Banki apelują o ostrożność w trakcie przedświątecznych zakupów

Temat: Świąteczny szał zakupów

  • Brytyjczycy po święta głęboko sięgają do kieszeni. Ale Rumunów odrzucić przebili
  • Kulisy pracy Świętego Mikołaja. "Rozdawałem prezenty przy garażu"
  • Ogarnął cię szał świątecznych zakupów? Oto 8 rad, jak przeżyć bożonarodzeniowe szaleństwo
  • Brytyjczycy rzucili się na sklepy. W listopadzie wydali najwięcej od dekady
  • Za wigilijną kolację zapłacimy mniej niż rok wstecz. Sprawdź ceny świątecznych produktów

W Polsce jakie możliwości 24 sekundy zastrzegana wydaje się karta płatnicza - wynika z danych ZBP. Multum zastrzeżeń dokonywanych jest w wakacje oraz w okresie Bożego Narodzenia i Wielkanocy.

Z danych Relacji Banków Polskich wynika, iż w polsce w ciągu roku zastrzeganych jest ok. 1, 3 mln kart płatniczych. Oznacza to, że przeciętnie w ciągu miesiąca branych jest 108, 5 tys. zastrzeżeń, co daje ok. 3600 zastrzeżeń dziennie, innymi słowy 150 zastrzeżeń w przeciągu godziny. To z kolei oznacza, że co wszelkie 24 sekundy zastrzegana wydaje się być jedna karta płatnicza.

Mikołajki i Jezu Narodzenie. Jak kupić trafiony prezent?

Newralgiczne okresy

Najczęściej - według danych zebranych przez bankowców - karty płatnicze zastrzegane są po miesiącach wakacyjnych w sezonie Bożego Narodzenia oraz Obszernej Nocy.

- Współżycie liczby kart skradzionych do zagubionych wynosi około 0, 16. Oznacza to, iż na każdą skradzioną kartę przypada prawie 6 kart zagubionych - 16 proc. kart to karty skradzione, 84 proc. to karty zagubione - wskazuje szef w ZBP Przemysław Barbrich.

- W głównym półroczu br. liczba kłamstw z wykorzystaniem kart płatniczych wyniosła 36, 5 tys., gdy liczba transakcji kartami płatniczymi dokonana w naszym czasie wyniosła 1, 225 mld. Udział oszukańczych transakcji kartami płatniczymi w generalnej liczbie transakcji wyniósł zatem 0, 003 proc. a mianowicie dodał.

Miliony wraz z oszustw

Z danych ZBP wynika, że w trakcie głównych sześciu miesięcy tego roku kalendarzowego wartość oszustw za pomocą kart płatniczych wyniosła ok. trzynaście, 9 mln zł, an ogólna wartość transakcji kartami płatniczymi sięgnęła 221 mld zł. Oznacza to, hdy udział oszukańczych transakcji kartami płatniczymi w ogólnej wartości transakcji wyniósł 0, 0063 proc.

Pocieszające może być, że w ujęciu rocznym zmniejszyła się średnia suma z tytułu przestępstw kartowych. W pierwszym półroczu 2014 r. wyniosła ona 380 zł podczas gdy w analogicznym okresie 2013 r. było to 435 zł.

Niemcy zaskoczeni: czy stać ich dzięki zakupy u nas? "Przyciąga wysoka jakość i bardzo dobra reklama"

Barbrich wskazał, że przedświątecznej gorączki nietrudno na temat utratę karty płatniczej, a w takiej sytuacji najważniejsze jest jak najszybsze jej zastrzeżenie. Aby to uprościć, ZBP uruchomił System Zastrzegania Kart, który pozwala na szybsze i bardziej efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych.

O każdej porze z wszelkiego miejsca

Dzwoniąc pod numer (+48) 828 828 można z każdego miejsca dzięki świecie, o każdej porze, zarówno z telefonów stacjonarnych jak i komórkowych zastrzec sobie utraconą kartę. Wystarczy, iż posiadacz utraconej karty poda nazwę swojego banku, zaś system automatycznie przekieruje gadaninę do właściwej infolinii.

(+48) 828 828

pod tym numerem zastrzeżesz kartę

- Tego typu system zastrzegania kart jest jedynym takim rozwiązaniem nie jedynie w Europie, ale również w świecie - podkreślił ekspert ZBP.

Wskazał, hdy obecnie do Systemu przystąpiły banki, które posiadają łącznie ponad 70 proc. branży kart płatniczych w Polsce. - Kolejne instytucje deklarują, że wkrótce przystąpią aż do Systemu - zaznaczył.