IGCP certyfikuje systemy ciepłownicze

Temat: Gospodarka

  • Projekt budżetu na 2019 rok do komisji sejmowych
  • Koniec ze zmianą czasu? Komitet Europejska przedstawi propozycję
  • W tę niedzielę zrobisz promocje. Potem długa przerwa
  • Gospodarka rośnie, ale inwestycje rozczarowały
  • Coca-Cola kupuje znaną internet kawiarni

Zrzeszone w Izbie Gospodarczej Ciepłownictwo Lokalne firmy przeprowadzają program certyfikacji systemów ciepłowniczych. Ma pan w przejrzysty sposób dowieść wpływ produkcji i sprzedaży ciepła systemowego na środowisko i redukcję emisji w zestawieniu z z innymi sposobami ocieplania.

Do końca 2017 roku przebadanych zostało prawie 20 proc. firm dostarczających ciepło systemowe.

"Cząstkowe wyniki badań jednoznacznie demonstrują, iż zastosowanie ciepła systemowego w znaczący sposób ogranicza emisję szkodliwych substancji do odwiedzenia powietrza, a domy tak ogrzewane nie emitują otwarcie żadnych szkodliwych substancji do odwiedzenia środowiska" - podaje Pokój.

Mniej zanieczyszczeń

Roboty zabiorą nam pracę. Pieniądze za nicnierobienie wówczas najlepsze rozwiązanie?

Według umiarkowanych wyliczeń realizującego badania Instytutu Certyfikacji Emisji Budynków, w porównaniu do budynku zasilanego piecem węglowym emisja szkodliwych pyłów zawieszonych przez dostawcę ciepła systemowego jest blisko 24 razy mniejsza. Dotychczas najlepszy wynik redukcji, bo aż na temat 56, 25 razy, osiągnęło Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej przy Gliwicach.

Dostawcy ciepła systemowego emitują średnio 23 razy mniej rakotwórczego benzo(a)pirenu. W tej sytuacji również prym wiodą Gliwice - redukcja 47, 80 razy. O 120 proc. niższa jest także nadawanie dwutlenku węgla. Energetyka Cieplna Opolszczyzny zredukowała emisję o 124 proc. Ciepło systemowe kilkukrotnie zmniejsza również emisję dwutlenku siarki, tlenków azotu oraz tlenku węgla (średnio 153 razy, a po Gliwicach do 360 razy mniej) - podała Izba.

Instytut Certyfikacji Emisji Budynków (ICEB) z rezydencją w Krakowie posiada prywatny, wypracowany proces opiniowania i związane z nim zaświadczenia, które wskazują na redukcję zanieczyszczeń w zależności od wykorzystywanej struktury paliw jak i również sposobu wytwarzania ciepła. Jeżeli Certyfikat Redukcji Niskiej Emisji wykaże całkowitą redukcję badanych zanieczyszczeń, to budynek stanie się mógł być oznaczony na dodatek znakiem "NO SMOG".