Więcej pieniędzy dla OFE? Rząd może się ugiąć

Category: renty
Author:
27 lipca, 2020

Minister w biurze prawnym premiera Michał Boni poinformował, że rząd przeanalizuje uwarunkowania powrotu składek do OFE po 8-10 latach do poziomu czterech, 5-5 proc. – zamiast 3, 5 proc., jak jest w propozycji rządu.

_ – Dzis ustaliliśmy, na wniosek pracodawców, że zanalizujemy wszystkie uwarunkowania powrotu nie do tejze składki gotówkowej przekazywanej w wysokości trzech, 5 procenta – jakim sposobem jest w projekcie, czyli połowy nowoczesnej – jedynie do trochę wyższego poziomu 4, 5-5 proc _ – powiedział Boni. Dodał, że taką propozycję w przyszłym tygodniu rząd przedstawi partnerom społecznym do analizy.

Minister wymienił efekty aktualnych konsultacji społecznych. _ a mianowicie Będziemy analizowali, jakby to wyglądało tuz przy wyższej składce gotówkowo przekazywanej za owe 8-10 lat, czy przy innym terminie. Po drugie, zobowiązaliśmy się, że chcemy zrealizować wszystkie uprawnienia do praw majątkowych, co się wiąże z dziedziczeniem, i przygotujemy odpowiednie rozwiązania prawne _ – powiedział.

Zaznaczył, że podczas rad pojawił się wniosek, zeby zachęta podatkowa dla oszczędzania w III filarze – w odbiorców wysokości czterech proc. ulgi podatkowej a mianowicie była nienaniesiona wcześniej, od czasu 2012 roku.

_ a mianowicie To wydaje sie byc ubytek dochodów w budżecie państwa jak i równiez trzeba się temu przyjrzeć (). Rozważamy wszystkie prawne kwestie dotyczące gwarancji waloryzacji na subkoncie. To są ustalenia zaakceptowane przez partnerów społecznych dzisiaj _ – powiedział.

Poinformował, że do 24 02 mają te banki czas dzieki przedstawienie swego stanowiska, a na dwa marca wydaje sie zaplanowana ostateczna konferencja uzgodnieniowa. Boni chciałby, by jedenastu marca wzór rozpatrzyła RM.

[ ( http://static1./i/h/129/t87169.jpg ) ] (http://www./emerytury/wiadomosci/artykul/ograniczenia;skladki;do;ofe;na;stale;tego;chce;rzad,197,0,773317.html) Ograniczenia składki do OFE na stałe?

Dodał, że w związku z trwającymi konsultacjami, wejście w życie projektu przesunie się o miesiąc. _ – Wykonujemy wszystkie postulaty związane sposród konsultacjami. Ustaliliśmy, że to jest bardzo ważne, żeby był tenze czas na konsultacje, wypowiedzi, analizy. Poprosimy parlament, który później uzyska ten dokument, żeby maksymalnie szybko procedował, żeby ustawa mogła wejść w życie 1 czerwca _ a mianowicie powiedział.

Boni odniósł się także do opinii NBP dotyczącej projektu. – _ NBP mówi o rozważeniu także pozostalych działań na rzecz konsolidacji finansów publicznych a mianowicie i słusznie. Pan profesor Belka w rozmowie wraz z mną mówił też, że trzeba przeanalizować warunki owego, co będzie za kilka lat, jeśli chodzi na temat wielkość tej części gotówkowej przesuwanej az do OFE jak i równiez nad tymze będziemy w dalszym ciagu do końca konsultacji pracowali _ a mianowicie powiedział. Poinformował, że po przyszłym tygodniu odbędzie się spotkanie międzyresortowe, z udziałem NBP.

Pytany o informację z GUS w sprawie potencjalnego zaliczenia do długu publicznego gotówkowej części dziedziczonych składek odparł, że informacja ów będzie zdecydowana do końca konsultacji.

Zapewnił, że dziś jest więcej przesłanek _ niż było na początku konsultacji, żeby powiedzieć, że we wszystkich wymiarach uprawnienia majątkowe związane z dziedziczeniem będą przeprowadzone, czyli łącznie z tą częścią gotówkową _.

Dziś minister Michał Boni przedstawiał Komisji Trójstronnej informację na temat konsultacji społecznych dotyczących projektu ustawy wprowadzającej zmiany po systemie emerytalnym. Konsultacje międzyresortowe zakończyły się w poniedziałek.

[ ( http://static1./i/h/128/t129920.jpg ) ] (http://www./emerytury/wiadomosci/artykul/balcerowicz;o;ofe;radykalne;ciecia;i;brak;szacunku;dla;ludzi,125,0,759677.html) Balcerowicz o OFE: Radykalne cięcia i brak szacunku

Aby ograniczyć przyrost długu publicznego jak i równiez deficytu, rząd chce, by zamiast siedmiu, 3-proc. składki emerytalnej do Otwartych Kapitalów Emerytalnych trafiało 2, 3 proc. Pozostałe 5 proc. ma być księgowane dzieki kontach osobistych w ZUS.

Od 2013 r. owe proporcje zaczną się zmieniać. W roku 2017 az do OFE przekazywane byłoby trzech, 5 proc., a 3, 8 proc. na subkonto w ZUS-ie. Planowane wydaje sie też przedlozenie ulg podatkowych dla osób dodatkowo oszczędzających na renty.