GUS: w styczniu w gospodarki zagranicznym zanotowano ujemne saldo

Handel zagraniczny na minusie. USA pną się w górę, niższa ranga Wielkiej Brytanii

W styczniu wyeksportowaliśmy za granicę towary o wartości 69, 4 mld złotych, an import wyniósł 71, czterech mld złotych - powstaje z danych Głównego Urzędu Statystycznego. To oznacza, hdy w relacjach handlowych spośród zagranicą jesteśmy na minusie wynoszącym 2 mld zł, gdy w styczniu 2017 roku saldo było dodatnie i wynosiło 1, 9 mld złotych. - USA pną się w górę na liście naszych najistotniejszych partnerów biznesowych, niepokój pobudza spadek eksportu do Ogromnej Brytanii - zauważa Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan.

W porównaniu ze styczniem 2017 roku wywóz towarów liczony w złotych spadł o 0, 4 proc., an import wzrósł na temat 5, 3 proc. Od momentu dwóch miesięcy obserwowany wydaje się być spadek eksportu przy ciągle rosnącym imporcie - dostrzegł GUS.

Eksport wyrażony w euro wyniósł szesnascie, 5 mld euro, an import 17, 0 mld euro (wzrost w eksporcie o 4, 8 proc., a w imporcie na temat 10, 9 proc. ). Ujemne saldo wyniosło 0, 5 mld euro w stosunku do dodatniego 0, 4 mld euro w styczniu 2017 roku.

Zalążek: GUS Obroty towarowe gospodarki zagranicznego w styczniu br.

Najwięcej naszych przedmiotów wysyłamy do krajów rozwiniętych – trafia tam 87, 4 proc. naszego eksportu (w tym UE a mianowicie 80, 8 proc. ). Dlan importu ten wskaźnik wynosi 63, 6 proc. (w tym UE a mianowicie 56, 8 proc. ).

Natomiast najmniejszy uczestnictwo odnotowano z krajami Świata Środkowo-Wschodniej, który w eksporcie ogółem wyniósł 5, trzech proc., a w imporcie 9, 3 proc.

W styczniu br. saldo w handlu zagranicznym było ujemne i ukształtowało się na poziomie 2, 0 mld zł (w analogicznym okresie 2017 r. stało dodatnie i wyniosło 1-wszą, 9 mld zł). Większą ilość wiadomości: https://t.co/Fx6KFPELT9 #GUS #statystyki #HandelZagraniczny #eksport #import pic. twitter. com/YrZJ9tril5

— GUS (@GUS_STAT) 12 marca 2018

W styczniu wśród podstawowych partnerów handlowych Polski odnotowano wzrost eksportu do Stanów Zjednoczonych, Węgier i Szwecji, an importu – spośród Rosji, Hiszpanii, Chin, ze Stanów Zjednoczonych, z Holandii, Niemiec, Czech oraz Belgii.

Obniżka VAT? Wiceminister finansów: najpierw zmniejszenie luki

Obroty z 1 dziesiątką naszych partnerów handlowych stanowiły prawie 67 proc. eksportu, an importu ogółem – 65, 7 proc.

Udział Niemiec

Udział Niemiec w eksporcie obniżył się w zestawieniu z z analogicznym czasem 2017 roku o 0, 1 punktu procentowego (p. proc. ) i wyniósł 28, 1 proc., zaś w imporcie o 0, 4 p. proc. jak i również stanowił 22, 2 proc. Dodatnie saldo (nadwyżka eksportu nad importem) wyniosło 3, 6 mld zł (0, 8 mld euro) wobec 4, 3 mld złotych (1, 0 mld euro) w analogicznym okresie 2017 r.

Najwięcej importowaliśmy z krajów rozwiniętych – 51, 6 mld zł, w tym z UE – 48, 6 mld złotych. Udział Niemiec w imporcie według kraju wysyłki po stosunki do importu według kraju pochodzenia był potężniejszy o 4, 6 p. proc., udział Holandii właściwie był większy o jednej, 9 p. proc., Rosji o 1, 3 p. proc., a Belgii na temat 1, 2 p. proc.

Ekonomistka: rośnie wywóz towarów do USA, spada w celu Wielkiej Brytanii

USA pną się w górę w liście naszych najważniejszych partnerów biznesowych, niepokój budzi zmniejszenie eksportu do Wielkiej Brytanii - wskazała Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek z Konfederacji Lewiatan przy komentarzu do danych GUS.

Jak zaznaczyła główna ekonomistka Konfederacji Lewiatan, po styczniu 2018 roku eksport wzrósł zdecydowanie słabiej niźli w całym 2017 roku. - Jeden miesiąc nieznanego roku nie jest bez wątpienia miarodajny (dane dotyczące obrotów towarowych są bowiem korygowane w miarę napływu aktów celnych), ale różnica przy dynamice (wzrostu - red. ) eksportu i importu była w styczniu niesłychanie duża, bo ponad dwukrotna - zaznaczyła Starczewska-Krzysztoszek odnosząc się do danych wyrażonych w euro.

Jak wskazała Starczewska-Krzysztoszek przed "jeszcze niższą dynamiką eksportu" ochrania nas Europa Środkowo-Wschodnia – w styczniu sprzedaż w celu tych krajów wzrosła o ponad 20 proc., innymi słowy silniej niż w 2017 r. - W tymże wzroście swój udział dzierży Ukraina i Rosja, to znaczy jesteśmy coraz silniej obecni na rynkach naszych sąsiadów. Z jednej strony to bardzo dobry sygnał, z drugiej należy pamiętać na temat ciągle podwyższonym ryzyku w tych rynkach - zaznaczyła.

Ekonomistka dodała, że cały czas bardzo dynamicznie wstaje eksport do USA (w styczniu 2018 r. na temat 16, 3 proc. ). - Stany Zjednoczone pną się w górę na liście naszych najważniejszych partnerów biznesowych (w styczniu 9. miejsce) - zaznaczyła. Podług niej to pozytywne wydarzenie, bo "to bardzo duży rynek". - Ale także widać, że oferta przedsiębiorstw działających na polskim rynku jest dla partnerów amerykańskich atrakcyjna - oceniła.

Według Starczewskiej-Krzysztoszek niepokój budzi natomiast spadek eksportu do Wielkiej Brytanii - "kiedyś 2. naszego partnera w firmie (obecnie na 3. miejscu)". W styczniu, jak zaznaczyła, spadek wyniósł 3, czterech proc. (rok do r.; licząc w euro). a mianowicie Jeśli kolejne miesiące (i napływające dokumenty celne) odrzucić zweryfikują tego negatywnego portretu, może to oznaczać, iż z jednej strony gospodarka brytyjska słabnie, ale również, że polscy eksporterzy stopniowo szukają innych lokalizacji gwoli swoich towarów - wskazała.