Świętokrzyskie: Prokuratura zajmie się gazetką kibiców Korony Kielce

Category: inne
27 lipca, 2020

# dochodzi stanowisko stowarzyszenia kibiców #

05. 04. Kielce (PAP) a mianowicie Kielecka prokuratura będzie wyjaśniała, czy treść artykułu opublikowanego w pisemku Stowarzyszenia Kibiców Korony Kielce „Złocisto Krwiści” łamie prawo. W tekście emigranci są nazywani „kolorowymi osobnikami” jak i równiez „intruzami”.

Jakim sposobem poinformowała we wtorek PAP wiceszefowa Prokuratury Rejonowej Kielce-Wschód Beata Zielińska-Janaszek, sprawę podjęto z urzędu po publikacji w kieleckiej „Gazecie Wyborczej”, dotyczącej artykułu w pisemku kibiców.

Prokurator tłumaczyła, że sprawa będzie badana pod spodem kątem artykułu kodeksu karnego, mówiącego na temat publicznym znieważaniu grupy ludności albo jednostki z powodu do niej przynależności narodowej, etnicznej, rasowej i wyznaniowej. Za ten czyn grozi kara az do trzech latek pozbawienia wolności.

„Będziemy wyjaśniali czy doszło do popełnienia przestępstwa. W początku będziemy analizowali treść publikacji, wyjaśniali kto wydaje sie byc autorem tekstu, jaki wydaje sie byc dostęp sluzace do gazetki” a mianowicie mówiła Zielińska-Janaszek.

Jak napisała „Gazeta”, bezimienny felietonista dokumenty kibiców okresla emigrantów „kolorowymi osobnikami” i „intruzami”, których ojcowie mieszkali w „lepiankach z g… wielbłąda”. Pisarz pisze też o „czarnym rasizmie”, który wg faceta zagraża „białym, rdzennym mieszkańcom” Zachodniej Swiata.

Przedostatni nr gazetki wraz z felietonem można było kupić podczas sobotniego meczu Korony z Polonią Warszawa.

Prezes Korony Tomasz Chojnowski powiedział PAP, że o całej sprawie będzie we wtorek rozmawiał sposród władzami stowarzyszenia. „Jeżeli nie zaakceptowac wycofają się z tresci zamieszczonego po gazetce i nie potępią jego treści, klub zerwie współpracę z organizacją. W przypadku naruszenia uprawnienia polegającego m. in. w propagowaniu haseł o treściach rasistowskich, nasza profesjonalna umowa zezwala na jej natychmiastowe wypowiedzenie” – wyjaśnił Chojnowski.

Zapowiedział także w środę złożenie do prokuratury zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Dodał, że klub nie będzie „współpracował sposród żadnym podmiotem, który głosi podobne poglądy”.

W przesłanym do PAP oświadczeniu, działacze Stowarzyszenia „Złocisto Krwiści” napisali, iż nie zaakceptowac akceptują poglądów jakie pojawiły się przy ostatnich numerach gazetki, nie zaakceptowac zgadzają się także ze światopoglądem jaki przedstawił pisarz tekstu.

„Gazetka w swoim założeniu miała być tworzona poprzez kibiców i dla kibiców. Jej treść miała być całkowicie apolityczna, a jej głównym założeniem było szerzenie dobrej zwiazanych z kultura kibicowskiej po Kielcach. Byliśmy przekonani, że tego typu gazety nie wymaga żadnej ingerencji – cenzury. (… ) Rzeczywistość okazała się dla osób o wiele trudniejsza” – można przeczytać przy piśmie.

Działacze podkreślili, że nie chcą, aby katalogów działania gwoli poprawy obrazu kibiców Korony zostały przekreślone przez „incydentalne niedopatrzenie, którym było dostep tego typu wypowiedzi do druku”. Zapewniają, że dołożą „wszelkich starań, aby w przyszłości nie dopuścić do podobnych niedopatrzeń wraz z strony stowarzyszenia”. Napisali też, że przepraszają „wszystkich, którzy poczuli się urażeni po jakikolwiek sposób treściami umieszczonymi w polskiej gazetce, jakim sposobem również Klub Korona, który obdarzył nasza firme zaufaniem, zas my mamy świadomość, że zostało to siano nadwyrężone”. (PAP)

ban/ pz/