Gdzie najlepiej robić biznes?

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komisja Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz zakupy. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną sieć kawiarni

Polska w tegorocznym rankingu Doing Business awansowała na 25. miejsce (z 32. ) na świecie wśród 189 krajów, które porównujemy pod spodem względem łatwości prowadzenia interesu. - To najwyższa ranga Polski w historii rankingu - podkreśla Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

CZYTAJ WIĘCEJ O RAPORCIE

W opublikowanej w środę kolejnej, już trzynastej edycji rankingu Banku Światowego Doing Business, Polska awansowała o siedem pozycji i znalazła się na 25. obszarze. To najwyższa pozycja w historii. Nasz kraj wyprzedził m. in. Francję, Holandię, czy też Szwajcarię.

Kradną z ciężarówek 12 mld euro

Duży awans

Wysoka lokata naszego własnego kraju wynika m. in. z tego, że Nasze państwo zajęła pierwsze miejsce przy kategorii handel zagraniczny.

- Polska jest najlepsza na świecie, bo w ramach Schengen nie ma ceł, a zatem dużej liczby formalności. Bariery celne będą problemem w wielu krajach, a w Polsce tegoż nie ma - powiada Marcin Piątkowski z Banku Światowego.

i dodaje, że w tym r. zmieniła się również metodologia rankingu.

- W tej chwili nie patrzymy na zestaw krajów, do których eksportujemy, tylko do naszego najbliższego partnera gospodarczego, do którego eksportujemy i importujemy multum. W przypadku Polski to Republika federalna niemiec, a biorąc pod uwagę, że Polska jest członkiem Unii Europejskiej to wydaje się to tanie, szybkie i efektywne - tłumaczy Marcin Piątkowski.

Gospodarka Rosji na krawędzi. "Wyjścia istnieją dwa: złe i bardzo złe"

Co w dalszym ciągu?

Ekonomista podkreślił, iż jeszcze 6-7 lat wstecz Polska była na 76. miejscu w poniższym rankingu. a mianowicie Polska w tegorocznym rankingu awansowała na 25. obszar na świecie wśród 189 krajów. To najwyższa pozycja Polski w historii rankingu. To też największy skok wśród krajów OECD jak i również Unii Europejskiej. Takiego sukcesu Polska nigdy nie osiągnęła - mówi Piątkowski i dodaje, że teraz o koleje awanse będzie coraz to trudniej.

- Wykładzinom jesteśmy bliżej czołówki, tymże różnice są mniejsze jak i również trudniej doganiać resztę, lecz całkiem realne jest wówczas, że Polska w ciągu 2-3 lat wejdzie do najlepszej dwudziestki, a kiedyś przegonić piętnaste dziś Niemcy - dodaje.

Ciągła zmiana

Piątkowski stwierdził, iż o awansie Polski zadecydowały reformy, choć nie były rewolucyjne. - Często są to reformy zarządcze, jak na przykład kwestia łatwości w podłączeniu się do odwiedzenia sieci energetycznej. Okazało się, że można w Stolicy polski przestrzegać ustawowych terminów podłączenia. Druga rzecz to płacenie podatków. Chodzi nie o kwestię interpretacji podatkowej a mianowicie tym się ranking odrzucić zajmuje - ale kwestia łatwości płacenia. Dziś w tej chwili ponad połowa polskich biznesmenów przesyła deklaracje VAT internetowego, elektronicznie - wyjaśnił.

Jego zdaniem żeby Polska mogła za rok znów awansować w poniższym zestawieniu zasadnicze jest usprawnienie działania tak zwane. jednego okienka. - Nie ma powodów, żeby przy Polsce nie można stało zakładać firmy ze smartfona. Już dziś jest to technicznie możliwie, ale wielu polskich przedsiębiorców nie wydaje sobie sprawy, że oszczędniej, szybciej i efektywnej być może spółkę z o. na temat. złożyć online - mówił.

Dodał również, iż ważna jest także reforma sądownictwa gospodarczego. - Spór gospodarczy w Warszawie obstaje średnio prawie dwa lata. Na pewno nikt nie zaakceptować jest z tego powodu zadowolony - powiedział.

Kto na szczycie?

Na pierwszym miejscu rankingu znalazł się Singapur. Drugą lokatę objęła Nowa Zelandia, a podium zamyka Dania. Wśród naszych sąsiadów lepiej wypadły Niemcy (15. miejsce), Estonia (16. miejsce), Litwa (20. miejsce) oraz Łotwa (22. miejsce).