Finansowa pomoc dla rodziców w innych krajach

Temat: Unia Europejska

  • Sekretarz energii USA chwali Polskę. "Podjęła dobrą decyzję"
  • 300 plus w świeżej odsłonie. "Większa pewność co do jego ciągłego funkcjonowania"
  • Rząd wycofał się z kontrowersyjnego pomysłu. Będzie inna propozycja
  • Cztery śmigłowce za ponad 1, 6 miliarda. "Wzmocnią znacząco nasze siły zbrojne"
  • Podatki, opłaty, akcyza. Rząd ma plan na poboczne miliardy

Rząd chce wprowadzić program 500+, w zakresie którego rodzice na każde drugie i kolejne maluch otrzymają 500 zł miesięcznie. Sprawdzamy, na jakie finansowe wsparcie mogą liczyć rodziciele w innych europejskich państwach.

Demografia jest 1 z największych problemów Lokalny. Liczba urodzonych w naszym własnym kraju dzieci spada od lat. Obecnie dzietność, to znaczy liczba urodzonych dzieci przypadających na jedną kobietę w wieku rozrodczym wynosi jednej, 29 i trudno odszukać kraj, gdzie jest kobieta na jeszcze niższym poziomie. Przyjmuje się, że wskaźnik dzietności pozwalający zapewnić zastępowalność pokoleń powinien wynosić dwa, 10-2, 15.

pięć stów złotych na dziecko, ale nie dla wszystkich. Ujrzyj, szczegóły projektu

Jak inne kraje finansowo wspomagają rodziców?

1. Francja - dzietność 1, 99

To kraj, który - według danych Eurostatu - jest liderem dzietności w Unii Europejskiej jak i również może być wzorem dla odmiennych, także Polski.

Rodzice nad Sekwaną, którzy wychowują dwójkę lub więcej pociechy, niezależnie od dochodu, zdobywają zasiłek w wysokości 129, 35 euro (na dwójka dzieci), 295, 05 € (na 3 dzieci), 460, 77 euro (na czworo dzieci) oraz 165, 72 euro na każde następne dziecko, a także w każde dziecko powyżej czternaście roku życia (64, 67 euro).

Kwoty zasiłków ulegają podwyższeniu wraz spośród wiekiem dzieci. Dochodzi do tego w wieku 11, 14 i 16 latek. Co ważne rodzinom, które spełniają kryterium dochodowe z co najmniej trójką pociechy w wieku od trzy do 21 lat przysługuje dodatkowy zasiłek w poziomie 164, 53 euro miesięcznie.

Oprócz zasiłków opiekunowie mogą liczyć na poboczne świadczenie, jak np. dopłaty do mieszkań, zasiłki gwoli dzieci uczących się w szkołach, zasiłki dla sierot, dla rodziców osób kalekich.

2. Irlandia a mianowicie dzietność 1, 96

Irlandia może poszczycić się wybraną z najlepszych dzietności wśród krajów UE.

Świadczenia w tym kraju będą wypłacane rodzicom (lub opiekunom) dzieci do 16 roku życia, bądź do 18 lat jeśli kontynuuje edukację. Zasiłek na jedno maluch wynosi 135 euro miesięcznie, dwójkę - 270 €, trójkę - 405 €, czwórkę - 540 euro, piątkę - 675 €, szóstkę - 810 euro, siódemkę - 945 € i ósemkę - 1080 ero.

Najuboższe bliskich mogą dostać zasiłek familijny. Jest on wolny od czasu podatku i wypłacany co tydzień, aby go uzyskać trzeba mieć pracę jak i również osiągać niskie zarobki.

3. Niemcy - dzietność 1, 39

Niemcy są przykładem kraju, w którym bezpośrednie finansowanie (w istot zasiłków i dodatków) nie przynosi oczekiwanych rezultatów - mimo wysokich stawek.

Rodzice mieszkający za naszą zachodnią granicą mogą opierać się zasiłek tzw. Kindergeld, który przysługuje niezależnie od profitów na każde dziecko do 18 roku życia. Jeśli dziecko się uczy wówczas jest wypłacany nawet do 25 roku życia.

Wysokość zasiłku wynosi 184 euro miesięcznie na w pierwszej kolejności i drugie dziecko, 190 euro na trzecie i po 215 euro dzięki czwarte i każde następne dziecko.

Co więcej rodzinom o najniższych zyskach wypłacany jest dodatek na dziecko tzw. Kinderzuschlag w wysokości 140 euro co miesiąc. Ma on, wraz wraz z zasiłkiem na dziecko, pokrywać przeciętne potrzeby dzieci, pomóc w ich wychowaniu jak i również zapobiec spadkowi poziomu egzystencji rodziców.

Rodzice samotnie wychowujący dzieci otrzymują co więcej 100 euro miesięcznie.

4. Szwecja - dzietność 1, 89

W Szwecji wszystkim rodzinom, bez względu na sprawdzian dochodowe przysługuje miesięczny zasiłek na dzieci (do lat 16 lub do 20 roku życia, jeśli milusiński się uczy) rzędu 1050 szwedzkich koron (około 114 euro) na każde dziecko.

Rodzinom z dwójką lub większą liczbą dzieci dodatkowo wypłacane są zasiłki rodzinne, których wysokość rośnie z każdym kolejnym dzieckiem: 100 szwedzkich koron (około 11 euro) na kolejne dziecko, 454 szwedzkich koron (około 50 euro) na trzecie dziecko. Zasiłki te są zwolnione z podatku. Rodziny w trudnej sprawy finansowej otrzymują dodatkowe, odpowiednie do ich potrzeb postaci wsparcia np. dodatek mieszkaniowy.

5. Węgry - dzietność 1, 35

Zasiłek na dziecko na Węgrzech przysługuje rodzicom (obywatelom i niektórym rezydentom) do 18. roku życia dziecka dzięki czas obowiązkowej nauki oświatowej, z możliwością przedłużenia aż do 23. roku, pod warunkami, że kontynuuje ono naukę lub szkolenie zawodowe. Zasiłki rodzinne na dzieci będą powszechne, otrzymują je wszystkie dzieci bez względu na dochody rodziców. Miesięczne świadczenie dla rodziny z jednym dzieckiem wynosi 12, 2 tys forintów (ok. czterdzieści euro), dwójką

- 14, 8 tys. (ok. 48 euro), trójką i więcej - 16 tys. forintów (ok. 52 euro).

Samotni rodzice mają możliwość opierać się dodatkowe 1000-1500 forintów (3-5 euro) miesięcznie, w zależności od liczby dzieci.

W Polsce

Rządowy plan Programu 500+ zakłada, że rodzice bez względu dzięki dochody otrzymają po pięćset zł miesięcznie na następne i kolejne dziecko, natomiast rodziny o dochodach nie zaakceptować wyższych niż 800 złotych na osobę w rodzinie (lub 1. 200 złotych w rodzinach z młodym z niepełnosprawnością) także w pierwsze dziecko.

Świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało aż do ukończenia 18. roku życia dziecka. Program ma ruszyć w kwietniu przyszłego r. i zdaniem rządu za pomocą niemu w latach 2017-2026 urodzi się 278 tys. dzieci. Przez dekadę system pochłonie 200 mld zł.