500 plus do zwrotu zwłaszcza przez wzrost dochodów

Pensje za ogromne na 500 plus. Rodziny muszą zwracać pieniądze

Setki rodzin w całej Polsce pobierających 500 dodatkowo muszą zwrócić otrzymane wraz z gmin świadczenia. Najczęstszym procesem jest przekroczenie progu dochodowego uprawniającego do wypłaty 500 złotych na pierwsze dziecko. Duża część rodziców zwraca pieniądze dobrowolnie. - Po przypadku "niepokornych" wstępujemy na drogę egzekucji - powiada Jan Żądło z urzędu miejskiego w Krakowie.

O sprawie zwrotów 500 plus informowaliśmy we wtorek. Tylko w Poznaniu świadczenia musi zwrócić 320 rodzin, a chodzi o ważną kwotę ponad 300 tyś złotych. We Wrocławiu tenże sam problem ma pięćset beneficjentów, a w Gdańsku - 174.

Premia za szybkość w sprawie drugiego dziecka. "Analizujemy taką zachętę"

- Co do zasady jest to kwestia niefrasobliwości, bezpiecznej niewiedzy, część z tych przypadków to są ludzie, którzy niespecjalnie chcieli się przyznawać w dodatku, że dysponowali dochody dodatkowe i myśleli, że się może w jakimś miejscu prześlizgną - mówił po rozmowie z TVN24 Bartosz Marczuk, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Wiceminister zapewniał w programie "Polska i Świat", iż dzięki specjalnym systemom komputerowym gminy niemal z całkowitą pewnością wychwycą fałszywe wnioski o świadczenie z programu. Trzeba zatem zgłaszać wszelką zmianę dotyczącą dochodów i sytuacji rodzinnej.

Pensja za duża na pięć stów plus

- 90 procent takich przypadków (konieczność zwrotu pieniędzy - red. ) dotyczy przekroczenia dochodu, to znaczy ktoś wcześniej spełniał kryterium dochodowe, a później podjął zatrudnienie lub otrzymywał pieniądze z innego pochodzenia, na przykład pobierał zasiłek czy rentę - mierzy Natalia Siekierka, kierownik działu świadczeń Miejskiego Ośrodka Wsparcia Społecznej we Wrocławiu.

Pozostałe 10 procent wówczas przypadków dotyczy zmiany sprawy życiowej dzieci lub rodziny. - To są dla przykładu taki sytuacje, kiedy maluch zostaje z domu zabrane do jakiejś placówki, do rodziny zastępczej albo przykładowo zmienił się stan obywatelski wnioskodawcy - mówi.

- Rodzic składał morał jako osoba rozwiedziona, zaś po kilku miesiącach się okazywało, że dziecko wcale nie powinno być spośród tym rodzicem - dodaje.

Na jedno dziecko

O podobnych przyczynach zwrotu świadczeń mówią urzędnicy wraz z Poznania zauważając, że często rodzice zbyt późno zawiadamiają urząd miasta o zmianach dotyczących dochodów.

- To jest kwestia późnego poinformowania organów wypłacających zaświadczania o zmianie swojej sytuacji życiowej. Przede wszystkim posiadam tu na uwadze sytuację dochodową, bo to są najczęstsze przypadki, kiedy domagamy się zwrotu świadczeń – powiada Damian Napierała, zastępca dyrektora Poznańskiego Centrum Świadczeń.

Chodzi o rodziny, które pobierają 500 plus w jedno dziecko. W takowym przypadku przyznanie świadczenia uzależnione jest od spełnienia sprawdzian dochodowego - maksymalnie 800 zł na osobę w rodzinie. To kryterium musi być spełnione przez ciągle otrzymywania pieniędzy.

Z danych Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej powstaje, że na koniec sierpnia ubiegłego roku świadczenie wychowawcze przy uwzględnieniu kryterium dochodowego na pierwsze lub jedyne dziecko przysługiwało na ponad 1, 5 mln pociechy.

Rodziny są uprzedzane

Jak zauważa Jan Żądło, dyrektor wydziału rzeczy społecznych w urzędzie miejskim w Krakowie, w czasie otrzymania decyzji o otrzymaniu świadczenia rodziny są uprzedzane o konieczności informowania na temat każdorazowej zmianie sytuacji finansowej.

Bardzo duża liczba Polaków ma problemy z rachunkami i spłatą rat. Rekordzista zadłużony według uszy

- To nie jest tak, hdy jeśli mamy już przyznane świadczenie wychowawcze, to za pośrednictwem ten rok nic nie zaakceptować musimy zgłaszać. Wręcz na odwrót, jeśli coś się zmieniło w naszych dochodach, wówczas powinniśmy to zgłosić a mianowicie przypomina Napierała z Poznańskiego Centrum Świadczeń. - Wtedy następuje ponowne sprawdzenie sprawy dochodowej.

Jak tłumaczył, jeśli rodzina kwalifikuje się nadal to otrzymywania świadczeń, to nic się nie zaakceptować zmienia, a jeśli nie zaakceptować, świadczenie zostaje wstrzymane bądź powstaje obowiązek zwrotu.

Zwrot świadczenia

Co w momencie, gdy rodzina uzyska decyzję nakazującą zwrot gotówki otrzymanych w ramach pięćset plus?

- Wielu naszych klientów zwraca to dobrowolnie. Ci, którzy posiadają kontynuację świadczeń w kolejnym okresie, to im potrącamy z tych wypłat, ponieważ ustawa taką możliwość przynosi - mówi Jan Żądło z urzędu miejskiego przy Krakowie.

- W przypadku "niepokornych" wstępujemy w drogę egzekucji, która w efekcie spowoduje ściągnięcie tychże kwot - dodaje.

Natalia Siekierka z Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej we Wrocławiu informuje, że dzinki mogą wystąpić o ułożenie należności na raty, na temat umorzenie lub odroczenie płatności. Jak mówi, największe ilości do spłacenia przez rodziny to 5, 5-7, pięć tys. zł.

Miliony do zwrotu

Według Ministerstwa Rodziny, Pracy jak i również Polityki Społecznej w przeszłym roku w ramach systemu Rodzina 500 plus państwo wypłaciło w sumie blisko 24 mld złotych. Wraz z danych resortu wynika, iż około 48 mln złotych zostało pobranych bezprawnie i te pieniądze rodzice mają obowiązek zwrócić.

Chociaż w skali całego kraju bezprawnie pobrane świadczenia stanowią nieokazałą część wypłaconych w ramach programu pieniędzy, zwrot chociażby kilku tysięcy złotych może okazać się problemem dla beneficjentów.