Budowa dróg w 2019 r.. Lista dróg, które pozostaną otwarte - GDDKiA

Temat: Motoryzacja

  • Duży ruch przy autosalonach. Te marki wybierano najczęściej
  • Zmiany w egzaminach na prawo jazdy. Wydaje się być propozycja ministerstwa
  • GDDKiA zrywa umowy z Włochami. Posiadali budować fragmenty A1 i S3
  • Surowe kary zbytnio cofanie licznika. Prezydent podpisał ustawę
  • Z Trójmiasta do granicy z Czechami po pięć godzin. Jest umowa na ostatni odcinek A1

Około 500 kilometrów nowych dróg planuje oddać do ruchu w naszym roku Generalna Dyrekcja Tras Krajowych i Autostrad. Posiadacza auta szybciej mają pojechać pośród innymi ze Szczecina do Koszalina. Nowe odcinki posiada zyskać również autostrada A1 na Śląsku.

W piątek zakończyła się przerwa zimowa na drogowych inwestycjach nadzorowanych przez GDDKiA. Oznacza to, że od poniedziałku firmy powinny wrócić dzięki budowy dróg.

GDDKiA podała, że w wykonania jest obecnie 113 zadań o łącznej długości blisko 1426 km. W trakcie przetargu pozostaje kolejnych jedenaście zadań o długości nieopodal 120 km. W tym roku drogowcy planują oddać do aliansu 490 km nowych szos.

Autostrada A1

W tym roku planowane do odwiedzenia oddania są cztery odcinki A1 na Śląsku o łącznej długości około 57 km od węzła Rząsawa (Częstochowa Północ - kategoria węzła jaka zostanie wdrożona na zbudowanej autostradzie) do Pyrzowic. Jak wskazano w komunikacie, obecnie najbardziej zaawansowano są trzy z nich od węzła Blachownia (Częstochowa Blachownia) do Pyrzowic na temat łącznej długości 36, sześć km.

"Mobilizujemy również wykonawcę odcinka F na temat długości 21, 3 kilometrów aby również ukończył operacje w bieżącym roku, chociaż na poziomie pozwalającym udostępnić trasę kierowcom" - podkreśliła GDDKiA.

Komentarz drogowców dotyczy odcinka, na jakim w poniedziałek nie pojawili się po zimowej przerwie podwykonawcy firmy Salini.

Do całkowite zakończenia prac na A1 potrzebna wydaje się być finalizacja odcinków na ternie województwa śląskiego i łódzkiego. Poszczególne odcinki: "A" supeł Tuszyn - węzeł Piotrków Trybunalski Południe o długości 15, 9 km, "C" Kamieńsk - Radomsko na temat długości 16, 7 km i "D" Radomsko - granica województwa śląskiego na temat długości 7 km i na terytorium śląskiego odcinek E granica województwa łódzkiego - węzeł Rząsawa (bez węzła) o długości 16, 9 km zaplanowano do oddania nie później niż po 2022 roku. "Na wydział "B" Piotrków Trybunalski a mianowicie Kamieńsk nie ma wciąż wykonawcy ale jeśli nie zaakceptować będzie odwołań od doboru, jeszcze w marcu istnieje możliwość podpisania umowy" a mianowicie czytamy.

Szybciej nad morze

W województwie zachodniopomorskim między Szczecinem a Koszalinem budowana jest droga ekspresowa S6. Roboty trwają na sześciu odcinkach o łącznej długości 120 km jak i również fragmencie obwodnicy Koszalina i Sianowa.

"Zaawansowanie robót na niektórych odcinkach przekracza już 90 procent jak i również w najbliższych miesiącach będą głównie wykonywane nawierzchnie i roboty wykończeniowe. Wykonawcy wykorzystali okres zimowy, gdzie dawny dość sprzyjające warunki przede wszystkim do prac obok obiektach mostowych" - wskazano.

Zgodnie z zapewnieniami GDDKiA, oddawanie do aliansu tej trasy planowane wydaje się stopniowo od maja do października bieżącego roku. "Droga skróci czas przejazdu między Szczecinem, a Koszalinem o blisko godzinę" - podano.

Ekspresówka na zachodzie

W ramach prac prowadzonych na trasie S3 wynika obecnie odcinek od Bolkowa przez Lubawkę do granicy polsko-czeskiej, o długości mniej więcej 31, 5 km. Pojęcie ukończenia odcinka od Bolkowa do Kamiennej Góry to pierwsza połowa 2023 roku kalendarzowego, natomiast zakończenie odcinka od Kamiennej Góry do granicy państwa planowane jest po drugiej połowie 2021 roku kalendarzowego. W ramach tej lokaty powstanie najdłuższy w Polsce drążony w skale tunel drogowy o długości około 2, 3 km.

