Fabryka Fiata w Tychach zwiększa produkcję

Dobry rok Fiata w Tychach. Wzrost wytwórczości po chudych latach

Tyska fabryka Fiata skończy 2014 rok produkcją powyżej 300 tys. samochodów - wobec 295, 7 tys. aut rok wcześniej. Warsztat zanotuje wzrost produkcji po raz pierwszy od pięciu lat - wynika wraz z informacji firmy.

Przedstawiciele fabryki tłumaczą dobry wynik utrzymującym się popytem w wytwarzane w Tychach samochody. - Świetnie sprzedaje się na rynkach zagranicznych fiat 500 – europejski lider swojego segmentu. W tym roku ponad 175 tys. aut tego modelu trafiło na rynki zagraniczne; w stosunku do ubiegłego roku oznacza to wzrost o 6, 2 proc. a mianowicie powiedział we wtorek PAP rzecznik spółki Fiat Auto Poland (FAP) Bogusław Cieślar.

MAN wyprowadza się spod Poznania. Produkcję przenosi do Starachowic

Jest wzrost

Od początku roku kalendarzowego do końca listopada z miarki produkcyjnych tyskiego zakładu zjechało 292 tys. 780 aut, o 5, 4 proc. więcej niż w tymże samym czasie przed rokiem. Również w skali roku ma zostać utrzymany kilkuprocentowy wzrost produkcji.

W grudniu pracownicy zakładu po Tychach otrzymali po dwa tys. zł nagrody świątecznej.

Produkcja tyskiej fabryki Fiata zmniejszała się stale od pięciu lat. Po rekordowym roku 2009 warsztat wyprodukował 605 tys. samochodów, a rok później 533, 5 tys. W 2011 r. produkcja wyniosła 467, 7 tys. aut, zaś w 2012 r. - 348, 5 tys. egzemplarzy. Skokowy spadek produkcji wiązał się głównie z zaprzestaniem produkcji modelu panda classic. W 2013 r. spośród tyskiego zakładu wyjechało 295, 7 tys. samochodów. 2014 rok jest pierwszym, kiedy produkcja znów rośnie.

Modele aut

W ostatnich sześciu latach w tyskim zakładzie Fiata uruchomiono wytwórczość czterech modeli samochodów; to fiat 500, abarth 500, ford ka (na zarządzenie koncernu Forda) i lancia ypsilon. Zaprzestano natomiast - po dziewięciu latach a mianowicie produkcji pandy classic. Istnieje jej w tym momencie w Tychach ok. dwa, 2 mln egzemplarzy. Wytwórnia wciąż czeka na decyzję władz koncernu o zlokalizowaniu w Tychach produkcji nowego modeli Fiata.

We wtorek spółka FAP poinformowała również o powołaniu do niej nowego prezesa. Został przedtem Alfredo Leggero, który zastąpił na tym stanowisku powołanego w marcu 2013 r. Luigiego Galante. Wcześniej poprzez wiele lat szefem Fiata w Polsce był zmarły w 2012 r. Enrico Pavoni.

Alfredo Leggero ma 57 lat, wraz z grupą Fiata jest połączony od ponad 30 lat. Pracował we włoskich fabrykach koncernu, a przez ostatnie trzy lata był szefem produkcji Fiata w Ameryce łacińskiej Łacińskiej. Oprócz szefowania polskiej spółce jest odpowiedzialny za inne europejskie fabryki Fiata.