Wzór ustawy dot. likwidacji 30-krotności: Wpływy FUS wzrosną na temat 7, jednej mld zł

Wzór ustawy dot. likwidacji 30-krotności: Wpływy FUS wzrosną na temat 7, jednej mld zł
Category: gielda
Author:
27 lipca, 2020

„Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek w ubezpieczenia emerytalne i rentowe do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia sprawi wzrost wpływów składkowych do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (szacowany na kwotę 7, jednej mld zł). Z drugiej strony większe składki dzieki ubezpieczenie emerytalne spowodują postep składek zewidencjonowanych w ZUS, a w nastepstwie stopniowy postep wydatków dzieki emerytury wyliczane według swiezych zasad” – czytamy po uzasadnieniu az do projektu.

Zniesienie ograniczenia rocznej podstawy wymiaru składek dzieki ubezpieczenia emerytalne i rentowe do trzydziestokrotności prognozowanego przeciętnego wynagrodzenia spowoduje, że zwiększą się również wpływy składkowe do Funduszu Rezerwy Demograficznej, podkreślili pisarze projektu.

„Poziom oddziaływania proponowanego rozwiązania uzależniony jest również od zachowań na rynku pracy. Szacuje się, że ok. 370 tys. osób osiąga zarobki wyższe niż trzydziestokrotność prognozowanego zarobku. Może się zatem okazać, że chęć uniknięcia opłacania składki od całości ogromnych zarobków skłoni pracodawców i pracowników az do szukania sposobów obejścia oferowanych regulacji za posrednictwem inne formy zatrudnienia (np. zakładanie działalności gospodarczej). Z drugiej strony osoby z bardzo duzymi zarobkami otrzymają wyższe świadczenia, ze względu na zwiększenie podstawy wymiaru przyszłej emerytury” – czytamy jednak nadal w uzasadnieniu.

W projektowanej regulacji proponuje się zniesienie górnego zakresu składek w ubezpieczenia emerytalne i rentowe, począwszy od 2020 r. Składka na ubezpieczenia emerytalne i rentowe będzie odprowadzana od całości przychodu, zas więc analogicznie jak w przypadku polisy chorobowego jak i równiez wypadkowego. Zasadę tę oferuje się również wprowadzić obok składkach płaconych przez płatnika składek za pracowników zatrudnionych w ustaleniach szczególnych na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Według projektu, ustawa miałaby wejść w życie z dniem 1 stycznia 2020 r.

Zniesienie zastrzezenia rocznej podstawy wymiaru składek na polisy emerytalne i rentowe zapisano w planie przyszłorocznego budżetu, którego ostateczną wersję przyjął rząd na koniec września br.