Emilewicz: do 1 października program antysmogowy

Program antysmogowy obejmie nie tylko wymianę pieców

Preferencyjne kredyty do wymiany pieców, dopłaty dla najuboższych dzięki paliwo do palenisk, system ocieplania domów - metrów. in. takie rozwiązania mają zacząć obowiązywać jeszcze zanim tegorocznym sezonem grzewczym - zapowiada wiceminister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Piece nie spełniające żadnych wymogów, tzw. kopciuchy, możesz montować w Naszym narodzie jeszcze przez rok.

Wiceszefowa resortu rozwoju poinformowała, że 23 maja po Komisji Europejskiej zakończyła się notyfikacja rozporządzenia ws. kryteriów emisyjnych dla nowych kotłów grzewczych. Innymi słowy, że ciebie członkowskie nie zgłosiły do niego uwag.

Zmiany w wakacje

Bardziej boją się smogu aniżeli terrorystów

- To, jak przed nami stoi, to nowelizacja Prawa ochrony otoczenia. Mamy zapewnienie ze strony resortu środowiska, że niezbędne zmiany, uwzględniające przepisy dotyczące kotłów, nastąpią w czasie wczasów. Od 1 października nie będzie można produkować oraz wprowadzać do obrotu kotłów, które nie będą miały najwyższej, 5. klasy czystości - wyjaśniła.

Zgodnie z nowymi przepisami, o ile do 1 października br. firma wyprodukuje kocioł ogrzewający o niższej klasie niż 5., to będzie wolno go jeszcze sprzedać i zainstalować do końca czerwca 2018 r. Od połówki przyszłego roku nie stanie się można wprowadzać na rynek bądź instalować w domach kotłów grzewczych niższej klasy niż 5. Przepisy mają też zakazać możliwości używania w nowych kotłach tak zwane. rusztów awaryjnych. Obecnie tego typu instalacje są często stosowane do spalania śmieci w kotłach.

Nowe zadania dotyczące norm dla kotłów mają wyeliminować z rynku tak zwanym. kopciuchy, czyli paleniska niespełniające podstawowych norm emisji kurzu i innych szkodliwych związków. Nowe restrykcje będą odnosić się kotłów o mocy nie większej niż 500 kW, czyli takich, jakie stosowane są w gospodarstwach domowych.

Preferencyjne kredyty

Wiceminister Emilewicz poinformowała ponadto, że do odwiedzenia 1 października gotowy powinien być też program z jednej strony oferujący preferencyjne kredyty do wymiany pieców, z drugiej zakładający dopłaty dla najuboższych na wymianę pieca i kupno odpowiedniego paliwa.

Smog w Wenecji jak w tunelu autostrady. Szokujący raport

Wiceszefowa MR wyjaśniła, że długoterminowe i niskooprocentowane kredyty na wymianę kotła byłyby udzielane przez Bank Gospodarstwa Krajowego. Za drugą frakcja programu odpowiadać ma Ministerstwo Środowiska oraz Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Produkcji Wodnej (NFOŚiGW).

Emilewicz zwróciła uwagę, że jednostki najuboższe często nie posiadają świadomości lub nie wiedzą, jak wypełnić wniosek na temat dopłatę. Dlatego też a mianowicie jak tłumaczyła - pomoc w tym zakresie miało być im oferowane zbyt pośrednictwem pomocy społecznej.

- Pracownicy Miejskich Ośrodków Pomocy Społecznej mają najlepsze rozeznanie, znają otoczenie jak i również to oni powinni wskazywać możliwe rozwiązania - oceniła.

Program termomodernizacyjny

Wiceminister poinformowała, że jeszcze zanim rozpoczęciem tegorocznego sezonu grzewczego powinien zostać uruchomiony także program termomodernizacyjny dla domów jednorodzinnych. - Ministerstwo Wzrostu już jest po dwóch spotkaniach z resortem infrastruktury i budownictwa w naszej sprawie. Kolejne spotkanie musi się odbyć z resortem środowiska, BGK i NFOŚiGW.

- Wedle rekomendacjami zawartymi w programie Czyste Powietrze, do końca czerwca program powinien powstać, faktycznie by mógł zostać uruchomiony jeszcze przed sezonem zimowym - wyjaśniła Emilewicz.