Inwestorzy spokojni po zwycięstwie PiS

"Polacy! Nic się nie stało". Eksperci radzą czekać w konkretne działania PiS

Zwycięstwo PiS w typach parlamentarnych nie wpłynąło niedobrze - wbrew wcześniejszym obawom - na nastroje akcjonariuszy. - Polacy! Nic się nie stało, z giełdą nic się nie wydarzyło - uspokajał na antenie TVN24 Biznes i Świat Piotr Kuczyński, główny analityk DI Xelion. - Inwestorzy międzynarodowi bardziej patrzą na fakty i realia niż na zapowiedzi i straszenie - tłumaczył spokojne krajowe reakcje Marek Zuber, analityk rynków finansowych.

Inwestorzy ze spokojem przyjęli zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości po wyborach parlamentarnych. Na giełdzie panują neutralne nastroje.

- Polacy! Nic się nie stało - podkreślił Piotr Kuczyński. Jest naprawdę, jak spodziewaliśmy się owego przed niedzielą. Z giełdą nic się nie wydarzyło - dodał.

Czas na konkrety

PiS zrealizuje gospodarcze obietnice? "Będzie niezmiernie trudno"

- W tej chwili miesiąc temu mówiliśmy, że ewentualne zwycięstwo PiS nie zaakceptować doprowadzi do załamania na giełdzie, przed wszystkim dlatego, że inwestorzy międzynarodowi więcej patrzą na fakty i realia niż na zapowiedzi i straszenie. Czekamy dzięki konkrety, na to jakie możliwości PiS dzisiaj zaproponuje - powiedział Marek Zuber, analityk rynków finansowych.

- Teraz mamy hasła, ale zobaczymy czy te 500 złotych na dziecko to stanie się od 1 stycznia 2016 czy 2019 roku. Lub to będzie na każde dziecko, czy tylko w część? - zastanawiał się Zuber.

- Jak i również czy 8 tys. złotych kwoty wolnej od podatku będzie dla wszystkich, czy tak jak już rozpoczął sugerować poseł Cymański tylko dla najmniej zarabiających a mianowicie dodał Kuczyński.

- A co to świadczy mniej zarabiający? - pytał Zuber. - Tego także nie wiemy, nikt nam tego nie powiedział. Żadna partia nie powiedziała, kim są ci mniej zarabiający. Ja chce się w końcu tego dowiedzieć - apelował.

Według Kuczyńskiego PiS spełni swoje wyborcze obietnice, bo w przeciwnym razie "byłaby to totalna kompromitacja". - Ale może cofnąć wiek emerytalny i stwierdzić "45 lat składkowe, natomiast nie pracy". A wówczas duża zmiana - zaznaczył.

PiS zapowiada poprawki do budżetu

Zmiany na finansowych stołkach

Zuber zwrócił uwagę, że wszystko wskazuje na tek krok, hdy PiS przejmie władzę, natomiast prezydent także wywodzi się z tego ugrupowania. a mianowicie W przyszłym roku odmieni się szef Narodowego Banku Polskiego, członkowie Rady Strategii Pieniężnej oraz szef Komisji Nadzory Finansowego. Przed naszym biurem cztery lata, w których bądź zbudujemy fundament do progresu na najbliższe kilkadziesiąt czasów albo na początku 3 dekady XXI wieku pozostaniemy mieli naprawdę potężny trudność - podkreślił Zuber.

Kuczyński pytany, czy PiS jest partią na zawiłe czasy odpowiada, że wszystko zależy od ludzi, którzy zajmą najważniejsze stanowiska.