ZBP: postep liczby kredytów mieszkaniowych o 20 proc.

ZBP: postep liczby kredytów mieszkaniowych o 20 proc.
Category: gospodarka
Author:
27 lipca, 2020

W pierwszym kwartale br. ilosc udzielonych kredytów mieszkaniowych wzrosła o 20 proc. wobec poprzedniego kwartału – podał Związek Banków Polskich. Od momentu stycznia az do marca br. klienci podpisali ponad piecdziesiat tys. umów; to niespotykany wzrost od boomu kredytowego z latek 2006-08.

aktualizacja: 14: 53: 00

Z kolei wartość kredytów udzielanych od stycznia az do marca br. wyniosła jedenascie mld zł i była wyższa na temat 12, 58 proc. w ujęciu kwartalnym – wynika z informacji przedstawionych na wtorkowej konferencji.

Według prezesa ZBP Krzysztofa Pietraszkiewicza rozwój o 20 procent wydaje sie niespotykany w naszym sektorze od boomu kredytowego sposród lat 2006-08.

Jacek Furga ze Związku Banków Polskich wyjaśnił, że znacząco wyższa liczba jak i równiez wartość kredytów mieszkaniowych przy pierwszym kwartale to konsekwencja szczególnie wielkiego popytu na dopłaty w ramach dobiegającego końca Programu MdM. Na przeszlo 50 tys. wszystkich umów zawartych w I kwartale br. podpisano 14 tys. 893 umowy kredytowe w ramach MdM o wartości ponad 2, cztery mld zł, na łączną kwotę dofinansowania w wysokości 414 mln zł. Gwoli porównania przy III i IV trymestrze 2016 r. w ramach programu MdM podpisywano tylko w porzadku. 3 tys. umów kredytowych. „To po sposób bardzo jednoznaczny wyjaśnia skok dzialaniu kredytowej po I kwartale 2017 roku” – powiedział Furga. To 29 proc. liczby jak i równiez 22 proc. wartości dopiero co podpisanych umów o kredyt hipoteczny w I kwartale.

Od czasu stycznia az do końca marca w ramach MdM zaakceptowano łącznie 19 tys. 098 wniosków o dopłatę na kwotę dofinansowania równą 511, 5 mln zł – poinformowali przedstawiciele ZBP.

Przedstawiciele ZBP podkreślali zarazem, że średnie ceny mieszkań w głównych aglomeracjach pozostały na względnie stabilnym pulapie, choć dostrzegalne są oznaki tendencji wzrostowej, zwłaszcza na rynku warszawskim i krakowskim. W glównym kwartale zanotowano np. postep średniej jednostkowej ceny transakcyjnej w Warszawie o 132 zł za mkw., choć np. w Łodzi czy Gdańsku obserwowano spadki cen.

Naszym niemniej, „Polacy nadal uważają zakup nieruchomości za najbezpieczniejszą formę długoterminowego inwestowania, być może nawet element zabezpieczenia emerytalnego” a mianowicie komentował te dane Jacek Furga. Nie można tychze zakupów traktować więc, dodał, jako mających charakter spekulacyjny.

Z informacji przedstawionych na konferencji wynika także, że całkowity forma zadłużenia sposród tytułu kredytów mieszkaniowych wreszcie marca wyniósł ponad 390 mld zł. Oznacza to, mówili przedstawiciele ZBP, spadek przy odniesieniu do poprzedniego kwartału o 0, 83 proc., czyli nominalnie o trzech, 2 mld zł.

W stosunku do wzrostu ilosci czynnych umów kredytowych spadek ten, mówił Furga, należy przypisać zmianom kursu złotego, przede wszystkim wzgledem franka szwajcarskiego.

Dobre efekty w Jak i równiez kwartale, odnotowano też po sektorze deweloperskim. W stosunku do I kwartału 2016 roku wzrosła np. o 42 proc. liczba wydanych pozwoleń dzieki budowę, zas liczba rozpoczętych budów wzrosła o 29 proc. a mianowicie zwracali uwagę przedstawiciele ZBP.