W realizacji pozostaje jeszcze 14-kilometrowy odcinek S3 od węzła Kaźmierzów do węzła Lubin Północ o długości nieco ponad 14 kilometrów. Wykonawca udostępnił do tej pory częściowo do aliansu trzy węzły (Kaźmierzów, Polkowice, Lubin Północ). Obecnie przekroczenie daty zakończenia robót w całym odcinku wynosi jednak około 9 miesięcy. Stan zaawansowania rzeczowego szacowany jest na około 75 procent.

W niedalekim pobliżu drogi ekspresowej S3 powstaje obwodnica Bolkowa, o długości około 17, 5 km. Jak podała GDDKiA, jej budowa zostanie zakończona przy pierwszej połowie 2020 roku.

Trasa S5

W województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim trwa budowa drogi ekspresowej S5.

Obecnie na terytorium Wielkopolski realizowane są trzy odcinki z Poznania do Radomicka o długości więcej niż 50 km, z czegoż na jednym odcinku (Poznań-Wronczyn) ruch odbywa się jednym pasem. Oddanie do ruchu drugiego pasa planowane wydaje się być na końcu czerwca, natomiast pozostałe odcinki (tj. Wronczyn - Kościan- Radomicko) w czwartym kwartale br.

Oddanie do ruchu tych odcinków pozwoli skrócić czas przejazdu z Poznania do Wrocławia. S5 docelowo połączy Nowe Marzy (A1), Bydgoszcz, Poznań (A2) i Wrocław (A8) oraz zapewni sprawną komunikację pomiędzy województwami dolnośląskim, podkarpackim i kujawsko-pomorskim.

W poniedziałek GDDKiA informowała, iż podwykonawcy Impresa Pizzarotti nie zaakceptować pojawili się w poniedziałek na odcinkach S5: Oryginalne Marzy – Dworzysko; Dworzysko – Aleksandrowo; Białe Błota – Szubin.

"Siódemka" w budowie

Ruszyła likwidacja bramek na A2. "Od lipca kierowcy pojadą z brakiem utrudnień"

W ramach budowy ekspresowego połączenia między Gdańskiem a Warszawą w ciągu drogi ekspresowej S7 budowane są 4 odcinki między Napierkami a Płońskiem: Napierki - Mława (14 km), Mława - Strzegowo (21, 5 km), Strzegowo a mianowicie Pieńki (23, 4 km), Pieńki - Płońsk (13, 8 km).

Łączna cena tych zadań to mniej więcej 1, 7 mld zł, a długość: 72, szóstej km. Są one dzięki etapie prac przygotowawczych, po trakcie procedury uzyskiwania wyborów Zezwolenia na Realizację Lokaty Drogowej (ZRID). Udostępnienie kierowcom tego odcinka ma nastąpić w drugim kwartale 2021 roku, co pozwoli skrócić czas przejazdu z Stolicy polski do Trójmiasta o około 20 minut.

Droga ekspresowa S7 na południe od Warszawy do Krakowa i dalej na Podhale budowana jest na obszarze województw: mazowieckiego, świętokrzyskiego jak i również małopolskiego. W województwie mazowieckim na odcinku Warszawa-Grójec. Proponowane zakończenia robót to marzec 2021 roku. Po oddaniu do ruchu tego odcinka, kierowcy od Południowej Obwodnicy Warszawy do granicy województwa mazowieckiego będą mieli do władzy 122 km drogi ekspresowej.

Na terenie województwa świętokrzyskiego S7 jest budowana na odcinkach: granica regionu mazowieckiego i świętokrzyskiego - Skarżysko-Kamienna oraz Chęciny a mianowicie Jędrzejów. Wedle kontraktem roboty na pierwszym z odcinków powinny zakończyć się w maju 2020 roku, jednak - jak dodano w komunikacie - wykonawca obecnie zadeklarował, że przy sprzyjających warunkach pogodowych udostępni sekwencja główny drogi ekspresowej do odwiedzenia końca br.

Prace trwają także na małopolskich odcinkach: I Lubień a mianowicie Naprawa, II Naprawa - Skomielna Biała, III Skomielna Biała - Rabka Zdrój wraz z odcinkiem dwujezdniowej DK47 Rabka Zdrój-Chabówka. Zakończenia robót na odcinku I są planowane na czwarty kwartał 2019 roku, dzięki odcinku II pod koniec pierwszego kwartału 2021 r. oraz na odcinku III w drugim kwartale 2019 roku.

W 2019 roku planowane jest rozpoczęcie budowy odcinka S7 dzięki północ od Krakowa Szczepanowice - Widoma. Trwa przygotowywanie także projektu odcinka Widoma - Kraków, na jakim prace budowlane rozpoczną się w na przełomie pierwszego/drugiego kwartału 2020 roku.

