Czy Polacy są zadowoleni spośród pracy?

Polacy więcej zadowoleni ze swojej robocie niż Niemcy. Lepiej sądzą też o przyszłości

Pracownicy z trzech krajów: Holandii, Polski i Szwajcarii istnieją najbardziej zadowoleni ze własnej pracy. Tak wynika z badania firmy ADP Nasze państwo, dostarczającej usług doradczo-księgowych, która o satysfakcję ze miejsca i o przyszłość rynku pracy zapytała prawie 10 tysięcy osób z ośmiu europejskich krajów: Polski, Francji, Niemiec, Włoch, Holandii, Hiszpanii, Szwajcarii i Wielkiej Brytanii.

Oto kraje, w których poziom zadowolenia pracowników wraz z aktualnej pracy jest znakomity:

 1. Holandia (76 proc. )
 2. Polska (74 proc. )
 3. Szwajcaria (73 proc. )
 4. Hiszpania (71 proc. )
 5. Wielka Brytania, Republika francuska i Niemcy (68 proc. )

W kraju dobrze, ale zagranica również kusi

Co może zaskakiwać, mimo tego, że Polacy tak pozytywnie oceniali swoją sytuację, aż 86 proc. deklarowało, że dopuszcza możliwość podjęcia pracy w innym państwie. I tu Polacy wyraźnie różnią się, np. od Francuzów - 54 proc. z nich przyznało, że są gotowi wyjechać z kraju za pracą, pomimo znacznie niższego niźli w Polsce poziomu optymizmu i zadowolenia z aktualnej sytuacji.

ADP Nasz kraj zwraca uwagę, że wyniki badania wydają się w szczególności interesujące, jeśli zestawić hałasuje z informacjami o szczeblu zatrudnienia w poszczególnych krajach. Wystarczy spojrzeć na Hiszpanię, gdzie stopa bezrobocia to obecnie aż 18, 9 proc., a przy Polsce w ciągu ostatnich kilku miesięcy spadła do nadzwyczajnie niskiego poziomu (W IV kwartale zeszłego roku pośród osób pracujących w Polsce blisko 13 mln stało się zatrudnionych na umowy o pracę.

W styczniu 2017 roku bezrobocie w Polsce wyniosło 8, 7 proc. ). Eksperci ADP Polska oceniają, że zadowolenie z pracy, które wykazują pracownicy może więc po bezpośredni sposób wynikać wraz z poczucia bezpieczeństwa, jakie zapewnia zatrudnienie i perspektyw danego rynku pracy.

Jakie nastroje panują w Polsce?

Wraz z perspektywami gospodarczymi na najbliższe lata, optymizm wśród europejskich pracowników wydaje się nieco większy niż poprzednio rokiem i wynosi 78 proc. (w ubiegłorocznej edycji badania było to 77 proc. ). Największy zmniejszenie optymizmu widać w Ogromnej Brytanii – z 81 proc. do 76 proc.

Foto: ADP Polska Wskaźnik optymizmu odnośnie do przyszłości wśród europejskich pracowników wzrósł nieznacznie w stosunku do odwiedzenia ubiegłorocznej edycji badania. Najlepszą wartość odnotowano w Polsce (84 proc. )

Wielka Brytania pozostaje jedną spośród najsilniejszych gospodarek Europy o wysokich wskaźnikach wzrostu zatrudnienia, wydaje się, że w najwyższym stopniu prawdopodobną przyczyną takiego postaci rzeczy jest wynik niedawnego referendum w sprawie wyjścia spośród UE – oceniają inicjatorzy badania.

Co wyraźnie mniej zaskakujące - młodsze pokolenie pracowników z większym optymizmem spogląda w przyszłość. Optymizm deklaruje 85 proc. badanych w masie wiekowej 16-24 lat – przy czymże średnia dla ogółu respondentów kształtuje się w stopniu 78 proc. W grupie wiekowej 55+ wskaźnik ten maleje do 72 proc. Niezależnie od wieku mężczyźni będą nieco bardziej optymistycznie nakręceni do przyszłości niż kobiety (80 proc. do 70 proc. ).

Duży optymizm z IT, fatalniej w handlu czy gastronomii

Jeśli chodzi o rozkład nastrojów w odniesieniu do pojedynczych branż, to najlepsze królują w informatycznej i telekomunikacji – 85 proc. podwładnych jest pozytywnie nastawionych do kolejnych pięciu lat. Na drugim biegunie znaleźli się pracownicy organizacji pochłaniających się sztuką i kulturą, wśród których poziom optymizmu jest mniejszy - sięga 71 proc.

Podobnie prezentują się dane, jeśli chodzi o poziom satysfakcji z dziś wykonywanej pracy. Najwyższy wskaźnik zadowolenia (79 proc. ) znów zarejestrowano w gałęzi IT i telekomunikacyjnej. Tymczasem w handlu detalicznym, gastronomii i branży rozrywkowej - zadowolenie z robocie odczuwa tylko 65 proc. respondentów.

Tagi: badanie posada Infografika Komentując korzystasz z narzędzia Facebooka. Wydawane komentarze są prywatnymi poglądami Użytkowników. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w odnośnik „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i maksymy obowiązujące na Facebooku mieszczą się którego adres to https://www.facebook.com/policies

Polecamy

 • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem wyobrażenie o likwidacji OFE. Dzięki jeszcze gorsze"

 • Jeśli ktoś spóźnił się ze złożeniem PIT, ma możliwość uniknąć kary. Wystarczy aktywny żal

PROMOCJI Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

 • Trigon TFI zmienia nazwę na aferze GetBacku

 • Afera GetBacku. Gerda Broker próbuje uciec spod topora

 • Afera GetBack. Twórca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

 • Zatrzymano byłego prezesa Koncepcja Banku i kilkunastu podwładnych. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie