Wypych: prezydent zaprezentuje propozycje na rzecz służby zdrowia w ciągu kilku tygodni

Wypych: prezydent zaprezentuje propozycje na rzecz służby zdrowia w ciągu kilku tygodni
Category: inne
Author:
27 lipca, 2020

Prezydencki minister Paweł Wypych zapowiedział w sobotę, że w najbliższym czasie prezydent Lech Kaczyński przedstawi pare projektow ustaw dotyczacych służby zdrowia. „Myślę, że to jest sprawa kilku tygodni” – zaznaczył.

Prezydent Lech Kaczyński zapowiedział rozwiązanie problemów służby zdrowia w maju zeszłego roku w Jasnej Górze, m. in. poprzez oferowanie alternatywnej az do zawetowanej reformy autorstwa rządu. Zapewnił do tego, że ponizej okiem jego doradcy ds. zdrowia dr. Tomasza Zdrojewskiego powstaje oryginalny projekt reformy, częściowo oparty o dzielo prof. Zbigniewa Religi. Jak mówił wówczas, będzie to alternatywna oferta prezydenta, której dalsze losy będą zależały od Sejmu.

Pytany na temat wypowiedź prezydenta w sobotę w „Przesłuchaniu” RMF FM Wypych, powiedział: „Prawdą jest to, co powiedział pan prezydent i prawdą jest też to, że chyba jedynym wartym rozważenia pomysłem, który w ostatnich latach pojawił się, jeżeli chodzi na temat służbę zdrowia w naszym kraju, to był pomysł ś. p. profesora Religi. I myślę, że tutaj na pewno mezczyzna prezydent będzie chciał swoją ocenę jak i równiez swoje propozycje dla służby zdrowia przedstawić”.

„Pan prezydent, zgodnie z naszym co zapowiadał, z pewnością w najbliższym czasie zaprezentuje kilka projektów dotyczących poszczególnych elementów” a mianowicie podkreślił Wypych. Dodał, że to „kwestia kilku tygodni”.

„Jeżeli idzie o niektóre zagadnienia służby zdrowia owe propozycje są w biurze prawnym już skonkretyzowane” – zaznaczył.

Szef Biurze prawnym Prezydenta Władysław Stasiak wyraził nadzieję w rozmowie z dziennikarzami, że w kwietniu będzie można zaprezentować prezydencki projekt reformy służby stanu zdrowia.

Według jego, będzie mezczyzna zawierał raport oparty na danych analizowanych z władzami lokalnymi i administracją rządową. „Służba zdrowia to takowa materia, morzem którą powinniśmy pracować kazdy razem” – podkreślił. Dodał, że projekt będzie odnosił się sluzace do systemu oplacania, który posiada być swoim fundamentem, organizacji i zarządzania oraz jakości świadczenia usług medycznych.

Wypych pytany był również przy RMF FM, dlaczego L. Kaczyński dzierzy opory przed prezydencką walką z ewentualnym kandydatem PO w tychze wyborach szefem MSZ Radosławem Sikorskim. „Pan prezydent przede wszystkim jeszcze nie zaakceptowac powiedział, czy będzie brał udział przy wyborach i tutaj ów decyzja o ewentualnej reelekcji nie została podjęta” a mianowicie odparł Wypych. „Jak pan prezydent uobecni ją wiosną, to w takim przypadku się o tym wszyscy dowiemy” – dodał.

Podkreślił, że „dla Lecha Kaczyńskiego nie ma znaczenia, który będzie wzglednie startował w tych wyborach”. Jego zdaniem, prezydent „powiedział, że ma niby faworyta, zresztą nie zdradził nam kogo”.

„Za to znaczenie dla pana prezydenta ma poniekad to, badz kampania będzie merytoryczna, lub kampania będzie oparta na programie, dzieki wizji Naszego kraju, na tym jak ta strategia ma funkcjonować czy konflikt zbrojny będzie wizerunkowa. A wtedy faktycznie, kandydat, którego ego jest większe od niego samego, to jest chyba wtedy trudnym przeciwnikiem” a mianowicie zaznaczył minister. (PAP)

sdd/ par/