Brexit - umowa o wolnym handlu między USA a Wielką Brytanią

Wbrew temu, co mówi Trump, Wielka Brytania nie powinna na razie podpisać dokumenty urzędowe handlowej z USA

Po wypowiedzi Donalda Trumpa, który to zapowiedział rychłe podpisanie porozumienia handlowej między USA zaś Wielką Brytanią, komisarz UE ds. ekonomicznych i finansowych Pierre Moscovici powiedział, iż przed Brexitem Londyn nie może zawrzeć takiej dokumenty urzędowe.

Podobne stanowisko zajęła szefowa unijnej dyplomacji Federica Mogherini. - Nie ma możliwości prowadzenia negocjacji dwustronnych na żaden temat odnośnie do handlu ze stroną trzecią. (... ) Tak stanowi traktat - powiedziała Mogherini, podkreślając, że podjęcie tego rodzaju rozmów będzie możliwe przed chwilą po wyjściu Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej.

- Zjednoczone Królestwo wydaje się być wciąż członkiem UE (... ). Premier May odrzucić uruchomiła jeszcze Artykułu 50., który rozpocznie negocjacje ws. Brexitu - przypomniał Moscovici.

W wywiadzie gwoli dziennika "The Times" opublikowanym w poniedziałek, Trump powiedział, że wbrew wcześniejszym deklaracjom odchodzącego prezydenta Baracka Obamy, jednym z priorytetów po polityce zagranicznej USA stanie się wypracowanie nowego porozumienia regulującego stosunki handlowe Stanów Zjednoczonych z Wielką Brytanią.

- Jestem wielkim wielbicielem Gb i będziemy pracowali ciężko, żeby to sprawić szybko i jak powinno się, z korzyścią dla obu stron - oświadczył Trump.

Wypowiedź prezydenta elekta przyjął z zadowoleniem szef brytyjskiej dyplomacji Boris Johnson. - To niesłychanie dobra wiadomość, że NA JUKATAN chcą zawrzeć porozumienie handlowe z nami i chcą to zrobić szybko - powiedział.

W wywiadzie, którego prezydent elekt AMERYCE udzielił jednocześnie brytyjskiemu "Timesowi" i niemieckiemu "Bildowi", Trump oznajmił też, że "ostatecznie Brexit to będzie duża rzecz".

Dodał, hdy w jego opinii Unia Europejska "to jeden wehikuł, który wspiera Niemcy, i dlatego Ogromna Brytania postąpiła rozsądnie, wychodząc (ze wspólnoty)". - Zgaduję, że inne kraje również wyjdą (z UE) - powiedział.

Komisarz Moscovici komentując te wypowiedzi podkreślił, że "Brexit to nie jest wielka rzecz", jak i również dodał, że koszt rozwiązania ze Wspólnoty będzie na rzecz Wielkiej Brytanii "bardzo istotny", a to zniechęci inne kraje do pójścia zbytnio przykładem Londynu.

Mogherini przyznała, iż uwagi prezydenta elekta mogą wskazywać, hdy "może dojść do nieporozumień" między Unią a nowatorską amerykańską administracją; dodała jednak, że z wnioskami powinno się zaczekać, aż obejmie kobieta władzę i "podejmie decyzje".

Moscovici ostrzegł również Trumpa, że uwagi zachęcające inne kraje unijne aż do wyjścia ze Wspólnoty jak i również rozbijania Unii nie konstytuują dobrego początku relacji pośród UE a nową administracją USA.

Komisarz nazwał ponadto "fantazjowaniem" spekulacje Trumpa na temat tego, hdy Brexit rozpocznie "epidemię" prób wyjścia kolejnych krajów wraz z struktur UE.

Komentując też ostrzeżenia Trumpa, który to zagroził, że nałoży na niemieckie firmy motoryzacyjne ogromne cła, jeśli będą usiłowały sprzedawać w USA samochody produkowane w Meksyku, Moscovici powiedział: "Musimy być niesłychanie czujni, zmobilizowani i o ile będzie taka konieczność, zaś pewne nastawienie (USA do protekcjonizmu - red. ) potwierdzi się, to będzie konieczne reagować".

Tagi: Brexit USA Wielka Brytania Donald Trump Komentując korzystasz spośród narzędzia Facebooka. Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami Internautów. Aby zgłosić naruszenie – kliknij w link „Zgłoś Facebookowi” przy wybranym poście. Regulamin i zasady obowiązujące na Facebooku znajdują się pod adresem https://www.facebook.com/policies

Polecamy

  • Piotr Kuczyński: "Jestem wściekły. Zmieniłem zdanie o likwidacji OFE. Na nadal gorsze"

  • Jeśli ktoś spóźnił się wraz ze złożeniem PIT, może unikać kary. Wystarczy czynny żal

REKLAMY Koniec bloku reklamowego

Afera GetBack

  • Trigon TFI zmienia nazwę po aferze GetBacku

  • Afera GetBacku. Gerda Broker usiłuje uciec spod topora

  • Afera GetBack. Wydawca Altus TFI usłyszał nowe zarzuty

  • Zatrzymano byłego prezesa Idea Banku i kilkunastu pracowników. Chodzi o aferę GetBack

Notowanie