S17 połączy Warszawę, Lublin i Rzeszów

W województwach mazowieckim i lubelskim budowana jest droga ekspresowa S17. W 2019 roku projektowane są do oddania odcinki od węzła Lubelska do węzła Kurów Zachód, spośród wyłączeniem obwodnicy Kołbieli dokąd ruch może odbywać się tymczasowo po budowanej trasie.

"To łącznie niedaleko 87 km, a doliczając niecałe 9 km obwodnicy Kołbieli blisko 96 kilometrów. W budowie będą co prawda jeszcze dwa węzły: Lubelska i Zakręt (łącznie ok. 5 km trasy) ale i tak termin przejazdu z rogatek Stolicy kraju do Centrum Lublina zainteresuje mniej niż półtorej godziny" - podkreśliła GDDKiA.

Jak dodano, w połówce 2021 roku ukończone pozostaną odcinaki na terenie województwa lubelskiego a kompletną S19 od Lublina do Rzeszowa pojedziemy w połowie 2022 roku.

Północny wschód Polski to także cenna ekspresowa S61 (Via Baltica), której 3 fragmenty zaplanowane są do oddania po trzecim kwartale 2021 r.. Są to odcinki: Szczuczyn - węzeł Ełk Południe (około 23 km), supeł Ełk Południe - węzeł Wysokie (około 20 km), węzeł Wysokie - Raczki (około 20 km).

Oto odcinki dróg planowane do oddania w 2019 roku:

Miliardowe żądania włoskich firm w stosunku do GDDKiA

A1 węzeł Blachownia - węzeł Zawodzie (odc. G) około 4, szóstej km,

A1 węzeł Zawodzie - węzeł Woźniki (odc. H) około 16, 7 km,

A1 węzeł Woźniki - węzeł Pyrzowice (odcinek I) mniej więcej 15, 2 km,

S3 węzeł Kaźmierzów a mianowicie Lubin Północ około czternaście, 4 km,

S5 Białe Błota – Szubin około 9, 8 km,

S5 Szubin - Jaroszewo około 19, trzech km,

S5 Jaroszewo - Mielno około 25, 1 km,

S5 Maksymilianowo - Tryszczyn blisko 8, 5 km,

S5 Poznań - Wronczyn około 15, 9 km,

S5 Wronczyn - Kościan Południe około 18, 9 km,

S5 Kościan Południe - Radomicko około 15, 7 km,

S6 Goleniów Północ - początek obwodnicy Nowogardu około 19, 8 km,

S6 Nowogard a mianowicie Płoty około 20, 4 km,

S6 Płoty - Kiełpino około czternaście, 6 km,

S6 Kiełpino - Kołobrzeg Zachód około 24, 1 kilometrów,

S6 Kołobrzeg Zmierzch - Ustronie Morskie wspólnie z budową obwodnicy Kołobrzegu w ciągu DK11 blisko 18 km,

S6 Ustronie Morskie - start obwodnicy Koszalina i Sianowa około 24, 1 km,

S6/S11 obwodnica Koszalina i Sianowa na S6 wraz z S11 od węzła Bielice do węzła Koszalin Zachód około 12, 2 km,

S7 zapora województw mazowieckiego/świętokrzyskiego - Skarżysko-Kamienna około 7, 6 kilometrów,

S7 Lubień - Naprawa około 7, 6 km,

S7 Skomielna Biała - Rabka Zdrój i DK47 Rabka Zdrój - Chabówka około 6, 1 km,

S8 Radziejowice - Przeszkoda blisko 9, 9 km,

S8 Przeszkoda - Paszków około 11, 6 kilometrów,

S10 obwodnica Wałcza około 17, 8 kilometrów,

S11 obwodnica Szczecinka około 12 km,

S17 węzeł Lubelska a mianowicie obwodnica Kołbieli około kolejny, 2 km,

S17 obwodnica Kołbieli - obwodnica Garwolina około 13 kilometrów,

S17 obwodnica Garwolina - koniec obwodnicy Gończyc około 12, 2 km,

S17 koniec obwodnicy Gończyc - granica województw mazowieckiego i lubelskiego około 13 km,

S17 granica województw - supeł Skrudki około 20, dwóch km,

S17 supeł Skrudki - węzeł Kurów Zachód około 13, 2 km,

S51 Olsztyn Wschód - Olsztyn Południe, odcinek między węzłami Olsztyn Południe i Olsztyn Jaroty około 4, 9 km,

S61 obwodnica Suwałk około 12, 8 kilometrów,

DK25 obwodnica Inowrocławia (łącznik) około 4, dziewięć km,

DK28 arteria Sanoka około 6, 9 km,

DK44 obwodnica Skawiny, od ulicy Energetyków do włączenia do DK44 poprzez rondo czterowlotowe około 2, 2 km,

DK46 obwodnica Myśliny mniej więcej 3, 1 km,

DK50/79 obwodnica Góry Kalwarii około 9 km.