Home Broker i Open Finance: ceny mieszkań na pułapie z wiosny 2016 r.

Ceny budynków już kolejny miesiąc spadają. Sprawdź, gdzie tanieją najbardziej

Styczeń był trzecim z rzędu miesiącem spadków cen mieszkań w największych polskich miastach. Obniżenie cen nastąpiło po letnich i jesiennych podwyżkach średnich stawek, co jest równoznaczne z ustanowieniem, że wróciły ów lampy po prostu do poziomu spośród wiosny 2016 roku - wynika z raportu Home Broker i Open Finance.

W styczniu bardzo wiele osób ubiegało się o rządowe dopłaty do mieszkań, co spowodowało, że w zbiorze kupionych mieszkań było więcej tanich posiadłości. Przełożyło się to na spadek Indeksu Cen Transakcyjnych. Jego lutowe notowanie wówczas 813, 45 punktu, jak oznacza, że w ciągu miesiąca średnie ceny w badanych miastach obniżyły się o 2, 21 procent. Przeciętne ceny nadal są jednak wyższe od tych sprzed roku (o 0, 88 procent), a w dłuższym okresie wciąż obserwujemy dzięki rynku mieszkaniowym stabilizację.

Indeks Cen Transakcyjnych wydaje się być tworzony na podstawie danych z transakcji mieszkaniowych dokonanych przez klientów Home Brokera i Open Finance.

Młodzi rozchwytali dopłaty. Bank wstrzymuje przyjmowanie wniosków

Gdzie tanieją najbardziej?

W Warszawie ceny mieszkań były najniższe od czterech lat, nie oznacza to jednak, że sprzedający obniżyli ich ceny. Ze powodu na popularność dopłat z programu Mieszkanie dla Młodocianych w stolicy w zbiorze transakcji z ostatniego okresu znalazło się sporo budynków tanich, mieszczących się przy limicie cen, czego rezultatem jest spadek średniej koszta transakcyjnej. Kolejne miesiące muszą zatem być okresem odbicia - oceniają w raporcie eksperci.

Podobną sytuację można zaobserwować w Mieście poznań. Tymczasem na kilku innych mniejszych rynkach - w Bydgoszczy, Lublinie, Łodzi jak i również Szczecinie - odnotowano wzrost przeciętnych stawek o 7-8 proc.

W pozostałych badanych ośrodkach przeciętne ceny wzrosły o nie więcej niż 3-4 proc. Najdroższym dużym miastem jest niekapryśnie Warszawa, obecnie mieszkania przy stolicy kosztują o w porządku. 80 proc. więcej niż w Bielsku-Białej i Łodzi i około dwa razy więcej niż w Kielcach, Tychach i Zielonej Górze.

Źródło: Home Broker i Open Finance Przeciętne ceny metra kwadratowego w największych miastach Lokalny

Styczeń był piętnastym z rzędu miesiącem, w którym rosła liczba oddawanych do użytkowania za pośrednictwem deweloperów mieszkań. W minionych 12 miesiącach firmy budujące nieruchomości mieszkalne na handel oddały ich 80, 2 tys. – najwięcej po historii. Na bardzo wielkim poziomie utrzymuje się także liczba rozpoczynanych budów i uzyskiwanych pozwoleń.