Afera banku HSBC. Śledczy weryfikują powiązania

Temat: Brazylia

  • Nowy właściciel poszukiwany. Tropikalna wyspa dotarła na sprzedaż
  • Podczas meczów na mundialu banki mają być zamknięte. Oficjalna decyzja
  • Świąteczny konkurs w więzieniu dla kobiet. Stroją cele i walczą o nagrodę
  • Z dzieckiem na ręku zabił rabusiów. Akcję policjanta zarejestrował monitoring
  • Fawele wciąż wytworne wśród turystów

Szwajcarski wymiar sprawiedliwości podjął uzyskanie, aby ustalić, czy filia brytyjskiego banku HSBC przy Szwajcarii uczestniczyła w obszernej aferze łapówkowej, w którą zamieszane jest byłe kierownictwo Petrobrasu - poinformowały przy czwartek brazylijskie media.

Przedmiotem analizy będą konta byłych dyrektorów brazylijskiego urzędowego giganta naftowego oskarżonych o łapownictwo na wielką powagę przez brazylijską prokuraturę a mianowicie potwierdził w czwartek kurier brazylijskiej finansjery "O Estado do Sao Paulo".

Afera korupcyjna w Brazylii. Koncern naftowy pozwany poprzez amerykańskie miasto

Pranie pieniędzy

Poprzedniego dnia reprezentanci wymiaru sprawiedliwości w kantonie genewskim poinformowali o otworzeniu śledztwa w sprawie płukania brudnych pieniędzy z Brazylii przez szwajcarską filię banku HSBC. Nie podali aczkolwiek do publicznej wiadomości nazwisk osób, do których należą podejrzane konta bankowe.

Przed jedenastu dniami przy prasie światowej ukazały się obszerne doniesienia zawierające wiele szczegółów dotyczących wykorzystywania szwajcarskiej filii HSBC przez obywateli wielu krajów do ukrywania dochodów dla uniknięcia płacenia we własnym kraju należnych podatków.

Skandal korupcyjny

Co się tyczy "wątku brazylijskiego" sprawy, skandal korupcyjny, jak wstępnie ustalił tamtejszy wymiar sprawiedliwości na podstawie zeznań byłych członków dyrekcji Petrobrasu, polegał m. in. na tym, że Petrobras traktowano jako przedsiębiorstwo, które służyło do nielegalnego finansowania kampanii politycznych i wyborczych.

W toku dotychczasowych dochodzeń aresztowano trzech byłych dyrektorów z Petrobrasu, przedsiębiorcę Alberto Youssefa, oskarżonego na temat kierowanie wielką mafijną siatką prania brudnych pieniędzy. Aresztowano także członków zarządów siedmiu największych brazylijskich przedsiębiorstw budowlanych i konstrukcyjnych, które realizowały inwestycje dla Petrobrasu.

Miliardy strat

Przedstawiciele Petrobrasu, który wykazał w 2014 roku dochody o 22:00 proc. mniejsze, niż rok wcześniej, twierdzą, że aktywa koncernu naftowego zostały "przeszacowane" wskutek błędnych obliczeń na temat 34, 5 miliarda dolarów i stąd powstało wrażenie, że pieniądze te "znikły" wskutek operacji korupcyjnych.