Furga podkreślał zarazem, że mimo zarejestrowanych w pierwotnym kwartale 2017 roku spektakularnych wyników po udzielaniu kredytów hipotecznych, ZBP podtrzymuje prognozę, że po całym 2017 roku akcja kredytowa będzie na niższym poziomie, niż w 2016 roku. Zdaniem przedstawiciela ZBP, liczba kredytów w całym roku nie zaakceptowac przekroczy 178 tys., natomiast ich wartość kwoty 39 mld zł.

Przypomniał on, że podobny „skok” w wartości jak i równiez liczbie dawanym kredytów mieszkaniowych miał obszar np. w II kwartale 2016 roku (wzrost o 12 proc. jeśli rozchodzi o wartość, a nieopodal 10 proc. jeśli idzie o liczbę kredytów). Krzysztof Pietraszkiewicz zaznaczył z kolei, że wstępne dane z kwietnia pokazują znaczny spadek dzialaniu kredytowej w ponizszym miesiącu.

Zdaniem ZBP w spowolnienie akcji kredytowej przy kolejnych miesiącach może mieć także wpływ uchwalona po lutym, natomiast wchodząca przy życie 21 lipca br. ustawa na temat nadzorze ponad pośrednikami kredytu hipotecznego i pelnomocnikami. Wprowadza ona bowiem w wyzszym stopniu skomplikowaną procedurę udzielania kredytów hipotecznych, podwyższy też wydatki tych kredytów. Dla dzialaniu kredytowej znaczenie będzie miało również zaslepianie programu MdM.

„Obserwujemy generalnie wieloletni styl spadkowy ilosci udzielanych kredytów na cele mieszkaniowe. O ile odwirować to z programów wspierających ów spadek byłby jeszcze większy” – podkreślał Pietraszkiewicz.

Rządowy program „Mieszkanie dla Młodych” działa od momentu 2014 r. Zastąpił odmienny rządowy oprogramowanie – „Rodzina na swoim”. Jego obiektem była pomocna dlon państwa przy nabyciu pierwszego własnego apartamentu mieszkalnego przez młodych ludzi a takze zaspokojenie koniecznosci mieszkaniowych rodzin i osób samotnych, wychowujących dzieci. Początkowo MdM umożliwił zakup mieszkania z rynku pierwotnego ze wsparciem finansowym udzielanym przez państwo. 1 września 2015 r. weszła w życie nowelizacja ustawy, dotycząca MdM. Dzięki niej zwiększyły się dopłaty dla rodzin lub osób samotnie wychowujących dzieci, zniesiono także limit wiekowy rodziców w rodzinach wielodzietnych. Złagodzono warunki otrzymywania kredytu, natomiast dofinansowanie objęło też rynek wtórny. Modyfikacje te spowodowały, że zainteresowanie programem znacząco wzrosło.

Przy 2014 r., gdy MdM został uruchomiony, wykorzystano wylacznie ok. trzydziestu pieciu proc. środków zaplanowanych na wsparcie na rzecz kredytobiorców. Wedlug nowelizacji przy 2015 r. wykorzystanie środków wzrosło sluzace do 84 proc., a po 2016 r. do 96 proc.

Po styczniu 2016 r. wiceminister infrastruktury jak i równiez budownictwa Kazimierz Smoliński poinformował, że rząd nie zakłada wydłużenia systemu MdM – będzie pan obowiązywał wedlug założeniami ustawy do końca 2018 r.

Do stycznia br., od momentu uruchomienia aplikacji MdM przy 2014 r., Bank Osoby prywatne Krajowego zaakceptował ponad 88 tys. wniosków, a wraz z budżetu państwa przyznano już wsparcie po kwocie łącznej ponad dwa, 2 mld zł. Pomoc dla rodzin z trojgiem lub więcej dzieci wyniosło ponad dwóch mln zł.

