Dera: po podniesieniu kwoty wolnej możliwa rekompensata dla samorządów

Temat: Gospodarka

  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy
  • Polska gospodarka pod spodem lupą amerykańskiej agencji. Wydaje się decyzja
  • "Szansa dla polskich przedsiębiorców". Premier o obietnicy szefa chińskiego rządu
  • "Około 20 miliardów" na początek. Wicepremier: pieniądze są zabezpieczone
  • Miliardy na obietnice PiS-u jeszcze w tym r.. Finansowanie "tajemnicą minister finansów"

Jeśli po podniesieniu kwoty wolnej od podatku dochody gmin zostałyby uszczuplone, trzeba będzie rozważyć rekompensatę - mówi minister Andrzej Dera, który w Kancelarii Prezydenta odpowiada m. in. za sprawy samorządu.

Prezydencki projekt przewiduje powiększenie kwoty wolnej od opodatkowania z 3 tys. zł do 8 tys. zł.

MF: członkostwo po strefie euro mogłoby być źródłem zagrożeń dla gospodarki

Bankructwo samorządów?

- Byłoby dziwne, o ile zwiększenie kwoty wolnej od czasu podatku na tym w sumie niewielkim poziomie spowodowało bankructwo poszczególnych samorządów. Tym niemniej wystąpiłem do ministra zasobów o kompleksowe przeanalizowanie naszej ustawowej zmiany, jeśli kobieta nastąpi, jaki ona będzie miała wpływ na pieniądze samorządów - powiedział Kapa.

- To postuluje analizy. W sytuacji, o ile rzeczywiście dochody budżetu były w jakiejś mierze uszczuplone, to trzeba będzie wziąć pod namysł wtedy zmianę ustawy na temat dochodach jednostek samorządu terytorialnego, żeby to zrekompensować a mianowicie zapowiedział prezydencki minister.

Mniejsze wpływy?

Podkreślił, że dochody samorządów powinno się rozpatrywać w sposób skomplikowany. - Z jednej witryny może nastąpić uszczuplenie władców z podatku PIT, ale swoją drogą ponieważ ludzie są mieli więcej pieniędzy, są wpływy zwiększające w odmiennych działach - podkreślił. Zwrócił uwagę, że Trybunał Konstytucyjny orzekł, że "zamrożenie" kwoty wolnej od podatku wydaje się być niekonstytucyjne.

Irańczycy jak i również Saudowie prężą muskuły. To może wywindować ceny ropy

TK orzekł w październiku 2015 r., iż przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustalające kwotę wolną od czasu podatku rzędu 3089 zł, są niezgodne z konstytucją i tracą moc trzydzieści listopada 2016 r. Podług TK przepisy są niekonstytucyjne w zakresie, w jakim nie zaakceptować przewidują mechanizmu korygowania sumy wolnej gwarantującego przynajmniej minimum egzystencji.

Projekt ustawy

Pierwsze czytanie projektu nowelizacji ustawy o podatku opłacającym się od osób fizycznych odbyło się na początku grudnia w Sejmie. Według Kancelarii Prezydenta, podstawowym celem projektu jest zwiększenie kwoty pustej od opodatkowania z 3 091 zł do jedenastu 002 zł. Uzasadniała, że w obowiązującym stanie prawnym kwota wolna od podatku jest niedostosowana do realiów społeczno-gospodarczych, na co zwrócił uwagę Trybunał Konstytucyjny przy wyroku z dnia 28 października 2015 r.

Posłowie PO, w tym m. in. b. kierownik MAC Andrzej Halicki, mniemają, że projekt będzie skutkować znacznym spadkiem dochodów samorządów, a dla niektórych może oznaczać bankructwo.