Litwie przy granicy z Białorusią.