Grecja odrzuca propozycje wierzycieli. Kolejną ratę ma zapłacić nazajutrz  Ze świata

Nocne rozmowy i znowu fiasko. Hellada odrzuca propozycje wierzycieli

Premier Grecji Aleksis Cipras odrzucił w nocy ze środy na czwartek część propozycji złożonych przez wierzycieli Aten w celu odblokowania transzy pomocy dla Cypru. Szef eurogrupy Jeroen Dijsselbloem powiedział, że rozmowy będą wznowione w najbliższych dobach.

Po rozmowach w Brukseli, w których uczestniczyli Dijsselbloem, przewodniczący Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker i Cipras, kierownik eurogrupy ocenił spotkanie jak "bardzo dobre".

Dobre, ale...

KE w komunikacie oświadczyła, że rozmowy były "konstruktywne" i odnotowano postęp odnośnie do "zrozumienie stanowisk stron co do różnych propozycji". "Zapadła decyzja o następnym spotkaniu. Będą trwały bardzo intensywne prace" - napisano.

Kolejna rozmowa ostatniej szansy jeszcze dzisiaj. "Ale porozumienia nie będzie"

Z kolei Cipras poinformował o odrzuceniu pewnych propozycji złożonych przez pożyczkodawców, gdyż - jak podkreślił - znajdowały się tam punkty, "których nikt nie być może uznać za podstawę dyskusji".

Grecki premier podał przykład redukcji najniższych emerytur i podwyżki VAT na elektryczność.

- Mówimy o kraju, który w ciągu pięciu minionych lat doświadczył wielkiej katastrofy gospodarczej, stracił 25 proc. PKB po pięciu latach rygorystycznych oszczędności - mówił Cipras po wyjściu z brukselskich rozmów.

- W konsekwencji grecka propozycja pozostaje jedyną realistyczną propozycją na stole - dodał. Przyznał zarazem, że w planie pożyczkodawców były punkty pozytywne, jakim sposobem propozycja obniżenia pierwotnej nadwyżki budżetowej Grecji.

Z kolei jeden z greckich wiceministrów Thodoris Dritsas zaznaczył, że propozycje wierzycieli będą "poniżej oczekiwań Grecji w każdym temacie". - Nie możemy ich przyjąć - dodał.

Plan Aten

We wtorek Cipras mówił, że Ateny przesłały wierzycielom (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, KE i Europejski Bank Centralny) uogólniający plan reform i wezwał do jego zaakceptowania. Miałoby to umożliwić Grecji uzyskanie zamrożonej na skutek impasu w negocjacjach kolejnej transzy pomocy - 7, dwóch mld euro. Szczegółów planu nie ujawniono.

Do końca miesiąca MFW winien otrzymać od Grecji razem ok. 1, 55 mld euro w czterech transzach płatnych do 5, dwunastu, 16 i 19 czerwca. Najbliższa rata wynosi 300 mln euro.

Tymczasem rzecznik rządzącej Syrizy Nikos Filis oznajmił w środę, że Grecja nie spłaci 5 czerwca należności w stosunku do MFW, jeśli w najbliższych dniach nie pojawi się perspektywa porozumienia z wierzycielami.