1 lutego br. BGK wstrzymał najmowanie wniosków na temat dopłaty w ramach rządowego systemu MdM wraz z puli dzieki 2017 rok kalendarzowy. Tegoroczny zakres w programie MdM wynosił 746 mln zł, z czego zarezerwowane w tym momencie było już 95 proc. Po marcu analitycy mieszkaniowi oceniali, że jeśli tempo wykorzystywania środków po programie MdM utrzyma się, dostępne środki z zakresu na 2018 r. wyczerpią się po ciągu trzech miesięcy.

Według danych BGK wykorzystanie środków na dopłaty w 2018 r. wyniosło do marca już niedaleko 30 proc., tymczasem przyjmowanie tych wniosków musi zostać wstrzymane z chwilą, kiedy poziom wdrozenia środków wyniesie 50 proc. Pozostałe 45 proc. oddane na dopłaty MdM po 2018 r., czyli 343 mln zł, zostanie odblokowane 1 stycznia 2018 r.

Obecny rząd uruchomił odmienny program mieszkaniowy – „Mieszkanie plus”, w zakresie przyjętego przy 2016 roku Narodowego Aplikacji Mieszkaniowego. Zakłada zwiększenie dostępu do mieszkań dla osób o średnich i niskich dochodach a takze poprawę formy technicznego zasobów mieszkaniowych razem ze zwiększeniem ich efektywności energetycznej.

Zgodnie z programem „Mieszkanie plus”, powstaną m. in. tanie mieszkania na wynajem z możliwością nabycia do nich prawa własności. Średni czynsz w mieszkaniu w wynajem, bez uwzględnienia kosztów eksploatacji oraz mediów, ma wynieść od momentu 10 sluzace do 20 zł za mkw. W mozliwosci najmu sposród docelowym wykupem mieszkania stawka czynszu ma wynieść w porzadku. 12-24 zł za mkw. W programie będą preferowane rodziny wielodzietne i bliskich o niskich dochodach, ale prawo ubiegania się o najem mają mieć wszelcy obywatele.

Drugim obok „Mieszkania plus” detalem Narodowego Wykazu Mieszkaniowego posiada być pomoc budownictwa komunalnego m. in. przy wykorzystaniu istniejących już zasobów mieszkaniowych. Trzecim mają być tzw. Indywidualne Konta Mieszkaniowe, które każdy będzie mógł założyć w banku, banku spółdzielczym lub w kasie oszczędnościowo-kredytowej. Po 5 latach właściciel konta, oprócz zaoferowanego poprzez bank oprocentowania, będzie otrzymywał premię od czasu państwa.

Prezes ZBP Krzysztof Pietraszkiewicz komentował na wtorkowej konferencji jeszcze jeden dotyczący mieszkalnictwa pomysł rządu a mianowicie przygotowany poprzez MF projekt ustawy o REIT’ach, to znaczy o spółkach zarabiających na czynszach jak i równiez wynajmie nieruchomości, w które może inwestować każdy zaciekawiony. „Zależy naszej firmie na doskonaleniu pełnej infrastruktury skłaniającej az do oszczędzania jak i równiez inwestowania w niniejszym obszarze” a mianowicie powiedział. Stąd jak dodał, rządowe pomysły na stymulowanie tego procesu „wydają się obiecujące”.

Pietraszkiewicz informował poza tym, że sposród danych ZBP wynika, że w sumie ok. 15 milionów osób ma czynny rachunek kredytowy. „Wygląda na to, że zmniejsza się nam regularnie liczba udzielonych kredytów gotówkowych od 2010 roku, zwiększyła się istotnie liczba kredytów ratalnych, z kolei na jednakowym poziomie posiadamy kredyty przy kartach kredytowych” – mówił.